Japonsko uvažuje o obří solární elektrárně na oběžné dráze

Po katastrofě jaderné elektrárny Fukušima se Japonsko rozhodlo pro zásadní obrat ve vývoji své energetické politiky. Aktuálně dokonce uvažuje o stavbě solárních elektráren na oběžné dráze.

Solární elektrárna na oběžné dráze země. ilustrace: John MacNeill
Solární elektrárna na oběžné dráze země. ilustrace: John MacNeill

Jakkoliv to možná zní jako čistokrevné science fiction, nejsou solární elektrárny na oběžné dráze naší planety úplná fantasmagorie. Dokládá to ostatně i zájem dalších států než jen Japonska. Američané už zkoušejí posílat sluneční energii z vesmíru na zemi pomocí rádia a o stavbě slunečních elektráren ve vesmíru uvažují také.

Japonská vesmírná agentura JAXA (obdoba americké NASA či evropské ESA) se však v tomto ohledu možná dočká primátu. Narozdíl od dvou zmíněných „rivalů“ totiž aktuálně představila poměrně detailní plán, podle kterého chce spustit funkční demonstrační projekt orbitální solární elektrárny do roku 2020.

>>> ČÍST CELÝ ČLÁNEK <<<

EkoBonus.cz

6 komentářů: „Japonsko uvažuje o obří solární elektrárně na oběžné dráze

 • 7. 9. 2014 (1.52)
  Trvalý odkaz

  Nejedná se náhodou o solární plachetnici? tak to jste trochu vedle

  Reagovat
 • 22. 8. 2014 (7.51)
  Trvalý odkaz

  Psal sme také na EkoBonusu. Tohle zavání průšvihem.

  Reagovat
  • 22. 8. 2014 (8.56)
   Trvalý odkaz

   Nevím, ale někde jsem četl že naopak ztráty budou vcelku přijatelné, ne o moc vyšší, než v případě normálního přenosu dráty.

   ROzhodně případné netrefení se paprskem by bylo problém, vzpomínám si na starou hru Simcity 2000 kde taková elektrárna bez problému mohla spálit město.

   Pokud bude taková elektárna třeba 100km od pobřeží, nemuselo by to být nebezpečné, po této stránce to bude otplovat planetu mnohem méně, než současná výroba energie z fosilních paliv. Vemte si že přes 80% elektřiny a skoro 100% energie v dopravě je vyráběno tepelnými motory s nejlepší účinností kolem 40% (letecké turbíny, velmi dobré elektrárny) ale většinou se pohybujeme okolo 30% tedy odpadního tepla děláme mnohem více, kdyby se nám podařilo takto využít slunce a přenosem jsme v atmosféře ztratily třeba 20%, pak jsme na tom velmi dobře protože celkové zatížení odpadním teplem by bylo menší, než je tomu dnes.

   Reagovat
   • 23. 8. 2014 (19.03)
    Trvalý odkaz

    Zapomínáte na konverzi mikrovln na elektrickou energii, tam budou také nějaké ztráty (účinnost), ale to mě ani tak nevadí. Bojím se narušení vrstev atmosféry. Nedovedu představit, že by takový proud energie (se ztrátami, které budou mít tepelný účinek), neměl vliv na atmosféru. Je to asi tak, jako kdyby ze dna moře tryskal trvale proud horké vody a vědci tvrdili, že to neovlivní mořské proudy. Možná ne významně, ale chtělo by to dost dobře prověřit. Troposféra, stratosféra, mezi nimi ozónová separační vrstva, atd. Doufám, že že začnou s nějakým přijatelným výkonem a pak po pečlivém vyhodnocení budou schopní zvážit rizika. Jo ještě si vzpomínám, na jednoho vizionáže, který na začátku minulého století tvrdil, že rádiové vlny zkratují atmosféru, což bude mít nedozírné následky na počasí a na lidstvo. Tak s malými výkony mikrovln nějakou zkušenost už lidstvo má. Jsem v tomto směru opatrný optimista. :-)

    Reagovat
    • 24. 8. 2014 (8.12)
     Trvalý odkaz

     Temelín vypouští do atmosféry asi 4000 MW tepla, největší jaderná elektrárna vypouštěla na jednom místě do moře až 14 000MW tepla.

     Určitě nepoužijí pro přenos ty druhy mikrovln, které jsou velmi dobře pohlcovány, to by nemělo smysl Problematická by možná byla Ionosféra, ale i to asi by nemusel být problém.

     Myslím že pro začátek by se to dalo udělat s takovými deseti kilowatty na normální oběžné dráze a tím ověřit vůbec koncept, to by nemuselo být zase až tak drahé, jenom problém by možná byl jak tento malý výkon najít a zachytit, přece jenom by to byl velmi úzký paprsek.

     Reagovat
 • 20. 8. 2014 (16.53)
  Trvalý odkaz

  jj, nejlepší způsob jak rozpustit ledovce na severu je pustit na ně 1GW výkonu z vesmíru, ideálně v úzkém paprsku a pak už jen postupovat v páscích. To by bylo aby se ta ropa na severním pólu nevytěžila :-) (ironie)

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *