Stabilizace sítě snadno a rychle

Přestože rozvodné sítě využíváme již více než 120 let, stále mají jeden zásadní nedostatek – a sice velmi omezenou schopnost skladovaní elektřiny. V praxi to znamená, že objem vyrobené elektřiny musí co nejvíce odpovídat množství spotřebovanému.

Zejména rafinerie a podobně velké výrobní podniky bývají vybaveny vlastní elektrárnou a rozvodnou sítí. Právě pro ně představuje nový systém pro odlehčení sítě značné zefektivnění provozu v případě nežádoucího rozdílu mezi objemem výroby a spotřeby elektrické energie. foto: Siemens
Zejména rafinerie a podobně velké výrobní podniky bývají vybaveny vlastní elektrárnou a rozvodnou sítí. Právě pro ně představuje nový systém pro odlehčení sítě značné zefektivnění provozu v případě nežádoucího rozdílu mezi objemem výroby a spotřeby elektrické energie. foto: Siemens

Jakmile se tato rovnováha naruší, vzniká v síti při nadměrné produkci přepětí, při nadměrné spotřebě naopak podpětí. Nicméně výsledný efekt může být v obou případech stejný – výpadek sítě.

S těmito nežádoucími stavy se naštěstí příliš často nesetkáváme, protože v národních sítích jsou výkyvy ve spotřebě a dodávce zpravidla velmi úspěšně tlumeny, například pomocí přečerpávacích elektráren.

Ty představují v současné době nejefektivnější způsob, jak uložit značné množství energie. Přečerpávací elektrárny jsou však zcela nevyhovující pro menší lokální sítě, které fungují třeba ve velkých průmyslových podnicích vybavených vlastní elektrárnou (např. rafineriích). Potřeba rovnováhy mezi vyrobenou a spotřebovanou elektřinou ovšem platí i v lokálních sítích, musí se jí tedy dosahovat jiným způsobem.

Analýza dat pro vyšší stabilitu

Aby narušení rovnováhy v menší síti nevyústilo až v kompletní výpadek dodávky, jsou v případě nouze automaticky odpojovány určité spotřebiče. Ačkoli je tím chod výrobního podniku také narušen, dopad rozhodně není tak bolestivý, jako při úplném výpadku.

Tento proces se nazývá odlehčování sítě a je běžně realizován podle předem daného scénáře. Poklesne-li například v síti frekvence, systém nedostatek detekuje a začne vypínat předem definované přístroje, dokud se síť opět neustálí.

Může se však stát, že je síť naopak odlehčena příliš a její přetrvávající nestabilita stále hrozí výpadkem. Konstruktéři společnosti Siemens proto vynalezli řešení, jak nadměrnému odlehčení sítě zabránit.

Systém lze předem připravit na všechny možné případy vzniku nestability v síti. Dojde-li pak ke skutečnému problému, systém analyzuje data ze sítě a vypne takové spotřebiče, aby se napětí bezpečně ustálilo. Jelikož je nejdůležitější zachovat plynulý provoz výrobních zařízení, vypínají se v první řadě systémy, které pro výrobu nejsou nezbytně nutné, například klimatizace či osvětlení.

Celý proces přitom netrvá déle než jednu desetinu vteřiny. Takto krátkých reakčních časů lze docílit zejména díky použití optických vláken, jimiž jsou data přenášena v rámci speciální ethernetové sítě.

tisková zpráva

6 komentářů: „Stabilizace sítě snadno a rychle

 • 4. 8. 2014 (22.45)
  Trvalý odkaz

  tak zufalo spisany clanok som este na tomto portale necital

  Reagovat
  • 4. 8. 2014 (23.40)
   Trvalý odkaz

   Já už pár ano, ale ono se to tu hodí někdy spíš jako takový přehled a rozcestník, většinou se dá v textu najít kdo a co a zbytek si už pak člověk dohledá.

   Reagovat
   • 5. 8. 2014 (10.40)
    Trvalý odkaz

    to az sem raz dam clanok o mojom zasobniku energie, to aby som si echt postrazil, aby z neho nevznikol kolovratek

    Reagovat
 • 4. 8. 2014 (11.28)
  Trvalý odkaz

  Vypadá to že v Siemensu „objevili“ princip na kterém fungují lokální a ostrovní sítě od SMA. Např. SUNNY ISLAND a plynule regulovaná zátěž dle frekvence v síti SMART LOAD 6000 pro zužitkování přebytečné energie. Je dobré že bude další konkurence k SMA i od Siemensu, protože jsme nedávno potřebovali ten SMART LOAD 6000 a je to problém sehnat. Ale asi to na tom budou muset ještě trochu zamakat, aby regulace byla plynulá a optické sítě tomu nijak nepomůžou, protože to jde i bez nich.

  Reagovat
 • 4. 8. 2014 (9.58)
  Trvalý odkaz

  Odlehčování sítě je až několikátá možnost v řadě jak regulovat síť, prvním je ragulace buzení alternátoru pak hned následuje regulace otáček turbíny, tím máme zajištěno stabilní napětí a frekvenci, pak je tu připojování/odpojování generátorů v elektrárně, a až pak teprve ty spotřebiče.

  Navíc sítě podniků jsou napojeny na celostátní elektrizační soustavu a tedy může docházet k výměnám mezí sítěmi, problém může nastat pokud dojde k výpadku vnější sítě a pokud není ta v podniku připravena na ostrovní provoz tak nepomůže ani svěcená a fabrika zhasne.

  Jestli ale má být v budoucnu významě zvýšen podíl OZE a vytvořený lokální sítě, tak nejspíš bude v jistých případech nutné se vrátit k stejnosměrnému řešení, bylo by to drahé, ale umožnilo by to zase přímé napojení baterií pro zálohování a odstranilo některé problémy s rušením měniči solárních elektráren. Hodně velký problém je si to představit protože v této oblasti se toho moc nestalo za posledních sto let. Ovšem s výkonovou elektronikou by to nemusel být problém, její cena klesá a výkon stále roste. Ale ani to by nemuselo vést k odstranění všech problémů.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *