Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
12. 10. 2011 v rubrice Domy

Každoroční soutěž amerického ministerstva energetiky o nejšetrnější bydlení Solar Decathlon zná svého vítěze. Po letech dominance Německa se tentokrát může radovat domácí tým univerzity v Marylandu. Ten zvítězil s projektem domu WaterShed.

Šetrné ekologické bydlení - to je WaterShed, dům navržený studenty Marylandské univerzity

Šetrné ekologické bydlení - to je WaterShed, dům navržený studenty Marylandské univerzity

Studenti hledali inspiraci pro stavbu v zálivu Chesapeake, který je centrem života pro více než 16 milionů obyvatel severovýchodního cípu USA. Voda je také proto ústředním tématem ekologického domu WaterShed (angl. „povodí“, ale zde spíš jako „vodní chata“).

Dešťová voda je v domě filtrována skrze střešní zahradu a schraňována pro pozdější využití, např. zalévání rostlin. Zároveň dům dokáže pročistit užitkovou vodu pro pozdější využití a také se snaží obecně minimalizovat spotřebu vody.

Elektřinu získává dům z fotovoltaické solární elektrárny. Ohřev vody obstarává také slunce, skrze solární kolektory. Střecha domu, jakoby připomínající motýlí křídla, svádí dešťovou vodu do společné jímky.

Přitom je ale šetrný dům WaterShed stále velmi moderní bydlení, které nabízí veškerý komfort na který jsou moderní lidé zvyklí – včetně pračky, myčky, teplé sprchy, dostatku prostoru (dům má 81,4 m2) rozděleného mezi práci a volný čas apod.

Vnitřní automaticky systém dokonce upravuje teplotu, vlhkost vzduchu a další parametry tak, aby poskytl maximální komfort s minimálním dopadem na životní prostředí. Dům je určen pro pracující pár, který jej může využívat jako bydlení i kancelář.

ecogeek
 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
  1. Zdeněk:

    Možná by stálo za to v této souvislosti zmínit našeho známého architekta Martina Rajniše, který se podobnými projekty zabývá.

  2. Jan Horčík:

    re: slaweet – je to tak, doplnili jsme. díky za upozornění.

  3. slaweet:

    watershed je sice povodí, ale WaterShed bych překládal spíše jako „vodní přístřešek“

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz