Ekologického oskara získává …

Pokud jste včerejší večer trávili u televizního kanálu ČT1, nepřijdeme asi s ničím novým. Přímý přenos startující v hlavním vysílacím čase totiž přinesl absolutního vítěze soutěže E.ON Energy Globe Award 2011, jejíž finalisty jsme vám představili s dostatečným předstihem, aby i váš hlas mohl pomoct jednomu ze zajímavý počinů v oblasti úspor energie.Energy Globe Award ČR 2011 - Slaměnka

Titulní fotka článku už dává tušit, kdo z finalistů vzešel nakonec jako vítěz – stal se jím tesař Lukáš Čejna se svou Slaměnkou, nízkoenergetickým rodinným domem z místních, čistě přírodních materiálů.

Není žádným tajemstvím, že právě tento sympatický projekt byl i naším favoritem, a proto jsme mu v rámci přímého přenosu dali hlas, stejně jako podstatná část diváků v sále.

Energy Globe Award ČR 2011 - Slaměnka

Po započítání hlasů poroty a výsledků z internetu však nebylo vítězství Slaměnky vůbec jisté. S minimálním rozdílem se na druhé příčce umístila obec Písečná, která se rozhodla zatočit s nepříjemnými emisemi z komínů. Pokrytím třetiny nákladů na výměnu zastaralých kotlů spolu s bezúročnými půjčkami motivovala obec již desítky domácností k ekologičtějšímu vytápění.

V těsném závěsu potom byl i projekt přestavby výměníkové stanice na bytový dům v Jablonci nad Nisou, jehož nájemníci se můžou pyšnit solární elektrárnou, pokročilým tříděním odpadu, využitím slunce na ohřev vody, ale také dešťové vody pro splachování WC.

Energy Globe Award ČR 2011 - Slaměnka

Energy Globe Award, cena též nazývaná jako „ekologický oskar“ je nejvýznamnějším světovým oceněním v oblasti ochrany životního prostředí a vyznamenává projekty, které šetrně a ekologicky využívají energii. Hlavním cílem a filosofií projektu je představit a mediálně podpořit tyto projekty a tím zlepšit povědomí široké veřejnosti o zacházení s energiemi v 21. století.

Českou mutaci soutěže, kde o vítězi rozhodují částečně i hlasy široké veřejnosti, zajistila již potřetí energetická společnost E.ON. A dá se předpokládat, že ne naposledy. Takže jestli máte nějaký zajímavý nápad, proč to v jedné ze sedmi soutěžních kategorií nezkusit?

Jeden myslel na “Ekologického oskara získává …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *