Francie chce pro fotovoltaiku stabilní podporou

Od nástupu nového prezidenta do funkce si Francouzi slibovali více, než jen novou tvář. Francois Hollande, kandidát Socialistické strany, se totiž prohlásil být „prezidentem pro chudé a nezaměstnané“, který vyvede zemi z ekonomické krize. Na rozdíl od svého předchůdce se také hodlá v daleko širší míře věnovat podpoře projektům obnovitelných zdrojů energie.

Prezident Francie, Francois Hollande, je silným kritikem energetické politiky předcházející vlády. Zdroj: CSmonitor.com
Prezident Francie, Francois Hollande, je silným kritikem energetické politiky předcházející vlády. Zdroj: CSmonitor.com

Nespatřuje v nich jen „ekologickou alternativu“, ale především tvorbu nových pracovních příležitostí. A první krok tímto směrem již skutečně učinil.

Součástí vládních opatření má nyní býti stabilní „průběžná“ podpora, provázaný systém ekonomických balíčků, které mají pomoci nastartovat tento dosud spíše opomíjený sektor obnovitelných zdrojů. Právě ona „průběžnost“ podpory je základním pilířem jeho nové politiky.

Jak situaci zhodnotila i ministryně pro energetiku, Delphine Batho: „V předchozích letech jsme přišli o řadu pracovních pozic, díky „jojo“ politice našich předchůdců, kteří střídali finanční podporu se sankčními a v zásadě likvidačními opatřeními. Nyní budeme ale vytrvale bojovat za opětovnou ekologickou konkurenceschopnost Francie.“

Se svými ministry nyní Hollande představil „nový plán“ k nastartování průmyslu. Jeho součástí je zdvojnásobení instalované energetické kapacity fotovoltaických systémů, a to na jeden gigawatt do konce roku 2013.

Ve srovnání s německými téměř osmi gigawatty, které stihli jen za loňský rok, to zní jako značný nepoměr, ale je to jistě krok správným směrem.

Podstatná je podle odborníků jasně deklarovaná změna tónu, zaznívající z Elysejského paláce. Podnikatelé i reprezentanti velkých solárních společností ale s nadšením nepospíchají.

„Po tři roky jsme neslyšeli od vlády žádné dobré zprávy,“ říká Jean-Louis Bal, vedoucí postava „lobby obnovitelných zdrojů“ ve Francii. „Je to dobrý a pozitivní signál, ale vyčkáme na další.“

Tou by mohl být bonus v podobě desetiprocentního navýšení stávajícího „feed in tariffs“, výkupního tarifu za produkci čisté elektřiny, určenou pro malé solární farmy, jež využívají technologie vyráběné v Evropě.

Hollande však má v záloze podobných „startovacích“ opatření povícero. Další hodlá představit v průběhu tohoto roku.

PV-magazine.com
Sdílet: