Úniky plynovodů stojí Ameriku miliardy

Bostonský plynovod je údajně děravý jako cedník. Podle výsledků výzkumu Bostonské a Dukeovi univerzity, který se zaměřil na odolnost systému rozvodu zemního plynu vůči pozvolnému stárnutí a náchylnosti k haváriím, bylo zaznamenáno v rámci městského okrsku více než 3000 prasklin. Přitom roční ztráty, způsobené úniky plynů z potrubí, přesahují v USA tři miliardy dolarů.

Praskliny v rozvodném systému plynu přijdou Američany ročně na tři miliardy dolarů. foto: linder6580/sxc.hu
Praskliny v rozvodném systému plynu přijdou Američany ročně na tři miliardy dolarů. foto: linder6580/sxc.hu

Průzkum kvality zabezpečení byl odstartován krátce po sérii nehod způsobených hurikánem Sandy. Obavy o bezpečnost a spolehlivost celého systému nebyly bezdůvodné.

Povodně totiž zaplavily část podzemních kolektorů kudy plynové potrubí vede a následně hrozilo poškození „nestandardním“ tlakem. Kontroly systému se ujal tým Nathana Phillipse z bostonské univerzity.

„Nešli jsme po „katastrofických scénářích“, jen jsme řešili bezpečnost celého systému,“ říká Phillips. I navzdory tomu připouští, že 3356 jednotlivých úniků už může představovat problém.

„Na celkem šesti lokalitách v centrálním Bostonu přesáhly koncentrace plynu práh, kde se již můžeme rizika exploze reálně obávat.“ Úniky zjišťovali z vozu, vybaveným speciálním citlivým analyzátorem, se kterým projížděli jednotlivé okrsky. Celkem tak najezdili přes 1150 kilometrů.

Zemní plyn je ročně na území USA odpovědný v průměru za 17 úmrtí, 68 zranění a škody přes 133 milionů dolarů. Podle statistik to tedy jednoznačně není „zabiják“, který by dosahoval podobných čísel, jako rakovina plic, ale způsobuje řadu nemalých problémů.

Už jen samotný fakt, že zemní plyn je v podstatě z velké části tvořen metanem, skleníkovým plynem, dělá klimatologům velkou hlavu. Robert B. Jackson, spoluautor studie, k tomu dodává: „Opravou jednotlivých prasklin můžeme současně ušetřit, i zlepšit kvalitu ovzduší ve městě.

cleantechnica.com

Jeden myslel na “Úniky plynovodů stojí Ameriku miliardy

  • 2. 12. 2012 (18.50)
    Trvalý odkaz

    Už jste slyšel tu novinku o obrácené příčině a důsledku? Tedy globální oteplování způsobuje nárůst metanu v atmosféře a ne naopak? Když to přeženu, tak za deset, dvacet let žádné potrubí nebude potřeba :P

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *