Energy Globe Award ČR
 

Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
5. 1. 2011 v rubrice Architektura

Každého koho vyděsil film Vodní svět s Kevinem Costnerem určitě potěší zpráva, která přišla z architektonické společnosti Remistudio. Tato v  sídlící firma navrhla obrovský plovoucí komplex, který je zcela soběstačný, co se týče a . Tento jakýsi plovoucí dostal příznačné jméno „Archa“.  
Archa firmy Remistudio

Archa je vlastně jeden energeticky centralizovaný systém. Zakřivení vnějšího pláště dovoluje snadnou montáž (pod správným úhlem ke slunci). Rovněž z okolního prostředí je využíváno pro výrobu energie. Shromážděné teplo je přivedeno do tepelného akumulátoru a v případě potřeby využito jako zdroj elektrické energie.

Pro soběstačnost je nutné také pěstování . To je umožněno díky vysoké prosklené střeše, která funguje jako skleník a přes kterou proniká dostatek po celý den. Navíc jsou tak rostliny a obytný prostor chráněny před nepřízní počasí.

Archa firmy Remistudio

Jako samozřejmost se jeví zachycování dešťové vody, která je používána pro zavlažování rostlin i pro lidské potřeby.

Montáž Archy díky jednoduché může probíhat kdekoliv na světě za jakýchkoliv klimatických podmínek. Stavba je také možná v oblastech se zvýšenou seizmickou aktivitou. Dovoluje to chytře řešený systém oblouků, který v případě zemětřesení rovnoměrně rozkládá váhu Archy po celé konstrukci.

Doufejme, že se předpovědi z filmu Vodní svět nevyplní a my taková místa budeme obývat pouze na dovolené.

Inhabitat.com
 Jan Grohmann
Diskuse
 1. miro novak:

  Predstava, ze podomnou je obrovský zasobník vodiku ma ukludnuje.

 2. Tera:

  ÚŽASNÝ O-O..až tedy asi na ten vodík..

 3. Jan Grohmann:

  Pokud by to byla jedna z posledních oáz života na zatopené zeměkouli, tak bych ten vodík risknul. :)

 4. Ondra F.:

  Japonci vymysleli zase tohle http://www.national-geographic.cz/2010/11/18/plovouci-mesta-budoucnosti/

 5. miro novak:

  to Jan: Pre potreby prirodnych katastrof a k záchrane ludstva je potrebny uplne iny koncept, kompletny pod vodou a to kvoli atmosfere, kysliku, teploty, pristupu k potravinám, pristupu k energii. Asi si dam tu pracu a vytvorim taky projekt. Je mozne niektoré taketo prace publikovat aj na vasich stránkach?

  peace … miro novak

 6. Jan Grohmann:

  Prosím neberte vše tak osudově. Jedná se jen o projekt jednoho architektonického studia, který měl pravděpodobně sloužit jako myšlenkové cvičení „co kdyby“. Určitě nebylo cílem (ani mého článku) vyřešit globální ekologické problémy lidstva.
  Ale pro zajímavost, proč by měl mít podvodní koncept lepší přístup k atmosféře, kyslíku,energii,taplotě a potravinám?

 7. miro novak:

  Pretože skutočná katastrofa pre našu atmosferu neprichádza z AGW, ani GW, ani z pádu nejakeho asteroidu, ani z vybuchov sopky, ani z nahlych vykyvov magnetických polov, atd, atd. Pretoze ziadne z tychto ukazov vobec (zdoraznujem vobec) nesedia do znamych vyskumov (CO2 vo vrtoch v ladovcoch, usadeniny v moriach a jazerach, obdobia umrtí dinosaurov, necyklycnost dob ladovych, preco doba ladova prichadza v rozmedzi jednotiek rokov, …). Doba ladova prichádza ako dosledok vaznejsej katastrofy a tou je extremne silny slnecny vietor. Svoju teoriu som onehda hodil na YouTube. Je v anglictine, je mozno trochu nudna a prilis apokalypticka. Nikto mi ju dosial nepoprel, ale nikto ju nechce ani zverejnit.
  Po prestudovani mojej hypotezy uznate, ze moj povodny vyrok o PODMORSKOM komplexe je jediny vhodny a spravny, ked si uvedomite, co na povrchu Zeme vznikne za peklo (zmrznuté). http://www.youtube.com/watch?v=_yPCLF8ncLc

  peace … miro novak

 8. palkowic:

  ahoj….zaujímalo by ma viac o veci čo tu spomínate pán Novak. ak máte záujem v danej veci podiskutovať. tu je moj mail.pavol.stajnoch@gmail.com

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz | Napalubu.cz