V italském Miláně vyroste první vertikální les

Pokud jste pravidelnými návštěvníky našich stránek, určitě jste slyšeli o vertikálních zahradách od francouzského architekta Petera Blanca. Dnes si představíme podobný nápad, ale dovedený do obrovských rozměrů. V italském Miláně je ve výstavbě výšková budova Bosco Verticle o 27 patrech, jejíž fasáda je pokrytá desítkami stromů a jiných rostlin. Flóra budovy roste na visutých balkonech a tvoří tak unikátní vertikální les.

Bosco Verticale
Bosco Verticale

Rostliny udržují uvnitř domů vhodné mikroklima a zachycují prachové částice z městského prostředí. Navíc stromy a rostliny zvlhčují vzduch, pohlcují oxid uhličitý, vyrábí kyslík a chrání budovu před radiací a hlukem. Vertikální les tak nejen zlepšuje kvalitu bydlení, ale šetří i energii budovy.

Každý apartmán bude mít vlastní balkón osázený stromy a keři. Přes léto budou rostliny poskytovat stín a v zimě umožní díky opadaným listům slunečnímu záření proniknout přes okna do vnitřních prostor.

Bosco Verticale
Bosco Verticale

Na balkony bude samozřejmě přístup z apartmánu. Obyvatelé si tak mohou vejít ven a užívat si přítomnost vzrostlých stromů.

Ptáte se, jak budou rostliny zavlažovány? Odpověď je, pomocí přefiltrované „šedé“ vody. Půjde tedy o odpadní vodu z koupelny, kuchyně či pračky.

Bosco Verticale
Bosco Verticale

Samozřejmostí jsou nejrůznější formy ekologické výroby elektrické energie. Na budovu budou instalovány solární panely a výhledově také malé větrné elektrárny.

Pro samotnou stavbu bude zapotřebí pozemek o rozloze 50 000 metrů čtverečních, což je asi plocha 220×220 metrů. Les, který poroste na obvodovém plášti, bude mít „funkční“ plochu 10 000 metrů čtverečních.

Podle architekta budov, Stafano Boeriho, je Bosco Verticle odpovědí na živelný růst městských aglomerací a mizení živé přírody z našich životů. Doufejme, že tyto krásné budovy se uchytí i jinde na světě. Třeba v České republice.

Sdílet: