První mořská vlnová elektrárna spuštěna ve Španělsku

Malé městečko Mutriku v Baskickém regionu Španělska se stalo světově prvním, kde byla spuštěna elektrárna využívající mořské vlny. Elektrárna dokáže s výkonem 300 kW dodat malému městu asi 10 % energie. Její stavba začala v roce 2006.

Mutriku - mořská vlnová vodní elektrárna
Mutriku - mořská vlnová vodní elektrárna

Technologie pro vlnovou mořskou elektrárnu byla dodána společnostmi Siemens a Voith. Tentokrát jde o velmi odlišný princip, než který se obvykle testuje. Využívá 16 oscilujících sloupců vody. Od roku 2000 se tento princip testoval ve Skotsku.

Na pobřežní hrázi v městském zálivu je instalováno 16 dutých sloupců. Každý z nich je otevřený pod hladinou mořské vody. S tím jak vlny stoupají, vzduch v každém sloupu nad hladinou vody se stlačuje a je vytlačován malým otvorem nahoře.

Tento proud stlačeného vzduchu pohání turbínu, která zase pohání 18,5kW turbogenerátor vyrábějící elektřinu. Jak vlny klesají, klesá i tlak, čímž je nasáván vzduch zpět – a to opět roztáčí turbínu. Se samotnou turbínou Wells tak mořská voda nikdy nepřijde do kontaktu, což zajišťuje velmi dlouhou životnost.

Každá turbína váží 1200 kg a má je vysoká 2,83 metru a dlouhá 1,25 metru. Turbíny nemají žádnou převodovku, hydrauliku nebo jiné citlivé součásti. Technologii lze využít ja již existujících nebo právě budovaných hrázích.

www.power-technology.com

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

5 komentářů: „První mořská vlnová elektrárna spuštěna ve Španělsku

 • 14. 6. 2012 (22.30)
  Trvalý odkaz

  Auto tu energii vyrábí ;) jinak by se asi nehlo z místa…samozřejmě jako všechno co energii produkuje potřebuje její zdroj…u auta to je benzín, tady vlny…

  Reagovat
 • 21. 10. 2011 (19.22)
  Trvalý odkaz

  Jediné co v tomto případě prozatím spotřebovávalo nějakou energii (a taky spoustu finančních prostředků – pak, že je na tom Španělsko ekonomicky tak špatně :-)) je pětiletá stavba zdroje o výkonu
  300 kW.

  Reagovat
 • 17. 10. 2011 (14.01)
  Trvalý odkaz

  A to luxusní auto prosím energii vyrábí, nebo spotřebovává ? A dělá to cca 24 hodin denně ?

  Reagovat
 • 16. 10. 2011 (10.47)
  Trvalý odkaz

  300 kW elektrárna není žádná skvělá zpráva. 300 kW má dneska kdejaké luxusnější auto. Skvělá zpráva by to byla pouze jestli pořizovací cena takové elektrárny by byla stejná nebo jen mírně vyšší než pořizovací cena motoru a generátoru o výkonu 300 kW.

  Reagovat
 • 14. 10. 2011 (12.17)
  Trvalý odkaz

  Ještě korekce těch mnoha překlepů a bude to skvělá zpráva :-)

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *