Elektrárna na biomasu bude vypadat jako sopečný kužel

Pohled na elektrárnu nemusí bolet vaše srdce ani oči, soudí britský architekt Thomas Heatherwick. Když připravoval návrh nové elektrárny na zpracování biomasy, rozhodl se vizuálně rozbít zažitý neestetický koncept komínů a chladících věží a sáhl po přírodní inspiraci. Připravovaná elektrárna bude vypadat jako kužel sopky.

Architekt Thomas Heatherwick navrhuje na břehu řeky Tess místo komínů a hal sopečný kužel. foto: Heatherwick Studio
Architekt Thomas Heatherwick navrhuje na břehu řeky Tess místo komínů a hal sopečný kužel. foto: Heatherwick Studio

Elektrárna na biomasu BEI-Teeside, která má stát na břehu řeky Tees, bude prostě jiná, než všechny ostatní. I když pořád bude disponovat 85 metrů vysokým komínem. „Kraj Middlesborough je kvůli některým příliš velkolepě pojatým architektonickým objektům často přezdíván Zemí obrů,“ říká Heatherwick o svém návrhu.

A tak než umísťovat něco vyčnívajícího nad horizont, rozhodl jsem se spíše pro jakési nenápadnější a intimnější spojení elektrárny s povrchem země.“

Vytvořil tedy koncept, ve kterém se chladící věž elektrárny proměnila v pozvolný svah trávou ozeleněného kuželu „sopky“. Organizace PowerPark pak přislíbila další osazení zeleně v okolí. Namísto oko dráždící elektrárny tak bude vznikat i prostor pro lidi, zelený park s umělým kopcem.

Je to o odpovědnosti,“ říká Heatherwick. „Proč architekturou vytvářet jen „průmyslové dědictví“, proč nevytvořit i něco, z čeho se budou těšit i lidé?

BEI-Tesside s výkonem 49,3 MW má být jednou z řady připravovaných elektráren na biomasu, jež mají dopomoci Británii jednak snížit emise oxidu uhličitého o 80 %, podpořit místní zemědělce, a současně zvolna odstavovat uhelné elektrárny.

Zařízení uvedené do provozu bude schopno zásobovat elektřinou na 50 000 domácností. S ekologií to ale zase tak divoké nebude. Primárním palivem pro zařízení se mají zbytky z produkce palmového oleje, ať už listy, skořápky ořechů nebo dřevité části kmenů, a ty bude zapotřebí do Británie nejprve dovézt ze zámoří.

Jeden myslel na “Elektrárna na biomasu bude vypadat jako sopečný kužel

  • 13. 10. 2014 (20.10)
    Trvalý odkaz

    No dobře a o kolik více to bude stát? KOncept je to zajímavý, ale ekonomické hledisko u takových projektů hraje také roli. Sice koncept je to pěkný, ale nevím, jestli se to nakonec podaří realizovat.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *