Světoznámí vietnamští architekti dávají městům zeleň
Vietnamské studio Vo Trong Nghia se za posledních deset let stalo v oblasti architektury fenoménem, jehož sláva dávno přesáhla hranice Asie. Kdykoliv narazíte na nějaký jejich projekt nebo realizovanou zakázku, můžete si být jisti, že na vás čeká exploze zeleně a nápaditých tvarů.
Dosud se sice specializovali na zakázky menšího rozsahu, obytné rezidence či administrativní centra, ale připravovaný projekt Diamond Lotus je skutečně vším, jen ne skromným dílem.
Hlavním záměrem VTN v případě Lotus Diamond (kromě toho, že vizuálně příjemně šokuje) je prý: „Přinést do betonové džungle kousek té opravdové.“. A opravdu, při pohledu na tři propojené věžáky stojící v panelákovém bludišti Ho Či Minova města se nemůžete zbavit dojmu, že místo lidských obydlí sledujete dynamický útes prorostlý vegetací.
Klasické schéma apartmánového bydlení je zde rozvedeno v maximální kontakt s přírodou. Jednotlivá patra splývají v členité zelené fasádě, a spojení tří vysoko-podlažních domů zajišťuje visutý most se střešní zahradou.
Největší zelená střecha na světě překryje celou čtvrť
Na rozloze 8400 metrů čtverečních zde vyroste 720 obytných jednotek, rozdělených do tří dvaadvacetipatrových objektů. Masivnost zástavby ale opticky zeleň změkčuje, a přetváří celkový dojem do podoby zelených ostrovů ztracených v Čínském moři. Specifickou součástí práce studia VTN je, že zeleň „není jen na efekt“.
Rovné stvoly bambusů předsazené na vlnitých balkonech před okny tak slouží jako přirozené zastínění, široké listy banánovníků v okrajích balkónů mají zase úlohu přírodního vodosběrného zařízení, které usměrňuje srážky do drenáže vedoucí k nádrži.
Střešní zahrada, zabírající prostor budov i visutých mostů, není žádnou skromnou variací na lehce zarostlou střechu. Uvidíte zde plně vzrostlé stromy, mezi kterými se budete moci procházet po úzkých pěšinkách.
„Propojení střech mostem a jejich osazení vegetací zprostředkuje obyvatelům Diamond Lotus takový kus městské zeleně, který je v tak zastavěných městech jen velmi zřídkavým jevem,“ doplňují Kuniko Onishi a Tran Thi Thanh Tuyen, architekti z VTN. „Zatímco jiné projekty výstavby městu zeleň berou, my jí dáváme.“