Elektrická auta už jsou zase tady!

Historie se opakuje pořád dokola. Málokdo už dnes ví, že první automobily konce 19. a začátku 20. století, v mnoha ohledech pořád ještě připomínající koňský povoz, jezdily na . Až do roku 1920 měly dokonce co do počtu navrch před auty benzinovými i parními. Jenže mezitím v Evropě Daimler a Diesel stále zdokonalovali své spalovací motory, v Americe se objevil Henry Ford s jeho pásovou výrobou a Modelem T, což všechno dohromady znamenalo pro elektrická auta rychlý odchod do důchodu.  
Mitsubishi iMiEV

Nesmrtelná myšlenka
V průběhu dalších desetiletí prakticky zmizela ze světa. Opět se však vynořila v 60. a především 70. letech, kdy světem obcházela první ropná krize. Plody zvýšeného zájmu se ale urodily teprve o další desetiletí později.

V Evropě se elektrických aut nebály např. automobilky , nebo Citroën a opatrně na trhu elektrické modely nabízely. Jenže mezi zákazníky prostě nebyl zájem. Rychle si zvykli na mnohasetkilometrový dojezd a jednoduché tankování na benzinkách, které vyrostly doslova na každém kroku.

GM EV 1

O renesanci elektrického pohonu se během 90. let pokusila ještě automobilka General Motors. S dvoumístným, futuristicky vyhlížejícím modelem zaujala celou řadu kalifornských řidičů. Později ale nechala z dosud ne zcela vyjasněných důvodů elektrická auta sešrotovat. O jejich podivném osudu vypráví mimo jiné i film .

Kolik součástí má elektromotor?
Dvě. Stator a rotor. Kolik součástí má dieselový motor? Stovky a tisíce. Jednou z hlavních předností elektromobilů je jejich jednoduchost. Jde prostě o automobil, ve kterém motor, převodové ústrojí a nádrž nahrazuje elektromotor, chytrý software a .

Když je to tak jednoduché, proč už dnes elektromobily nevídáme běžně na ulicích? Ačkoliv principiálně elektromobil skutečně je o mnoho jednodušší než auto se spalovacím motorem, po praktické stránce jde stále ještě o nemalou výzvu.

elektrická auta test elektromobilu Peugeot iOn

Přestože nedávná ropná a posléze i znovu oživila zájem o alternativní pohony a elektromobily jako takové, dosud žádný se na automobilovém trhu nedokázal uchytit skutečně v masovém měřítku. Důvodem je mimo jiné skutečnost, že nabídka je stále velmi omezená.

Pokrok však zastavit nelze, a tak už během nejbližších několika měsíců a let se americký, evropský i asijský trh dočkají prvních sériově vyráběných od velkých automobilek.

Sportem ku zdraví
Ve Spojených státech je dnes možné koupit sportovní elektromobil za cenu 100 000 dolarů. Dvoumístný roadster má podobu Lotus Elise, továrna Tesla bere šasi přímo z britské továrny Lotusu. Montuje do něj ovšem svůj vlastní elektrický pohon a další součásti.

Tesla Roadster

Díky třífázovému elektromotoru disponuje sporťák max. výkonem 248 koní a max. rychlostí 201 km/h. Zrychlení na 100 km/h zvládne během 3,7 sekundy, a tak se snadno může měřit s kdejakým nenažraným sportovním autem naftové éry.

Maximální dojezd na jedno nabití je oficiálně 393 km, rekord byl nedávno ustanoven na 501 km. Do dnešního dne se vyrobilo přes 1400 kusů a odnedávna si můžete Tesla Roadster koupit také v Evropě. Roadster je výjimečný stroj po všech stránkách. V budoucnu z něj pravděpodobně bude cenná rarita, protože statečně klestí cestu elektrickému pohonu ropnému lobby navzdory.

Nákupní košík z Japonska
Na úplně opačném pólu oboru elektrických aut stojí model . Malý elektromobil do města připomínající klasický model Colt se v už nějaký ten pátek prodává a má úspěch. Podle praktických testů je s ním sice obtížné dosáhnout i oficiálně udávaného dojezdu kolem 130 km, přesto si získává na domácím trhu oblibu.

Mitsubishi iMiEV

V Británii se oficiálně malé, ale příjmné a prostorné autíčko začalo prodávat od 1. ledna 2011. Ve stejnou chvíli totiž začal platit vládní bonus až £5000 pro každého, kdo se rozhodne pořídit si elektrické auto. Cena iMiEV by tedy měla spadnout až na £33 000, v hrubém přepočtu téměř milion korun.

To je zatraceně hodně za takového pidižvíka. Jenže právě Britům se může počáteční investice velmi rychle vrátit.

Na Ostrovech je cena benzinu jedna z nejvyšších v Evropě. Do centra Londýna je zpoplatněn vjezd, výjimku mají právě nízko- či bezemisní auta na alternativní pohon jako jsou třeba elektromobily. Navíc nemusí platit a mají zvýhodněné parkování. Tímto způsobem chce Britská vláda podpořit snížení závislosti na dovozu ropy a odlehčit znečištěnému ovzduší.

Za všechno může baterie
V Evropě se iMiEV představil pod značkami a . Druhý zmíněný už se ukázal i v , poprvé na Dni elektromobility v Praze.

elektrická auta Peugeot iOn

Redakce sesterského magazínu Hybrid.cz měla už tehdy možnost si jej krátce projet, ale nebylo tehdy možné ještě změřit dojezd. Právě ten je ale podle mnoha studií klíčovou vlastností, která u spotřebitelů rozhoduje o tom, zda vůbec začnou o elektromobilu jako alternativě pro klasické auto přemýšlet. O pár měsíců později, když se ČEZ rozhodl přivézt do ČR celkem 65 těchto elektrických aut, už přišel na řadu skutečný test. Dojezd byl změřen v tuhé zimě na 80 km.

Dojezd je pochopitelně dán kapacitou baterie. Především obrovský vývoj přenosné elektroniky posledních let – , notebooků a podobného harampádí – může za to, že se vůbec s elektromobily po desetiletích opět setkáváme. Pokroky v oblasti vývoje lithium-iontových baterií totiž umožnily zvýšit kapacitu na takovou úroveň, aby se dalo pomýšlet na jejich využití v automobilové dopravě.

elektrická auta Nissan Leaf

Kromě iMiEVu se aktuálně začal prodávat také elektromobil . Ten už lze označit za rodinné auto – není zdaleka tak malý jako iMiEV, nabízí velký úložný prostor, pět dveří a dostatek místa pro pasažéry i náklad.

Čistý nebo hybrid?
Zatímco čistokrevné elektromobily se musí pořád ještě potýkat se značnými problémy kvůli příliš vysokým cenám baterií, stačily se mezitím dobře uchytit alespoň částečně „elektrizované“ vozy. Říká se jim proto . S prvním z nich – – přišla v roce 1997. Jejich princip spočívá v tom, že kromě spalovacího motoru obsahují také elektromotor a baterii. Ten vypomáhá ve chvílích, kdy bývá spotřeba paliva nejvyšší, např. při rozjezdu či pomalém popojíždění.

elektrická auta Toyta Prius

se už na celém světě prodaly milióny kusů, stal se z nich tzv. „mainstream“. Automobilka která dnes nemá ve své nabídce hybrid na něm v lepším případě ve spěchu pracuje aby ho uvedla co nejdříve, v tom horším krachuje. Kromě Toyoty mají dnes na trhu svá hybridní auta také , , , a další. U také v České republice lze koupit řadu typů hybridních aut.

Míříme do zásuvky
Z hybridů se stal hlavní proud a překotný rozvoj v oblasti baterií snížil jejich cenu i hmotnost a rozměry. To umožňuje pomýšlet na sofistikovanější typ hybridních aut, tzv. hybridy do zásuvky (). Ty se od běžných hybridů liší tím, že jejich baterii, obvykle s o něco vyšší kapacitou, je možné dobíjet z domácí zásuvky nebo u speciálních .

elektrická auta Chevrolet Volt

Jde o poslední předstupeň před plně elektrickým autem. Výhodou je další podstatné snížení spotřeby. Plug-in hybrid je zatím na trhu jediný – Volt. Toyota chystá svůj Prius do zásuvky představit světu teprve v roce 2012.

Jedním z prvních plug-in hybridů na trhu je americké automobilky General Motors. Ten se začal prodávat před vánoci 2010. GM jej označují jako E-REV, neboli „elektrické auto s rozšířeným dojezdem“. V podstatě jde ale o běžný plug-in hybrid jakým má být i Toyota Prius v roce 2012 (prozatím prodávané Prius není možné dobíjet).

Zachrání nás vodík?
V článku, který si kladl za cíl shrnout současný vývoj směrem k elektrickému pohonu v chybí zmínit posledního hráče. Tím jsou auta na vodík, resp. . Fungují podobně jako elektromobily, jediný rozdíl spočívá ve zdroji energie, kterým jsou právě .

elektrická auta Honda FCX Clarity auto na vodík

I tímhle směrem se dnes výzkum automobilek ubírá. Je skvělé vidět, že se po desítkách let nečinnosti automobilový průmysl probudil a začal hledat nové cesty. Ať už za to může ropná nebo jakákoliv jiná krize. Nastal čas posunout se dál. O tom, že změna je nevyhnutelná, svědčí i skutečnost, že z pozice největšího automobilového trhu nedávno sesadila , a to s nemalým odstupem.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

15 komentářů: „Elektrická auta už jsou zase tady!

 • 30. 7. 2012 (21.16)
  Trvalý odkaz

  tak dobře kolik se vyrobilo elektro aut v poměru spalovací motor ???? stačí jedna společnost které prorazí nadnárodní loby ropy a ostatní se přidaj potom se to nedá zastavit v minulosti se snažili ruzné automobylky o elektro auta ale loby ropy jim to zakázali tak pomužte TESLE o proražení trhu a další se přidaj já udělám vše co je možné v mé kompetenci a budu podporovat Teslu v české republice zřídit pobočku Tesli to se musí uskutečnit.

  Reagovat
 • 25. 1. 2012 (11.58)
  Trvalý odkaz

  Kdo říká, že elektromobily musí vyrábět známé automobilky? Vždy když se mění technologie a přechází se na novější a tím i vyspělejší technologii, vždy někdo odpadne! Podívejte se na Americké General motors, bez pomoci státu by už tato firma neexistovala. Elektromobil, sériový hybrid, paralelní i sérioparalelní hybrid je doslova technická revoluce! Elektrická auta mohou začít vyrábět i firmy co vyrábí elektroniku. Třeba Panasonic, LG, Samsung a další. A vzniknou i nové firmy jako Tesla motors, Think, Fischer. Současné automobilky mohou na trhu klidně i skončit, pokud nepřejdou na vyspělé technologie. Technickou revoluci nepřežije nejsilnější, ale kdo se dokáže přizpůsobit!!!

  Reagovat
 • 21. 12. 2011 (7.40)
  Trvalý odkaz

  to TM:

  „…nehlede k tomu, ze elektricke auto je o 50% technicky jednodussi tj. mene soucastek, ktere se tam muzou porouchat. Mene servisu, mene pouziteho oleje, mene vseho co znecistuje ovzduci, nebo obecne prostredi, ve kterem zijeme.“

  A o to právě jde – automobilky mají právě z náhradních dílů největší zisky, z prodanejch aut mají nejvýš 40%, zbytek jsou ND, takže nestojí o to, aby vyráběly auta, který se nebudou porouchávat a budou potřebovat minimum náhradních dílů. Prostě ti prodaj paskvil, kterej se ti bude neustále rozesírat a budeš do něj muset pořád cpát prachy. Taky nestojí o to, aby sis od nich koupil auto, který budeš používat dvacet let, to by krám mohli zavřít rovnou. Proto nám prodávají auta, který se za 5 let začnou rozpadat. To samý ropný společnosti, ty taky nestojí o to, aby se spotřebovávalo míň ropy, a už vůbec ne o to, aby se nespotřebovávala vůbec. To si vážně lidi myslíte, že vývoj baterií a vůbec technologií kolem elektromobilů jde tak pomalu kupředu? Já teda ne. Jsem přesvědčenej o tom, že se jedná o systematickej bojkot ze strany lidí a firem, který by to mohlo připravit o obrovský zisky. A že jich není málo.

  Reagovat
 • 19. 12. 2011 (23.07)
  Trvalý odkaz

  Nerikam, ze elektromobil je nejaka vsezachranujici vec, ale je 1000-krat ekologictejsi nez auto na benzin, nebo naftu a o to tu preci jde! Je to lepsi, tak by se to melo prosazovat a ne na to plyvat a stale udrzovat neco stareho hnusneho smradlaveho hlucneho, kdyz je tu daleko lepsi nahrada.

  Reagovat
 • 19. 12. 2011 (23.04)
  Trvalý odkaz

  MT:
  odkud pochazi benzin, nebo nafta? Na to uz neodpovi, prsote jen hazi „hemzy“ na neco o cem vi velky kulovi.

  Benzin a nafta se taky musi z neceho „vyrobit“ do auta si neleje surovou naftu :-)) To by si ho pekne znicil.

  A taky by me zajimalo kam leje vyjety olej, to asi ekologicky spaluje !!!

  A co teprve pekny „ekologicky“ havarie tankeru nebo vybuchy roplnych plosin, to je pekna chutovka, doporucil bych mu se na tom pobrezi vykoupat.

  Nebo bych mu doporucil aby si pustil hadici vyfukovy plyny do obyvaku a zapnul motor. Potom at se poradne nadejchne, aby si poradne uzil ten ekologicky a cisty vzduch co vypousti do ovzduci Do hodiny by neprezil a bylo by zase o jednoho v… min!

  Na proti tomu elektrina se 50% vyrabi „cisteji“ nez benzin nebo nafta, nehlede k tomu, ze elektricke auto je o 50% technicky jednodussi tj. mene soucastek, ktere se tam muzou porouchat. Mene servisu, mene pouziteho oleje, mene vseho co znecistuje ovzduci, nebo obecne prostredi, ve kterem zijeme.
  Proto nechapu proc porad nekdo vymysli nejaky naprosto uchylny argumenty proti elektromobilum.

  Reagovat
 • 25. 4. 2011 (9.18)
  Trvalý odkaz

  Elektřiny je nadbytek, hlavně v noci. I přes den má v určitých okamžicích na burze 0 hodnotu. Elektromobil toto dokáže vyžít a tím ještě více zefektivnit energetiku.
  + elektromobil dokáže rekuperovat.

  Reagovat
 • 23. 3. 2011 (3.09)
  Trvalý odkaz

  To: MT

  Pomineme-li skutečnost, že osobní elektromobily mají spotřebu 12-18 kwh/100km – tedy cca 43,2-64,8 MJ/100km.

  To odpovídá cca 1,3-1,9 l/100km benzínu
  …nebo cca 1,1-1,7 l/100km nafty

  I pokud bychom předpokládali, že elektrárny budou mít 50% účinnost, tak stejně by bylo náročné sehnat auto se spotřebou 4 l benzínu nebo 3,5 l nafty na 100km…
  + elektromobily nespotřebovávají palivo při stání v koloně…

  Reagovat
 • 7. 1. 2011 (9.58)
  Trvalý odkaz

  To: MT
  Z ekologických zdrojů elektřiny přece. Třebas atom :-)

  Reagovat
 • 5. 1. 2011 (14.20)
  Trvalý odkaz

  „Ekologicke“ auto na Elektrinu?
  A odkud ta elektrina pochazi…

  Reagovat
  • 9. 6. 2013 (16.32)
   Trvalý odkaz

   Já bych tedy e.Auto využil – moje 10kW FV elektrárna na střeše domu na jaře létě a podzim vyrábí tolik elektřiny že nevím co s ní – tak jí téměř zadarmo pře-pouštím do sítě.
   Jak půjde cena trochu dolů – uvažuju o tom.

   Navíc plně nabitá baterie v autě – pak může v noci zpětně zásobovat dům.
   Pokud by to udělali takhle všichni po celém světe – už by nebylo potřeba nic jiného – jen FV a nějaké dobré baterie – jako ty poslední v Německu – životnost Lithium 10tis cyklů = cca 10-let!

   Reagovat
   • 10. 6. 2013 (10.05)
    Trvalý odkaz

    Proč jsi si tu FVE pořizoval tak velkou když nevíš co s elektřinou – klasický případ zneužítí vadných zákonů a parazitování na ostatních.

    Reagovat
    • 10. 6. 2013 (10.36)
     Trvalý odkaz

     To by jste nepochopil. Treba aby mel dostatek pro sebe i v zime. Nekteri lidi jsou schopni pochopit proc je potreba FVE predimenzovat aby davala solidni vykon behem celeho roku. V obdobi mimo zimu se pak muze pan rozhodne vice rozsoupnout nez kdokoliv zavisly jen a pouze na CEZu. :D

     Reagovat
     • 10. 6. 2013 (11.27)
      Trvalý odkaz

      fajn, ale nechapu proc mu to ja mam platit???

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *