Pacifický ostrov umělohmotného odpadu slouží jako zdroj surovin

Společnost Method, která se po dlouhá léta zabývá výrobou čisticích prostředků, si v posledních letech výrazně posiluje svou ekologickou vizáž. Udržitelná prý může být i výroba domácí chemie. Její nedávný krok, podíl na „likvidaci“ velké odpadkové bariéry v Pacifiku, je ze všeho nejvíc dobrým reklamním tahem. Nese ale zároveň poselství, které se počítá.

Recyklace pastů vylovených z moře sice nepromění Velkou odpadkovou bariéru, ale je iniciativou, která se počítá. Zdroj: Methodhome.com
Recyklace pastů vylovených z moře sice nepromění Velkou odpadkovou bariéru, ale je iniciativou, která se počítá. Zdroj: Methodhome.com

Velká odpadková bariéra (Pacific Great Garbage Patch) byla v USA po desetiletí ignorovaným problémem. Odpadky unášené přílivem z celého západního pobřeží však nezmizely nadobro.

Plastové částečky, vzniklé oddrolením PET lahví, starých lehátek, obalů, pneumatik a sáčků se „vrátily“ zpět v podobě nevábné krusty drobnozrnných odpadků, jež nyní volně splývají na hladině.

Odpadková bariéra kolísá ve svých rozměrech, ovlivňována povětrnostními podmínkami a prouděním, přesto se vždy nachází na ploše nejméně 10 000 kilometrů čtverečních.

Oficiální přiznání existence Velké odpadkové bariéry ale přišlo v době, kdy se z řad odpovědných zástupců ozvalo jen smutné konstatování: „Bariéra už je tak velká, že s ní nemůžeme nic dělat“. Jemné vlečné sítě by poškodily mořské obyvatele, spíš než by pomohly se sběrem odpadu, a malo-kapacitní zásahy jsou příliš nákladné.

Nedávno ale vstoupila do hry společnost Method, která se rozhodla, že i „málo se počítá“. Svou novou edici čisticích prostředků dodává ve 100% recyklovaných plastových obalech, které pocházejí dílem i z plastových odpadků vylovených z moře.

Odběr odpadu pro recyklaci z moře se prozatím asi sotva promítne na snížení rozlohy Velké plastové bariéry, ale aspoň někdo se pokusil udělat první krok.

Method zaměstnala dobrovolníky z organizace Sustainable Coastlines, kteří během jedné výpravy na oceán vyloví pomocí bazénových sítěk 1500 kilogramů plastového odpadu. Tento úlovek pak putuje do recyklačního centra společnosti, odkud vycházejí hotové „Ocean Bottles“, určené pro čisticí prostředky.

methodhome.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *