Chodníky likvidují smog v Chicagu

Co mají společného smog, Vatikán a obyčejný chodník? Zdánlivě nesouvisející pojmy v Chicagu vyústily v nečekaně praktickou aplikaci. Ve městě, které stejně jako Washington nebo New York usiluje o pověst „nejzelenějšího a nejekologičtějšího města USA“, se rozhodli osadit ulice chodníky, které podobně jako některé vatikánské chrámy lapají výfukové zplodiny a odbourávají je.

Projekt samočistících chodníků je prozatím příliš nákladný, aby jej bylo možno využít plošně. Ukazuje ale cestu budoucím generacím. foto: Johnnydagger, licence Public domain
Projekt samočistících chodníků je prozatím příliš nákladný, aby jej bylo možno využít plošně. Ukazuje ale cestu budoucím generacím. foto: Johnnydagger, licence Public domain

Když se ve Vatikánu před lety rozhodli pro stavbu chrámu k poctě dvoutisíciletého výročí křesťanství, čelili technickému problému. Kostel Misericordia totiž stojí u rušné vozovky a bělostný charakter budovy by brzy získal nehezký šedivý ráz. Proto se italská betonárka Italicemeti rozhodla trochu experimentovat a vytvořila speciální povrchový filtr obohacený o oxid titaničitý.

Ten v kombinaci se slunečním zářením urychluje rozklad výfukových plynů a prachových částic. Následně se ukázalo, že toto chytré opatření nefunguje jen přímo na povrchu zdí, ale výsledný efekt je měřitelný do výšky 2,5 metrů nad střechou.

Se stejným typem nátěru prorazila do světa česká společnost Advanced Materials JTJ.

Kostel sám tedy pomáhá s čištěním ovzduší ve svém bezprostředním okolí. A v Chicagu se rozhodli tento samočistící efekt přenést na plochu, respektive na chodník.

Povrchová vrstva obohacená o oxid titaničitý pravda nepatří mezi ty nejlevnější. I proto je stávající užití v Chicagu omezeno jen na „vzorové čtvrtě“ o délce necelých 3,5 kilometrů.

Upravená dlažba je teď k vidění na Blue Island Avenue a Cermak Road. Navíc, aby se zabránilo přílišnému opotřebení povrchu, jsou segmenty smog lapajícího povrchu jen instalovány na cyklostezkách podél silnic a parkovištích.

Přesto se jedná o zajímavou inspiraci pro další města. „Jde o to ukázat lidem, co všechno je možné“ říká Janet Attarian, městská projektová manažerka. „Ukázat škálu variant, které jsou k dispozici, a nechat je vybrat odpovídající kombinaci přístupů.

Vždyť když jsme přišli s návrhy na reorganizaci městské infrastruktury, všichni řekli – to je jen silnice a chodníky, co s tím můžeme dělat?“ shrnuje Attarianová. Město Chicago však nezůstalo jen u chodníků.

V rámci pilotních a demonstračních projektů na oživení životního prostředí ve městě, celkem za čtrnáct milion dolarů, se rozjelo hned několik zajímavých počinů. Kromě cyklostezek, výsadby zeleně, přenosných zahrad a vybudování svodů dešťové vody došlo i na solární osvětlení ulic.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *