Olympiádu 2016 v Riu by mohly energií zásobovat solární vodopády

Brazilské Rio de Janeiro je známé nejen pro své pláže a karnevaly, ale také pravidelné summity týkající se životního prostředí. Ne že by tedy přinesly nějaké významné výsledky… Rio de Janeiro bude v roce 2016 hostit první letní Olympijské hry v Jižní Americe. Švýcarská architektonická společnost Rafaa pro ně navrhuje unikátní stavbu a zdroj energie zároveň: solární vodopády.

Dočká se Rio de Janeiro kromě krásných pláží také solárního vodopádu napájejícího olympijskou vesnici v roce 2016? foto: rafaa
Dočká se Rio de Janeiro kromě krásných pláží také solárního vodopádu napájejícího olympijskou vesnici v roce 2016? foto: rafaa

Projekt počítá se solární elektrárnou (pro jihoamerické klima navýsost vhodnou), která přes den bude vyrábět energii pro olympijskou vesnici. Přebytky energie budou využívány k pumpování mořské vody na vrchol věže. V noci může být voda uvolněna a její pohyb bude pohánět turbíny vyrábějící elektřinu.

Věž bude veřejnosti přístupná, a to i jakožto vyhlídka na samotném vrcholu. Solární vodopád by se měl stát symbolem obrovské síly přírody a zároveň pomyslnou „Eiffelovou věží“ Rio de Janeira.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

4 komentáře: „Olympiádu 2016 v Riu by mohly energií zásobovat solární vodopády

 • 23. 8. 2012 (21.40)
  Trvalý odkaz

  Pravděpodobně to nebudou stavět ve velkém počtu a proč si 2-3 takové elektrárničky nepostavit, třeba to bude i zajímavá turistická atrakce s výhledem do okolí, obzvláště pro olympijské hry nebo mistrovství ve fotbale.

  Reagovat
 • 21. 8. 2012 (19.16)
  Trvalý odkaz

  Nemyslím, že se tam vleze dost vody na to, aby se to vyplatilo.

  Reagovat
 • 18. 8. 2012 (4.21)
  Trvalý odkaz

  Kolik to dokáže stabilně vyrábět ? 100kW ? Podle plochy to více asi nebude….docela drahá sranda.

  Reagovat
 • 16. 8. 2012 (11.12)
  Trvalý odkaz

  Jinymi slovy precerpavaci „elektrarna“ kombinovana s fotovoltaikou. To zni jako dobry koncept.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *