Olympiádu 2016 v Riu by mohly energií zásobovat solární vodopády

Brazilské Rio de Janeiro je známé nejen pro své pláže a karnevaly, ale také pravidelné summity týkající se životního prostředí. Ne že by tedy přinesly nějaké významné výsledky… Rio de Janeiro bude v roce 2016 hostit první letní Olympijské hry v Jižní Americe. Švýcarská architektonická společnost Rafaa pro ně navrhuje unikátní stavbu a zdroj energie zároveň: solární vodopády.

Dočká se Rio de Janeiro kromě krásných pláží také solárního vodopádu napájejícího olympijskou vesnici v roce 2016? foto: rafaa
Dočká se Rio de Janeiro kromě krásných pláží také solárního vodopádu napájejícího olympijskou vesnici v roce 2016? foto: rafaa

Projekt počítá se solární elektrárnou (pro jihoamerické klima navýsost vhodnou), která přes den bude vyrábět energii pro olympijskou vesnici. Přebytky energie budou využívány k pumpování mořské vody na vrchol věže. V noci může být voda uvolněna a její pohyb bude pohánět turbíny vyrábějící elektřinu.

Věž bude veřejnosti přístupná, a to i jakožto vyhlídka na samotném vrcholu. Solární vodopád by se měl stát symbolem obrovské síly přírody a zároveň pomyslnou „Eiffelovou věží“ Rio de Janeira.

Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.