Waternet – všechna voda pod jednou střechou

„Voda je život, a aby mohl život existovat, musí voda obíhat.“ zní volně přeložené motto nizozemské společnosti Waternet. Svérázné pojetí této nosné myšlenky však činí z této vodohospodářské firmy světový unikát. Jako jediná totiž dokázala sloučit proces jímání a distribuce vody, včetně zpětného odběru odpadní vody a jejího čištění pod jednou střechou.

Obyvatelé amsterodamské metropole si na svůj systém hospodaření s vodou rozhodně nestěžují. Autor: M.P. Tillema
Obyvatelé amsterodamské metropole si na svůj systém hospodaření s vodou rozhodně nestěžují. Autor: M.P. Tillema

Pravda, střechy jsou to spíše dvě, jedná se totiž o dvojici budov propojených visutými mosty. Zato jsou to střechy efektně zelené, obrostlé vegetací. Ostatně, celý komplex je velmi citlivě situován do krajiny, obklopen pečlivě udržovanou parkovou výsadbou. Centrála Waternet stojí na břehu řeky Amstel, v příměstské čtvrti Almere, na dohled od ruchem velkoměsta tepajícího srdce Amsterodamu.

Waternet dokáže bez přestání dodávat 765 000 obyvatelům města pitnou, a zároveň zpracovávat veškerou odpadní vodu. Stoprocentní pokrytí potřeb nakládání s vodami hlavního města Nizozemska je ale jen polovina zajímavostí této nevšední budovy, významně se podílí i na jímání a přečišťování dešťové vody, a regulace stálé hladinové výšky řeky Amstel a okolních říčních kanálů.

Budova Waternet není jen klenotem technologickým, ale díky práci architektonického studia Hermana Hetrzbergera i stavebním. Devítipatrová a osmipatrová budova jsou usazeny na masivních ocelových nosnících, které nesou část konstrukce nad hladinou řeky.

I když se jedná v nervové síti města o klíčový bod, neuzavírá se veřejnosti. Okolní park je oblíbeným místem dostaveníček, a sama budova Waternet disponuje kongresovou halou a velkou restaurací s překrásným výhledem na město. Stavba a technologie, kopírující beze zbytku vodní cyklus v přírodě, je inspirací pro řadu dalších evropských měst.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *