Voda, vítr, slunce, jádro: U příležitosti klimasummitu v Glasgow poznávají studenti partnerských škol ČEZ bezemisní zdroje během Green Energy Tour

Tři dny, čtyři bezemisní zdroje klíčové pro transformaci české energetiky a téměř 500 kilometrů na cestě. To je ve zkratce hlavní obsah pilotní Green Energy Tour, kterou Skupina ČEZ připravila pro vybrané studenty svých partnerských škol. V nabitém programu ale najdou i exkurze zaměřené na elektromobilitu, řízení elektrické soustavy či chytré sítě. Cesta dvaceti šesti účastníků se odehrává ve stejné době jako klimatická konference COP26, na níž světoví politici mají přednést klíčové závazky pro omezení klimatických změn.

Je jim mezi 17 a 18 a o tom, jak bude vypadat nejen česká energetika, až budou promovat na vysoké škole, se rozhoduje právě nyní ve skotském Glasgow na globální klimatické konferenci COP26. Proto se symbolicky 26 studentů z 13 partnerských škol Skupiny ČEZ vydalo na pilotní cestu nazvanou Green Energy Tour. Během tří dnů se seznámí s hlavními bezemisními zdroji, s nimiž Česká republika počítá do budoucna: vodní elektrárny zastupuje hradecký Hučák, větrné dvojice elektráren Věžnice, jaderky reprezentují Dukovany a solární přilehlý dukovanský carport s fotovoltaickými panely.   

„Green Energy Tour nabízí středoškolákům energetiku budoucnosti takřka na talíři. Seznámí se detailně s fungováním klíčových bezemisních zdrojů a zasadí si do kontextu i další souvislosti: jak se bude energetika v budoucnu řídit, jak ji ovlivní digitalizace či rozmach elektromobility. Věříme, že se pilotní akce povede, a že se putování za čistou energií v různých obměnách stane přínosnou tradicí,“ říká vedoucí strategického náboru Martin Máca. 

Akci realizuje ČEZ pro studenty ze sítě svých partnerských škol. Momentálně spolupracuje se 70 středními a vyššími odbornými školami po celé České republice: nabízí jim nejrůznější specializované stáže, přednášky, exkurze a besedy. Transformace energetiky s ohledem na hrozbu nezvratných klimatických změn již probíhá, v následujících letech ale bude zejména v Evropě zrychlovat. 

Skupina ČEZ v květnu 2021 vyhlásila strategii Vize 2030 – Čistá Energie Zítřka, kterou aktualizovala svou dlouhodobou strategii zejména s ohledem na urychlení svých dekarbonizačních cílů. Vize 2030 formuluje konkrétní cíle do konce desetiletí, a to v oblasti životního prostředí, v sociální oblasti a v oblasti správy a řízení společnosti. Právě v dekarbonizaci má Skupina ČEZ velmi ambiciózní plány, založené nejen na postupném vyřazení uhlí jako paliva, ale také na masivní výstavbě obnovitelných zdrojů.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *