Z poškozené jaderné elektrárny Fukušima uniká radioaktivní voda

Před několika týdny japonská vláda přiznala, že do Tichého oceánu uniká už více než dva roky radioaktivní voda z poškozené jaderné elektrárny Fukušima. Ta byla poničena zemětřesením a vlnou tsunami v roce 2011. Japonský Úřad pro dohled nad jadernou energií (NRA) zvýšil stupeň závažnosti úniku vysoce radioaktivní vody z původního prvního stupně na třetí stupeň.

 Ilustrace stavu reaktoru 1–4 po havárii jaderné elektrárny Fukušima. autor ilustrace: Sodacan, licence Creative Commons Uveďte autora 3.0 Unported
Ilustrace stavu reaktoru 1–4 po havárii jaderné elektrárny Fukušima. autor ilustrace: Sodacan, licence Creative Commons Uveďte autora 3.0 Unported

Na mezinárodní stupnici jaderných událostí to označuje „závažný incident“. Vláda má v plánu vybudovat podzemní „ledovou zeď“ kolem reaktorů a vyvinout pokročilý systém čištění vody za 47 miliard jenů (cca 9,4 miliardy korun).

Voda používaná k chlazení uniká z jedné z nádrží. Byl zjištěn i únik z potrubí spojujícího dvě nádrže. Odborníci odhadují, že denně vytéká okolo 300 tun podzemní vody, která protéká kontaminovanými údržbářskými tunely a dírami v elektrárně.

Voda s mnohem vyšším množstvím radiace je neustále odčerpávána. Část z ní ale pravděpodobně uniká prasklinami v základech poškozených jaderných reaktorů a jejich turbín a pomalu prosakuje půdou do moře. Její přesné množství zatím není známo.

Polovina odčerpané vody se znovu používá k chlazení reaktorů. Zbytek je shromažďován v nádržích. Radioaktivita naměřená u dna jedné z nádrží dosahuje 1800 milisievertů za hodinu. To je dávka, která by člověka vystaveného takovému záření usmrtila za čtyři hodiny.

Kontaminovaná voda se dostává do oceánu. V rybách žijících u dna moře byl zjištěn výskyt velkého množství radioaktivního cesia. Vědci sledují také nárůst množství stroncia-90 a tritia. Hlavně stroncium se ukládá v kostech ryb. Setrvává v rybách i lidech, kteří je snědí, déle než cesium. Rybolov v okolí Fukušimi byl pozastaven.

Provozovatelem elektrárny je společnost Tokyo Electric Power Co. (Tepco). Nepopírá možnost, že by mohlo k úniku radioaktivní vody docházet. Na druhou stranu uvádí, že k tomu neexistují jednoznačné důkazy.

Elektrárna vlastní přes tisíc nádrží, které zadržují 335 000 tun kontaminované vody. Ta se dále zpracovává, aby došlo k odstranění cesia. To patří mezi nejnebezpečnější radioaktivní prvky. V následujících třech letech by mělo dojít ke zvýšení kapacity nádrží až na 800 000 tun.

Čistící vodní jednotka, která má čistit vodu na bezpečnou úroveň a vypouštět ji do moře, při testovacím provozu selhala. Nyní se opravuje. Vláda má v plánu během následujících dvou let vyvinout vylepšenou jednotku. Bohužel zatím neexistuje technologie na odstranění tritia. Pokud by jeho množství nadále stoupalo, představuje to určité riziko.

10 komentářů: „Z poškozené jaderné elektrárny Fukušima uniká radioaktivní voda

 • 4. 10. 2016 (16.56)
  Trvalý odkaz

  Především je nutné konstatovat, že není v lidských silách postavit na100% bezpečnou atomovou elektrárnu. U každé atomové elektrárny může dojít k havárii. Dále je nutné konstatovat, že atomová elektrárna je zařízení, které slouží především k výrobě uranu a plutonia, tj. k výrobě „paliva“ do jaderných zbraní. Podaří-li se nastolit trvalý mír na celé planetě, tj. nastolit mírové přátelské vztahy mezi všemi existujícími státy, potom bude možné přestat provozovat atomové elektrárny a vystavovat svět nebezpečí spojeným s jejich provozem. Jedna možnost nastolení míru na celé planetě je uvedena v článku: NOVÝ SVĚTOVÝ ŘÁD – http://miloslav7.blogspot.cz/2016/09/novy-svetovy-rad.html

  Reagovat
 • 23. 10. 2013 (20.34)
  Trvalý odkaz

  hariprasade,v oklo je prirozeny reactor,to ovsem ve sve zeleni zatemele mysli nevis.

  h
  ttp://de.wikipedia.org/wiki/Naturreaktor_Oklo

  Reagovat
 • 24. 9. 2013 (23.12)
  Trvalý odkaz

  Upřímně, kdyby vzali požární hadici a celou Fukušimu do toho moře vypláchli, tak by to v oceánu bylo měřitelné pouze v mikroskopických koncentracích, které nemají vliv vůbec na nic. Tady se řeší nesmysly tohoto typu a přitom se v oceánech nachází mnohem horší zdroje radioaktivity a to i ty přírodní!

  Reagovat
  • 26. 9. 2013 (18.36)
   Trvalý odkaz

   Tak jmenujte mi jediný přírodní zdroj radioaktivity zde na zemi, který má radiaci 4 Sv/h (naměřená radiace v prostoru kontejnmentu tuším II reaktoru, uvnitř bude zřejmě ještě vyšší). Pokud chcete, můžete si tam udělat výlet, ale zpáteční letenku si nekupujte. V zinkové rakvi by to bylo drahé. A ještě jednu připomínku. U přírodních zdrojů se udává radiace v mSv/rok, přepočtěte si výše uvedenou radiaci příslušným koeficientem.

   Reagovat
   • 3. 10. 2013 (14.48)
    Trvalý odkaz

    Ono je hlavně uplná pitomost uvádět u zdroje radiace něco v Sv. Jestli se chce udávat síla zamořování okolí, používají se Becquerely. Na zahradě mam zdroj, kterej dává mSv/h, a přesto je mnohem víc nebezpečný radon, který hodí mnohem méně, přesto zamořuje okolí mnohem více. Stejně jako voda v Japonsku.

    Sv jsou dobré leda tak k určení působení na člověka, nikoliv k vlivu na okolí.

    Reagovat
 • 24. 9. 2013 (13.43)
  Trvalý odkaz

  COŽE 2 roky??? To bych je v tom za tohle nejrači vykoupala. A že to představuje určité riziko??? Fakt vtipný, jen si tu Zem přímo pod nohama zničme! Jsem zase rozčilená akorát!

  Reagovat
  • 9. 11. 2013 (17.12)
   Trvalý odkaz

   Povím vám jedno pokud vám jde o naší zem tak si okamžitě vypněte počítač a nespotřebovávejte elektřinu vyrobenou spalováním uhlí, jaderného paliva!

   Reagovat
 • 24. 9. 2013 (13.41)
  Trvalý odkaz

  Hrušky, jablka a bububu..
  4ištění kontaminované vody naopak funguje a tritium nebezpečné není, neboť je pouze beta zářičem a v atmosféře i oceánech se přirozeně vyskytuje. Koukněte se do wikipedie bubáci :)

  Reagovat
  • 26. 9. 2013 (19.36)
   Trvalý odkaz

   Máte pravdu. Splácal jste dohromady věci, z nichž jedna nebezpečná není – tritium, tady akorát, že nevím, jestli byste si dobrovolně koupil rybičku se zvýšeným obsahem tritia. Mohl by to nakonec být i módní artikl. Mít něco takového v akváriu. Pokud se týče stroncia, které se ukládá v kostech ryb, tak to si myslím, že byste si už rozmyslel. I když radioaktivita bude jistě tak malá, že nepříjemnosti hrozí hlavně rybičce a tomu, kdo jí případně pozře (fuj). Čištění vody naopak problém je a velký. Jak myslíte, že bude radioaktivní filtr po vyčištění vody, která má u dna 2500 mSv? Někdo to bude muset nějak z filtrační kolony vyjmout a uložit do ochranného obalu (možná že to půjde nějak automaticky, ale může se někde něco zaseknout). Někdo to bude muset transportovat a ukládat. A někdo to bude muset platit a platit. To by mě zajímalo, co byste říkal, kdyby to šlo z vaší kapsy. Jestli jste si dával pozor, tak to neplatí Tepco, ale poplatníci. Tepco na to nemá. Takhle je to s jadernými elektrárnami. A bude to trvat hodně dlouho. Možná to budou platit ještě jejich vnuci. Nejspíš určitě. Ostatně, jste-li daňovým poplatníkem, tak už docela dlouho přispíváte na Černobyl (sarkofág je za 1,54 miliardy eur). Bububu.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *