Severní moře novou energetickou centrálou Evropy?

rozvodné sítě - NICER - energetická síť Severního mořeSkotsko je součástí Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Zároveň má ale vlastní parlament a vůbec tak nějak působí celkem samosprávně. Teď se rozhodlo, že půjde naplno do obnovitelných zdrojů energie. Hodlá podpořit nový projekt NICER, který propojí země sousedící se Severním mořem pokročilou energetickou sítí.

Iniciativa má za cíl propojit novými účinnými energetickými kabely zdroje obnovitelné energie jako jsou přílivové elektrárny, elektrárny využívající mořských vln, větrné turbíny, vodní elektrárny nebo dokonce i solární elektrárny. Nové kabely mají být položeny na dno Severního moře.

Celý projekt má zároveň přispět k rozvoji přístavů i celých regionů a jejich energetické bezpečnosti. A v konečném důsledku tak zlepšit energetickou bezpečnost celé Evropy a zvýšit možnosti využití obnovitelných zdrojů energie.

V současné době Evropa trpí nedostatečně dimenzovanými rozvodnými sítěmi. Přitom země jako Velká Británie, Dánsko, Belgie a další už dnes plánují rozsáhlou výstavbu pobřežních větrných farem s výkonem v řádu desítek GW. Tuto energii bude třeba efektivně přenášet a prodávat. Právě k tomu by měla nová síť NICER sloužit.

K projektu se prozatím formálně přihlásilo devět zemí. NICER tedy má politickou podporu, nicméně prozatím chybí podpora ekonomická. Rozpočet projektu se má pohybovat kolem 30 mld. dolarů. V plánu je propojit rozsáhlé solární elektrárny v Německu se vzdálenými elektrárnami na mořské vlny ve Skotsku či vodními elektrárnami v norských fjordech.

Díky tomu by bylo možné přenášet elektřinu přes celý kontinent kdykoliv a kamkoliv by bylo právě třeba. Tedy tam, kde zrovna slunce nesvítí nebo vítr nefouká. Připojením k obrovským hydroelektrárnám (fungujícím také jako přečerpávací elektrárny) v Norsku by zároveň síť mohla sloužit jako gigantická 30GW baterie ukládající čistou energii celé Evropy.

V dlouhodobějším horizontu se pak počítá s propojením s projektem DESERTEC, tedy využití obrovského potenciálu severní Afriky pro fotovoltaiku. Prozatím se k projeku NICER přihlásili: Německo, Francie, Belgie, Nizozemsko, Lucembursko, Dánsko, Švédsko, Irsko a Velká Británie. Všichni společně doufají, že plány na vybudování rozsáhlé supersítě se podaří dokončit už během této dekády. Šlo by zároveň o důležitý krok v předsevzetí Evropské unie zvýšit podíl energie z obnovitelných zdrojů do roku 2020 na 20%.

Návrh na položení kabelů na dno Severního moře přednesli už Greenpeace v roce 2008. Už tehdy byly označovány za „ambiciózní, nicméně realistické“.

guardian, obrázek: guardian

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Jeden myslel na “Severní moře novou energetickou centrálou Evropy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *