LPG není jen pro auta, vytápí také hotely či wellness centra

Zájem o propan, zkapalněný ropný plyn (), jako finančně výhodné palivo roste. Popularitu má nejen u majitelů rodinných domů a průmyslových firem, ale i u provozovatelů rekreačních zařízení. Pro vytápění, ohřev vody a vaření ho u nás používají hotely, restaurací, wellness centra či sportovní haly.

Golf Resort Karlovy Vary používá propan na vytápění a vaření. Propan je na rozdíl od jiných možno využívat i v chráněných krajinných oblastech. foto: Golf Resort Karlovy Vary
Golf Resort Karlovy Vary používá propan na vytápění a vaření. Propan je na rozdíl od jiných možno využívat i v chráněných krajinných oblastech. foto: Golf Resort Karlovy Vary

„Propan, jinak také nazývaný LPG, je oblíbený zejména v místech, kam není možné zavést zemní plyn. Pro finanční výhodnost ho v zahraničí využívá stále více rekreačních zařízení a tento trend se přenáší i do Česka,“ popisuje stávající situaci Ľubomír Žiak ze společnosti Flaga, předního dodavatele LPG v České republice.

Díky vysoké výhřevnosti a nízké počáteční investici, která zahrnuje instalaci zásobníku a kotle a která se pohybuje v rozmezí 60 až 90 tisíc korun, ušetří provozovatelé oproti topení na elektřinu v průměru zhruba třetinu celkových nákladů, což představuje tisíce korun ročně.

Nejen do auta

Vytápění na LPG je v mnoha případech dokonce výhodnější než tepelné čerpadlo – především v situacích, kdy je potřeba brát velký ohled na výši počáteční investice, a u objektů s nižší spotřebou energie.

Propan využívají například v golfovém areálu Golf Resort Karlovy Vary. „Pro vytápění budov a na vaření ho používáme již 16 let a jsme s ním velmi spokojeni,“ popisuje Karel Mařík z Golf Resort Karlovy Vary.

Na propanu vaří také v hotelové kuchyni Hotelu Termal Mušov na jižní Moravě. „Rozvody zemního plynu jsou pro nás nedosažitelné, na LPG proto vaříme už 12 let. Pro velkokapacitní kuchyni, jako je ta naše, je to levnější, komfortnější a rychlejší než vaření na elektřině, která je jedinou možnou alternativou v naší oblasti,“ uvádí Radka Loydová z Hotelu Termal Mušov.

Snadná instalace

Instalace propanu je oproti zavedení zemnímu plynu velmi rychlá a jednoduchá. Zkapalněný plyn je uložen v zásobníku umístěném v blízkosti daného objektu.

Při odběru je převeden zpět do plynného skupenství a potrubím veden do budovy, kde je pak využíván na vytápění, ohřev vody nebo při vaření. Stále větší oblibě se pak těší podzemní zásobník, který nijak nenarušuje vzhled okolního prostředí.

„Většina provozovatelů dává přednost možnosti si u nás tento zásobník spíše pronajmout, než si koupit vlastní,“ dodává Ľubomír Žiak. Množství plynu v zásobníku si každý může snadno kontrolovat sám, jeho doplnění provádí profesionální firmy.

Problémem není ani vytápění více objektů. Tuto situaci řeší tzv. centrální zásobníky, ze kterých je propan odváděn potrubím přímo k jednotlivým odběrným místům.

Rozvodovou síť lze vystavět zcela individuálně pro různé typy projektů – od dvou budov až po celý komplex sportovních a wellness areálů. „Zásobování LPG lze opravdu nastavit na míru konkrétního projektu, díky tomu je využíváno pro nejrůznější účely,“ vysvětluje Žiak.

tisková zpráva

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *