Počítače dokáží zvýšit výkon větrných elektráren

Listy vytvářejí vzdušné turbulence, které se můžou šířit kilometry daleko. U osamělých elektráren to nepředstavuje problém. Avšak u velkých dochází k vzájemnému nežádoucímu ovlivňování mezi jednotlivými elektrárnami. Pomoci by mohl nový řídící program od společnosti , který modeluje chování celého větrného parku a v reálném čase upravuje parametry jednotlivých elektráren.  
počítačový model větrné farmy
Obrázek: Siemens

Podle odborníků lze pomoci počítačového modelování a řízení zvýšit výrobu až o několik procent. U farem o výkonu až několik stovek megawattů se tak může roční výroba elektrické energie zvednout až o několik desítek GWh.

V důsledku turbulentního proudění vzduchu také dochází k vibracím, které zvyšují mechanické namáhání strojního vybavení. Menší turbulentní proudění tedy nejen zvyšuje účinnost celé větrné farmy, ale skrze menší vibrace také prodlužuje životnost mechanických součástí.

Program pro správné rozhodování potřebuje meteorologické a výkonové údaje z jednotlivých turbín. Zjišťuje se proto například rychlost větru, teplota vzduchu, otáčky rotoru a výkon turbíny. Informace poté putují skrze optické kabely do řídícího střediska, kde se informace vyhodnocují.

Pomocí vstupních dat řídící software spočítá sílu vzdušného proudění a případně sníží výkon jednotlivých větrných turbín, aby co nejméně ovlivňovaly další . Výkon je upravován pomocí generátoru a pootáčením jednotlivých listů turbíny.

Snížení výkonu elektrárny se může zdát nelogickým krokem, ale opak je pravdou. Díky obětování výkonu jednotlivých větrných elektráren dojde k zvýšení celkové účinnosti a ke zvýšení energetického výnosu celého větrného parku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *