Obnovitelné zdroje jsou v obci Písečná novým trendem
Poctivou službu veřejnosti i životnímu prostředí poskytlo svým projektem ekologizace vytápění obce místní zastupitelstvo v moravskoslezské Písečné a v kategorii Obec soutěže E.ON Energy Globe Award ČR 2011 se umístila na prvním místě.
obrázek: tepelné čerpadlo EL-BA
Neefektivní a neekologické vytápění obce Písečná s dvěma sty obyvateli v Moravskoslezském kraji trápilo její zastupitele již několik let. Peníze z obecního rozpočtu z počátku samostatnosti obce plynuly výhradně do oprav komunikací a investice do ekologických projektů stály stranou.
Nové obecní zastupitelstvo se však v roce 2003 rozhodlo zařadit ekologizaci vytápění mezi své priority a během několika let se mu podařilo přesvědčit své občany o výhodách ekologického topení a změnit zažité energetické stereotypy.
Energetický management se jihlavské léčebně vyplatil
V Jablonci stojí moderní šetrný bytový dům – vítěz E.On Globe Award 2011
E.ON Energy Globe Award ČR 2011: O vítězi může rozhodnout i váš hlas!
Zastupitelé vypracovali několik možných alternativ, jak energetickou situaci obce vyřešit. Koncepty plošné plynofikace ani centrálního kotle se však mezi místním obyvatelstvem nesetkaly s úspěchem. Obec se proto rozhodla sledovat nejnovější trendy a nabídla svým občanům alternativní řešení používání obnovitelných zdrojů energie.
V souvislosti se státní podporou ekologických projektů oslovila Písečany s možností individuálního řešení energetické situace. Pokud občané vymění stávající kotle na tuhá paliva za obnovitelné zdroje energie, obec jim pokryje třetinu nákladů a navíc jim poskytne bezúročnou půjčku na jeden rok.
Zastupitelé projekt obyvatelům pečlivě vysvětlili, pořádali veřejné diskuze a na odborné přednášky pozvali i několik společností poskytujících služby v alternativní energetice. Občané tak měli možnost posoudit výhody kotlů na biomasu, tepelných čerpadel či solárních systémů.
Starosta obce se navíc rozhodl jít příkladem a ve svém domě nechal instalovat kotel na pelety, na kterém spoluobčanům prakticky předváděl technologii v provozu a mohl tak demonstrovat její účinnost, provoz, náklady a celkovou efektivitu.
Díky zaujetí pro věc, trpělivosti a vytrvalosti ve vysvětlování, se nakonec podařilo získat pro ekologické vytápění první občany a Písečná se pomalu přeměňuje na „eko-obec“.
Dnes zde mají již 24 nových kotlů na dřevní pelety, tři tepelná čerpadla a dva kotle na dřevo. Každý rok se k projektu přidává několik nových domácností a ekologické uvažování se v obci stalo trendem.
Nechce se mi věřit že je to jediná obec. Možná to je jen malou informovaností. Lidé by měli vědět, toto je normální a tak by to mělo vypadat.
Naše vypatlaná před bankrotem stojící Vřesina a její reprezentace řešící nesmysly bez pořádných vizí si o něčem podobném může nechat pouze zdát:(.