První mořská vlnová elektrárna spuštěna ve Španělsku

Malé městečko Mutriku v Baskickém regionu Španělska se stalo světově prvním, kde byla spuštěna elektrárna využívající mořské vlny. Elektrárna dokáže s výkonem 300 kW dodat malému městu asi 10 % energie. Její stavba začala v roce 2006.

Mutriku - mořská vlnová vodní elektrárna
Mutriku - mořská vlnová vodní elektrárna

Technologie pro vlnovou mořskou elektrárnu byla dodána společnostmi Siemens a Voith. Tentokrát jde o velmi odlišný princip, než který se obvykle testuje. Využívá 16 oscilujících sloupců vody. Od roku 2000 se tento princip testoval ve Skotsku.

Na pobřežní hrázi v městském zálivu je instalováno 16 dutých sloupců. Každý z nich je otevřený pod hladinou mořské vody. S tím jak vlny stoupají, vzduch v každém sloupu nad hladinou vody se stlačuje a je vytlačován malým otvorem nahoře.

Tento proud stlačeného vzduchu pohání turbínu, která zase pohání 18,5kW turbogenerátor vyrábějící elektřinu. Jak vlny klesají, klesá i tlak, čímž je nasáván vzduch zpět – a to opět roztáčí turbínu. Se samotnou turbínou Wells tak mořská voda nikdy nepřijde do kontaktu, což zajišťuje velmi dlouhou životnost.

Každá turbína váží 1200 kg a má je vysoká 2,83 metru a dlouhá 1,25 metru. Turbíny nemají žádnou převodovku, hydrauliku nebo jiné citlivé součásti. Technologii lze využít ja již existujících nebo právě budovaných hrázích.

www.power-technology.com
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.