Noemova archa 21. století

Každého koho vyděsil film Vodní svět s Kevinem Costnerem určitě potěší zpráva, která přišla z architektonické společnosti Remistudio. Tato v  sídlící firma navrhla obrovský plovoucí komplex, který je zcela soběstačný, co se týče a . Tento jakýsi plovoucí dostal příznačné jméno „Archa“.  
Archa firmy Remistudio

Archa je vlastně jeden energeticky centralizovaný systém. Zakřivení vnějšího pláště dovoluje snadnou montáž (pod správným úhlem ke slunci). Rovněž z okolního prostředí je využíváno pro výrobu energie. Shromážděné teplo je přivedeno do tepelného akumulátoru a v případě potřeby využito jako zdroj elektrické energie.

Pro soběstačnost je nutné také pěstování . To je umožněno díky vysoké prosklené střeše, která funguje jako skleník a přes kterou proniká dostatek po celý den. Navíc jsou tak rostliny a obytný prostor chráněny před nepřízní počasí.

Archa firmy Remistudio

Jako samozřejmost se jeví zachycování dešťové vody, která je používána pro zavlažování rostlin i pro lidské potřeby.

Montáž Archy díky jednoduché může probíhat kdekoliv na světě za jakýchkoliv klimatických podmínek. Stavba je také možná v oblastech se zvýšenou seizmickou aktivitou. Dovoluje to chytře řešený systém oblouků, který v případě zemětřesení rovnoměrně rozkládá váhu Archy po celé konstrukci.

Doufejme, že se předpovědi z filmu Vodní svět nevyplní a my taková místa budeme obývat pouze na dovolené.

Inhabitat.com
Sdílet: