V italském Miláně vyroste první vertikální les

Pokud jste pravidelnými návštěvníky našich stránek, určitě jste slyšeli o vertikálních zahradách od francouzského architekta Petera Blanca. Dnes si představíme podobný nápad, ale dovedený do obrovských rozměrů. V italském Miláně je ve výstavbě výšková budova Bosco Verticle o 27 patrech, jejíž fasáda je pokrytá desítkami stromů a jiných rostlin. Flóra budovy roste na visutých balkonech a tvoří tak unikátní vertikální les.

Bosco Verticale
Bosco Verticale

Rostliny udržují uvnitř domů vhodné mikroklima a zachycují prachové částice z městského prostředí. Navíc stromy a rostliny zvlhčují vzduch, pohlcují oxid uhličitý, vyrábí kyslík a chrání budovu před radiací a hlukem. Vertikální les tak nejen zlepšuje kvalitu bydlení, ale šetří i energii budovy.

Každý apartmán bude mít vlastní balkón osázený stromy a keři. Přes léto budou rostliny poskytovat stín a v zimě umožní díky opadaným listům slunečnímu záření proniknout přes okna do vnitřních prostor.

Bosco Verticale
Bosco Verticale

Na balkony bude samozřejmě přístup z apartmánu. Obyvatelé si tak mohou vejít ven a užívat si přítomnost vzrostlých stromů.

Ptáte se, jak budou rostliny zavlažovány? Odpověď je, pomocí přefiltrované „šedé“ vody. Půjde tedy o odpadní vodu z koupelny, kuchyně či pračky.

Bosco Verticale
Bosco Verticale

Samozřejmostí jsou nejrůznější formy ekologické výroby elektrické energie. Na budovu budou instalovány solární panely a výhledově také malé větrné elektrárny.

Pro samotnou stavbu bude zapotřebí pozemek o rozloze 50 000 metrů čtverečních, což je asi plocha 220×220 metrů. Les, který poroste na obvodovém plášti, bude mít „funkční“ plochu 10 000 metrů čtverečních.

Podle architekta budov, Stafano Boeriho, je Bosco Verticle odpovědí na živelný růst městských aglomerací a mizení živé přírody z našich životů. Doufejme, že tyto krásné budovy se uchytí i jinde na světě. Třeba v České republice.

8 komentářů: „V italském Miláně vyroste první vertikální les

  • 24. 4. 2013 (11.30)
    Trvalý odkaz

    A proč ne? Všechno je možné. S dnešní technologii všechny ty konstrukční připomínky jsou dozajista vyřešené a stavbě nic nebrání v cestě. Zajímavý nápad !

    Reagovat
  • 16. 10. 2011 (16.22)
    Trvalý odkaz

    ja osobne si myslím že to je dobri nápad,ma sice možné spomenuté nedostatky ale toto je len koli uchyteniu nápadu a dúfam že raz budu vo velkých mestách budovy v ktorích nepojde iba o estetiku ale o skutočné farmy kde sa bude pestovať zelenina obylie atd.

    Reagovat
  • 14. 10. 2011 (12.24)
    Trvalý odkaz

    Já jsem viděl takový vzdáleně podobný případ v Budapešti na jedné fasádě – rostly tam ve dvou výklencích 2 veliké stromy asi ve třetím patře a byly vysoké zhruba 3-4 patra. Vypadalo to úžasně. Ale o tom, že by to bylo levné na údržbu si nedělám iluze… S tím větrem apod. to určitě architekti promýšleli a myslím, že to bude ošetřené, přelití stromů asi taky nebude problém zabránit. Ale každopádně hnát to takhle do výšky mi přijde jako zvrhlost :-)

    Reagovat
  • 13. 10. 2011 (20.48)
    Trvalý odkaz

    Nápad je to pěknej. Vertikální zahrady, budiž. Kytky nemají tak velký kořenový systém. Ale stromy? Docela by mě zajímalo jak mají tohle ošetřený. Protože beton nebeton, stačí malá skulinka, kořen se tam dostane a roste a sílí a skulinka je větší.. Atd atd.. Další věc-nedokážu si představit co se stane se vzroslým stromem který se v nějakým šestadvacátým patře vyvrátí při silným větru, za bouřky, v důsledku podmáčení půdy, protože je víkend a všichni doma perou, uklízí… Nevěřím tomu, že je to dlouhodobě udžitelný. A když už, tak údžba a provoz bude stát hříšný prachy.

    Reagovat
  • 13. 10. 2011 (11.04)
    Trvalý odkaz

    Zazil jsem v Milane opravdu silnou bourku, jsem zvedavej jak maj tohle podchyceny, popripade bych na tomhle baraku chtel prorezavat vetve, nebo kacet stary stromy :)
    Je to hezky, krasny, ale ohromne nakladny na provoz.

    Reagovat
  • 13. 10. 2011 (10.32)
    Trvalý odkaz

    Já ne, ale předpokládám, že architekt a stavitelé tohoto projektu jakousi představu mít budou ;o) Tedy pokud je tento projekt opravdu ve stádiu realizace, nikoli jen „něco takového bychom rádi někdy postavili“. Každopádně mi to přijde jako výborný nápad (jen doufám, že bude filtrace odpadních vod pro zavlažování vyřešena dostatečně efektivně, aby nebyly stromy živeny jedy) a už se těším, až něco podobného uvidím i u nás!

    Reagovat
  • 13. 10. 2011 (8.26)
    Trvalý odkaz

    Máte představu, kolik je hmotnost jednoho takového stromu, tj. jaká musí být nosnost toho balkónu?

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *