Nizozemsko buduje inteligentní sítě

V nizozemském městě Groningen úspěšně funguje pilotní projekt tzv. . Zatím je propojeno pouze 25 domů, ale to je jen začátek mnohem zajímavějšího projektu. Zůčastněné firmy prohlašují, že jejich projekt bude nejkomplexnější soustavou . Konečným cílem je především studium a zkoušení budoucích technologií chytrých sítí v reálném světě.  
“schéma
Obrázek: Department of Energy

Pár slov o samotném městě. Gronigen je se svými 180 000 obyvateli největší město na severu . Kromě projektu chytrých sítí je také známo jako ráj . Za pozornost stojí, že více než 50 % veškerého pohybu ve městě děje pomocí .

Ale zpět od jízdních kol k sítím. Propojené domy získaly unikátní vlastnosti. Díky chytré síti si mezi sebou můžou volně vyměňovat podle aktuální potřeby.

Budovy navíc využívají miniaturní kombinovaný zdroj tepla a elektrické energie (mCHP), hybridní , inteligentní kontrolní a řídicí systémy nebo . Veškera výroba, distribuce a spotřeba je tak propojena do „Inteligentní energetické soustavy“.

„Tohle je poprvé v a jak známo i ve světě, kdy výsledky fungování chytrých sítí jsou již dostupné v tak velkém měřítku“ uvádí se ve zprávě společnosti KEMA, která vede firmy účastnící se projektu.

Zúčastněné subjekty projektu jsou nizozemský „znalostní institut“ TMO, softwarová společnost Humiq a energetické společnosti Essent a KEMA.

Podle prvních výsledku se pilotnímu projektu podařilo splnit všechny důležité cíle. Optimalizovat spotřebu elektrické energie pro koncové uživatele nebo snížit zatížení sítě.

V dalších fázích projektu se počítá s včleněním inteligentní soustavy do klasického tržního prostředí. To předpokládá ověřit systém účtování a placení za využívání služby (elektřina se nejen kupuje, ale i prodává). Dále například zapojení do systému, či další ladění fungování sítě.

Připomeňme, že chytré sítě jsou elektrické a komunikační kanály, které dokážou regulovat výrobu a spotřebu elektrické energie. Celý systém funguje na oboustranné komunikaci, jak mezi centry výroby elektrické energie (např. obnovitelné zdroje) tak mezi spotřebiteli nebo spotřebiči.

Součásti jsou také rozhraní, jenž podávají informace o zatížení sítě, kvalitě dodávek, výpadku sítě atd. Všechny informace jsou navíc dostupné v reálném čase.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *