VIDEO: WaterShed – vítězné ekologické bydlení v soutěži Solar Decathlon 2011

Každoroční soutěž amerického ministerstva energetiky o nejšetrnější bydlení Solar Decathlon zná svého vítěze. Po letech dominance Německa se tentokrát může radovat domácí tým univerzity v Marylandu. Ten zvítězil s projektem domu WaterShed.

Šetrné ekologické bydlení - to je WaterShed, dům navržený studenty Marylandské univerzity
Šetrné ekologické bydlení - to je WaterShed, dům navržený studenty Marylandské univerzity

Studenti hledali inspiraci pro stavbu v zálivu Chesapeake, který je centrem života pro více než 16 milionů obyvatel severovýchodního cípu USA. Voda je také proto ústředním tématem ekologického domu WaterShed (angl. „povodí“, ale zde spíš jako „vodní chata“).

Dešťová voda je v domě filtrována skrze střešní zahradu a schraňována pro pozdější využití, např. zalévání rostlin. Zároveň dům dokáže pročistit užitkovou vodu pro pozdější využití a také se snaží obecně minimalizovat spotřebu vody.

Elektřinu získává dům z fotovoltaické solární elektrárny. Ohřev vody obstarává také slunce, skrze solární kolektory. Střecha domu, jakoby připomínající motýlí křídla, svádí dešťovou vodu do společné jímky.

Přitom je ale šetrný dům WaterShed stále velmi moderní bydlení, které nabízí veškerý komfort na který jsou moderní lidé zvyklí – včetně pračky, myčky, teplé sprchy, dostatku prostoru (dům má 81,4 m2) rozděleného mezi práci a volný čas apod.

Vnitřní automaticky systém dokonce upravuje teplotu, vlhkost vzduchu a další parametry tak, aby poskytl maximální komfort s minimálním dopadem na životní prostředí. Dům je určen pro pracující pár, který jej může využívat jako bydlení i kancelář.

ecogeek

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

6 komentářů: „VIDEO: WaterShed – vítězné ekologické bydlení v soutěži Solar Decathlon 2011

 • 13. 11. 2011 (11.15)
  Trvalý odkaz

  Možná by stálo za to v této souvislosti zmínit našeho známého architekta Martina Rajniše, který se podobnými projekty zabývá.

  Reagovat
  • 27. 2. 2017 (4.11)
   Trvalý odkaz

   Scatts:If you need a personal reference (meaning I’m not some crazy stalker woman with concealed weapons), reach out to Anna at Trasapnrent. She will likely spend a little bit of her layover via Japan with me and my family.

   Reagovat
  • 17. 5. 2017 (16.46)
   Trvalý odkaz

   Sharia is, in fact, terrifying. Anyone who has grown up or now lives in a Western democracy should accept this and should energetically fight to stop the concessions being made to Islam in so many countries. 'Creeping Sharia' is real and is happening left, right and centre.I remember blogging a while back about the case of a woman who had gone on holiday to a Muslim country. When her drink got spiked and she was raped, she then found herself flung into jail. Women should stay away from Islamic regimes.

   Reagovat
 • 14. 10. 2011 (6.55)
  Trvalý odkaz

  re: slaweet – je to tak, doplnili jsme. díky za upozornění.

  Reagovat
  • 27. 2. 2017 (6.54)
   Trvalý odkaz

   Have you ever heard a blind person who has never been able to see from birh explain wht they have seen through an NDE or OBE? Well I have. i have been to the other side as well. Research and science cant explain eviterhyng.

   Reagovat
 • 13. 10. 2011 (17.22)
  Trvalý odkaz

  watershed je sice povodí, ale WaterShed bych překládal spíše jako „vodní přístřešek“

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *