Japonsko musí omezovat solární elektrárny, zrušilo jich 17,3 GW

Japonsko má problém – a ne jeden. Zhoršující se demografický vývoj (stárnoucí populace), vytrvale klesající HDP, rostoucí daně. A k tomu vypnuté jaderné elektrárny. Ty chtěla země vycházejícího slunce nahradit obnovitelnými zdroji. Ale to nebude tak jednoduché.

Solární panely a celé solární elektrárny budou teď v Japonsku horkým zbožím. O výrobu většiny z nich se postará Čína. foto: DebbieMous/sxc.hu
Solární panely a celé solární elektrárny budou teď v Japonsku horkým zbožím. O výrobu většiny z nich se postará Čína. foto: DebbieMous/sxc.hu

Japonsko je velmi specifický energetický trh. Země je rozdělena na dvě různé oblasti s různými frekvencemi (60 Hz a 50 Hz). Havárie jaderné elektrárny ve Fukušimě přinutila vládu vypnout všechny ostatní jaderné reaktory. Teprve nedávno začala obnovovat provoz v prvních z celkem 50 vypnutých reaktorů.

Po havárii se tamní vláda upnula k obnovitelným zdrojům energie. Do 20. let tohoto století z nich chtěla vyrábět 20 % elektřiny. Díky tomu zažil sektor OZE během uplynulých dvou let v Japonsku strmý růst, mimo jiné díky zavedení výkupních cen pro elektřinu vyrobenou v OZE.

Schválena tak byla i výstavba 69,4 GW solárních elektráren. Jenže tak obrovské množství nově instalovaného výkonu narazilo na limity kapacity přenosové sítě. Jednotlivé energetické společnosti, administrující často obrovský počet uživatelů (Japonsko má 126 milionů obyvatel), daly najevo, že takový výkon prostě nebudou schopné připojit.

ZAJÍMAVOST: JADERNOU ELEKTRÁRNU FUKUŠIMA NAHRADÍ OBŘÍ VĚTRNÁ FARMA

Týká se to zejména firem Kyushu Electric Power (chybí 9,8 GW), Tohoku Electric Power (5,4 GW), Hokkaido Electric Power (1,7 GW), Shikoku Electric Power (421 MW), Hokurku Electric Power (252 MW) a Okinawa Electric Power (250 MW).

Kromě solárních, primárně fotovoltaických elektráren, plánuje Japonsko také významné budování větrných elektráren na souši i na moři, využití biomasy, geotermálních systémů a dalších typů OZE. Zároveň s tím bude postupně obnovovat provoz svých jaderných elektráren.

PV-magazine.com
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.