V Egyptě spuštěna solárně-větrná elektrárna na dálkové ovládání

Společnost yuwi se soustředí na chytrá řešení solárních a větrných aplikací v exotických destinacích. Po úspěších v indickém Rádžastánu přesunuli němečtí odborníci svou pozornost o něco blíže. Do Egypta, kde se jim v oáze Wadi El-Natrun podařilo spustit solárně-větrnou elektrárnu, jejíž provoz je kompletně řízen z Německa.

Inteligentní řešení na klíč nejen pro "exotické" destinace, to je práce yuwi. Zdroj: yuwi.com
Inteligentní řešení na klíč nejen pro „exotické“ destinace, to je práce yuwi. Zdroj: yuwi.com

Wadi El-Natrun je na mapě těžko hledat. Jedná se o malou oázu v poušti, která je situována na půl cesty mezi hlavním městem, Káhirou a velkým přístavem v Alexandrii. Starý systém zavlažovacího hospodaření si zde říkal o pořádnou změnu.

Když totiž máte k dispozici nepřeberné množství slunce a větru, a přitom potřebujete vodu, není nutné přece pumpovat. Inženýři z yuwi zde proto instalovali několik větrných turbín a solárních panelů a velkokapacitní akumulátor, který umožňuje zdejším zemědělcům čerpat podzemní vodu potřebnou k závlaze čtyřiadvacet hodin denně.

Dvanácti-kilowattové větrné turbíny a padesáti-kilowattové solární zařízení nabíjí akumulační zařízení (500 kW), o které se ale místní zemědělci vůbec nemusejí po provozní stránce starat.

Problém, kterému němečtí konstruktéři totiž již nejednou v exotických zemích čelili, je poměrně nízká kvalifikace domácích pracovníků. Veškerý provoz je tedy dozírán z centrály v německém Vörrstadtu, odkud byly dovezeny i jednotlivé komponenty celé instalace (s výjimkou baterie, která pochází z Holandska).

„Komplexní dodávka na klíč“ je mimochodem specialitou společnosti yuwi. Za sebou už mají přes dvě tisícovky takových instalovaných elektráren (dohromady o výkonu přibližně 2000 MW). Proto není divu, že jim k sestavení elektrárny stačili dva týdny.

„Díky naší nové hybridní technologii už nebude zapotřebí k pumpování čmoudících a hlučných dieselových motorů čerpadel,“ pochvaluje si výsledek Fabian Yochen, vedoucí oddělení sekce odloučených projektů společnosti yuwi.

„Co víc, nejen že jsme nepřivedli do pouště vodu, ale předali jsme místním naše „know-how“, které budou moci uplatnit u dalších takových projektů.“

7 komentářů: „V Egyptě spuštěna solárně-větrná elektrárna na dálkové ovládání

 • 20. 1. 2013 (18.03)
  Trvalý odkaz

  Jednu gramatickou připomínku. Tuším, že podmět jsou dva týdny: Dva týdny mu stačily, aby zamiloval si čili. Teď už nemůže bez něj být, jinak nocí bude na měsíc výt… :-)

  Reagovat
 • 18. 1. 2013 (21.45)
  Trvalý odkaz

  Jen doplním že v ČR má povinně každá FVE nad 30KW (i jiné OZE zdroje) dálkové ovládání. To není žádný problém, většina střídačů má i LAN port a web. server.
  V Německu si dokonce distributoři můžou dálkově řídit výrobu jalového výkonu v OZE a tím kompenzovat účiník a stabilizovat napětí v síti.

  Reagovat
 • 18. 1. 2013 (9.09)
  Trvalý odkaz

  všechno přivezli a smontovali sami, tak jak předali „místním“ to know-how?!

  Reagovat
  • 18. 1. 2013 (16.10)
   Trvalý odkaz

   okoukají to přeci a řeknou stařešinoj v sousední vesnici a ten to bude chtít taky !!

   Reagovat
   • 20. 1. 2013 (18.22)
    Trvalý odkaz

    A pak to ukradnou a převezou. No, ale za dva týdny to tam bude zpátky. A tak pořád dokola. Tomu se říká distribuce. :-)

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *