Chytré bydlení je udržitelné bydlení. Ekologii přispívá člověk i technologie

Globální ekologické problémy jsou velkým tématem dneška a budoucích let. Stále více lidí s nimi aktivně bojují na osobní úrovni. A nekončí to u třídění domácího odpadu a recyklace. Někteří se snaží odpad maximálně eliminovat.

Věděli jste, že žít ekologicky můžete i díky chytré domácnosti? Právě úspornost a udržitelnost je jednou z jejích hlavních výhod.

Nálepky na produktech ve stylu „Udržitelné“ nebo i v našich končinách populární anglické „Sustainable“ jsou v posledních letech stále oblíbenější. Ukazuje to na rozvíjející se trend – spousta lidí není spokojena se světem, který se plní umělým odpadem. Snaží se tím pádem osobní společenskou odpovědnost. Planetě chtějí pomoci tak, že se budou vůči přírodě chovat zodpovědně v místě, kde žijí.Proto již v dnešní době známe tendence cirkulární ekonomiky, podle níž se mají syntetické, uměle vytvořené materiály využívat opakovaně a dokola tak, aby v ideálním případě neskončily jako odpad. Dalšími trendy jsou zero waste či úspory zdrojů a energií skrze minimalistický životní styl.

foto: Loxone

Možná se vám při výrazu moderní technologie vybaví jen další nástroj konzumního způsobu života. Ale je to skutečně tak? V případě technologií chytré domácnosti určitě ne. Ve skutečně chytrém bydlení jsou totiž technologie pomocníkem v udržitelnosti – hlavně co se týče energetiky. Přináší úspory, s energiemi zachází šetrně a často využívají vlastní, obnovitelné zdroje energie. Ale o tom za chvíli.

Společenská odpovědnost firem

Společenská odpovědnost není jen otázkou jednotlivých rodin a domácností. Svou odpovědnost vůči společnosti a životnímu prostředí si uvědomují i firmy, podniky a organizace.

Znamená to, že konkrétní společnost zahrne do své firemní strategie nová hlediska – v ekonomické, sociální a environmentální oblasti.

Technologie pro udržitelnější bydlení

Jak se tyto trendy projevují na budovách? V dnešní době stavíme lépe izolované domy, budujeme retenční nádrže, doplňujeme stavby o zelené střechy a investujeme do stínění, rekuperace a podobně. Tato opatření si vyžadují vysoké investice s tím, že mají velký potenciál ušetřit na provozních nákladech. Ale musí se správně používat, jinak potenciál nenaplní. Investice do inteligentní automatizace je v porovnání s tím zanedbatelná. Ale teprve s ní jsou technologie skutečně úsporné.

Souvisí to s takzvaným energetickým managementem. Ten, ať už se jedná o domácnost nebo firmu, se snaží o udržitelné snížení spotřeby energie. Dům s chytrým energetickým managementem, poskytovaný například systémem inteligentní automatizace Loxone, dbá na optimální využití vlastní energie (třeba z fotovoltaiky). Dosahuje toho tím, že veškeré energie neustále monitoruje a automaticky ovládá integrované spotřebiče. O dodávkách energie pro spotřebiče rozhoduje například na základě výroby vlastní energie a priorit určených obyvateli.

Takové řešení zároveň snižuje emise CO2. Zkrátka – energetický management s Loxone má v merku veškerou energii budovy. Peníze šetří tím, že s energiemi dokáže na základě naměřených hodnot flexibilně nakládat a různě je směřovat, kam jsou potřeba. Zajišťovat tohle všechno ručně je mnohem méně efektivní. A hlavně to zabere spoustu času.

Není to ale pouze o řízení domácích spotřebičů. Chytře a automaticky lze ovládat veškeré technologie. Chytře neznamená jen to, že si žaluzie vytáhneme mobilní aplikací z gauče. Inteligentní ovládání všechny technologie propojí, a ty se pak řídí automaticky tak, aby to bylo maximálně efektivní a navzájem si nepřekážely.

Bude lepší to ilustrovat na příkladu. Pokud se v létě místnost začne přehřívat kvůli slunci, žaluzie se samy zatáhnout a budou se snažit maximálně pomoci klimatizaci interiér ochladit, aby běžela co nejkratší dobu. Automatické stínění je natolik efektivní, že v mnoha případech klimatizaci dokáže nahradit úplně. Druhý příklad můžeme uvést naopak ze zimního období. Proč by mělo být topení zapnuté příliš dlouho a spotřebovávat energii, když se žaluzie umí automaticky vytáhnout a vytápění pomoci tím, že do pokoje pustí sluneční paprsky? To všechno se děje samo, i když není obyvatel doma.

Základem pro takový systém je chytrá elektroinstalace. Její pořizovací náklady jsou víceméně podobné jako cena klasické elektroinstalace, která však nepřináší funkce navíc a souhru technologií. I v případě, že by se chytrá elektroinstalace měla oproti klasice mírně prodražit, z dlouhodobého pohledu se vstupní investice vrací v úsporách na energiích. Inteligentní domácnost s Loxone je navíc kdykoli rozšiřitelná o další prvky.

Zero waste

Často diskutovaným pojmem posledních let je i tzv. zero waste. Málokdo jej aplikuje stoprocentně (pokud to vůbec jde), ve většině případů se jedná o minimalizaci nebo alespoň omezení objemu odpadových materiálů, který by zatěžoval popelnice, kontejnery a potažmo skládky, přírodu a oceány. 

Možná byste namítli, že přece třídíte odpad, tak o co vlastně kráčí. Ono je dobré poznamenat, že recyklace tříděného odpadu není všemocná. Některé druhy odpadů totiž recyklovat vůbec nejdou. Navíc samotný proces recyklace je nákladný. Předcházet vzniku odpadů se tak jeví jako ideální varianta.

Dnešní doba zero waste domácnosti velmi přeje. Ještě před pár lety bylo poměrně složité najít specializované obchody, které by vám zboží prodaly bez obalu jen na váhu. Dnes najdete nejrůznějších poboček celou řadu a neplatí to jen o velkých městech. 

Nakupovat potraviny bez obalu je ale jen jedním z mnoha způsobů, jak obaly a odpady omezit. I v běžných denních činnostech můžeme najít kompromisy, jak omezit některé produkty a zároveň zachovat efektivitu a neslevovat z kvality. Kromě konkrétních vylepšováků a produktů na vícero použití jde ale také o nastavení mysli, nejen při užívání věcí, ale už při jejich pořizování. 

Menší i větší krůčky směrem k zero waste můžete začít dělat i doma, třeba:

 • umyvadlové baterie s perlátory
 • duální splachování na WC
 • skleněné či plastové láhve na pití pro opakované použití
 • vermikompostéry
 • látkové ubrousky a utěrky
 • bavlněné pytlíky a obaly na potraviny
 • skleněné dózy pro bezobalové nakupování
 • LED osvětlení 
 • domácí textilie a lůžkoviny z přírodních materiálů 
 • znovupoužitelné bavlněné odličovací tamponky

Skvělá kombinace pro udržitelnost

Co z toho všeho plyne? Kombinace chytře řízených technologií a udržitelného životního stylu zajišťuje lidem skutečnou společenskou odpovědnost. Pozitivní vliv má především na spotřebu a uhlíkovou stopu.

Jeden myslel na “Chytré bydlení je udržitelné bydlení. Ekologii přispívá člověk i technologie

 • 31. 1. 2024 (16.27)
  Trvalý odkaz

  Zcela souhlasím, že chytré bydlení a moderní technologie mohou významně přispět k udržitelnému bydlení. Nedávno jsem si pořídila programovatelná relé, která mi umožňují efektivně řídit spotřebu energie a vytvořit si vlastní programy pro osvětlení, vytápění a další zařízení. Jsem nadšená z toho, jak jednoduše mohu ovládat své domácí spotřebiče a sledovat jejich spotřebu.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *