E.ON Energy Globe Award ČR 2011: O vítězi může rozhodnout i váš hlas!
Soutěž E.ON Energy Globe Award ČR 2011, o které jsme již informovali, se dostala do další fáze. Odborná porota určila vítěze každé ze sedmi soutěžních kategorií a do hry vstupuje prostřednictvím hlasování široká veřejnost. Pokud vám je nějaký projekt blízký, můžete ho podpořit a osobně dopomoci vítězi k půlmilionové odměně.
Vítěz kategorie Kutil – Slaměnka foto: E.ON
V kategorii Země zvítězil projekt přestavby výměníkové stanice na bytový dům v Jablonci nad Nisou. Objekt slouží v současné době jako tzv. „startovací bydlení“ a byl postaven v souladu s principy úspor energií a ochrany životního prostředí. Nájemníci se můžou pyšnit využitím slunce na ohřev vody, solární elektrárnou, pokročilým tříděním odpadu, ale také využitím dešťové vody pro splachování WC. Celý dům je také nadstandardně izolován.
Kategorii Oheň v letošním roce vyhrála Psychiatrická léčebna Jihlava se svým energetickým managementem, v jejímž areálu se nachází 29 budov se šesti sty lůžky. Provoz rozsáhlých komplexů starých budov bývá energeticky velmi náročný. Nový systém hospodaření s energiemi vyžadoval kompletní rekonstrukci, zavedení nového moderního systému měření a regulace spotřeby tepla s centrálním dispečinkem nebo třeba využití kogenerační jednotky. Co je ale obzvlášť zajímavé, financování projektu probíhá až z následných úspor, takže je vlastně celá inovace zadarmo.
Kategorie Voda patřila Pražským službám, které jsou známé rozsáhlým vozovým parkem využívajícím CNG. Tentokrát se však účastnili s projektem mytí cisteren. Celý proces mytí je totiž kvůli hygienickým standardům velmi náročný na spotřebu pitné vody. Nová technologie tak přináší obrovské úspory.
V kategorii Vzduch zvítězil projekt společnosti Motor Jikov Group, a.s., jehož předmětem je sériová výroba domácích CNG plniček. Firma navíc stále převádí svůj vozový park na auty s pohonem na stlačený zemní plyn a do pěti let chce už ve firemní flotile využívat výhradně CNG.
Kategorie Mládež letos ovládl projekt Vltava-Moldau subjektu Škola česko-německého setkávání z Prahy. Hlavním cílem výzkumného projektu je dlouhodobě mapovat kvalitu vody v řece Vltava po celém jejím toku, od Českých Budějovic, přes Týn nad Vltavou a Prahu až po mělnický soutok. Porota ocenila zejména rozsah projektu. Dokázal nadchnout stovky žáků z desítek škol po celé zemi a probudit v nich zájem o vědu a ochranu životního prostředí.
projekt Vltava-Moldau
První místo v kategorii Obec patřilo obci Písečná za podporu ekologického vytápění ze svého vlastního rozpočtu. Pokrytím třetiny nákladů na výměnu kotle na tuhá paliva a roční bezúročnou půjčkou motivovala obec již desítky domácností k ekologičtějšímu vytápění.
Kategorie Kutil uzavírá výčet vítězných projektů. První příčku obsadil tesař Lukáš Čejna se svou Slaměnkou, nízkoenergetickým rodinným domem z čistě přírodních materiálů. Vzhledem ke vzdělání a zkušenostem v oboru dřevostaveb si architektonické i konstrukční řešení navrhoval předkladatel projektu sám. Stejně jako kdysi naši předci, stavěl i on dům pouze z toho, co má člověk v bezprostřední blízkosti místa, kde hodlá žít. Stačilo mu tak dřevo, kámen, sláma, hlína a rákos. Pro výstavbu samotnou mu pak stačily vlastní ruce a pomoc rodiny a přátel. Na objednávku byla dodána pouze rákosová střecha a pec s komínem.
Chcete dát někomu z výše představených hlas? Můžete tak učinit na adrese http://www.energyglobe.com. Odměnou za půlminutku strávenou na stránkách, kde hlasování probíhá, vám může být každý týden jedna ze tří zajímavých cen. Ve hře je například fotbalový dres s podpisy reprezentace, cyklistická či trekingová sada Vodafone, iPod nebo třeba mikrovlnná trouba Whirpool.