Rozhovor: Bjørn Lomborg říká, že globální oteplování je zveličený problém

Magazín FinMag.cz aktuálně uveřejnil čtivý Lukáše Kovandy s Bjørnem Lomborgem. Tento přední světový environmentální badatel a nově rovněž Pražan se dlouhodobě věnuje problematice globálního oteplování a znečištění životního prostředí. A celý problém nahlíží příjemně střízlivým způsobem.

Znečištění vody a ovzduší je podle Bjørna Lomborga mnohem podstatnější problém než globální oteplování, foto: lvklaveren/sxc.hu
Znečištění vody a ovzduší je podle Bjørna Lomborga mnohem podstatnější problém než globální oteplování, foto: lvklaveren/sxc.hu

Se svolením autora rozhovori i magazínu FinMag.cz přetiskujeme dvě vybrané otázky. Zbylý rozhovor si prosím přečtěte přímo na webu Finmag.cz.

Lukáš Kovanda: Říkáte, že čelíme mnohem zásadnějším problémům, než je oteplování, například znečištění vodstva a ovzduší.

Bjørn Lomborg: Řídím think-tank Copenhagen Consensus. V jeho rámci jsme dali dohromady několik špičkových světových ekonomů, včetně sedmi nobelistů. Když to zjednoduším, tak prokazují následující: problémy typu znečištění ovzduší a vodstva, ale také problematiku podvýživy či infekčních chorob, lze řešit poměrně snadno. Za málo peněz lze pomoci velkému množství lidí. Řešení problému typu globálního oteplování je naproti tomu nesmírně nákladné a v důsledku pomůže jen poměrně málo lidem. Je zřejmé, že bychom měli nejdříve pomáhat hodně lidem za málo peněz a teprve poté eventuálně pomoci pár lidem za mraky peněz.

Lukáš Kovanda: Zatím se to zjevně bere za opačný konec – média a politici se stále téměř výhradně zaměřují na oteplování. Proč?

Bjørn Lomborg: Mnoho opravdu velkých problémů světa, jako je ono znečištění vod a vzduchu, spadá do pomyslné kolonky „staré, nudné problémy“. Znečištění ovzduší je palčivým problémem přes sto let, nemoci a epidemie kosí lidstvo odjakživa. Když tedy politik pronese, že jeho prioritou je řešit problematiku špinavého ovzduší, případně infekčních chorob, málokoho tím nadchne.

Kdo je Bjørn Lomborg?

Bjørn Lomborg (47) pochází z Dánska, momentálně žije v Praze. V roce 2001 vydal knihu Skeptický ekolog, od té doby jeho kariéra stoupá.

Kdo je Lukáš Kovanda?

Vystudoval demografii na Přírodovědecké fakultě UK a ekonomii na Institutu ekonomických studií FSV UK. Pracoval jako analytik kapitálových trhů, bádá ve sféře filozofie a metodologie ekonomické vědy. Je autorem knihy Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi.

Rozhovor vyšel také v časopise Týden a na autorově blogu.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Jeden myslel na “Rozhovor: Bjørn Lomborg říká, že globální oteplování je zveličený problém

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *