Jak se před Vánocemi zbavit starých věcí, které nepatří do popelnic

S blížícím se časem Vánoc přichází i doba tradičního předvánočního úklidu. Než se však pustíte do likvidace starých nepotřebných věcí, ujistěte se, že víte, kam je vyhodit. Řada odpadů do popelnic nepatří a je třeba je správně třídit. Poradíme vám, kam který odpad patří.

Ani staré televize nepatří na skládku! foto: REMA
Ani staré televize nepatří na skládku! foto: REMA

Odpovědným nakládáním s odpady zabráníte vážným škodám na životním prostředí a umožníte jejich ekologickou likvidaci či recyklaci a opětovné využití.

Plasty, sklo, nápojové kartony a papír patří do speciálních kontejnerů
Barevné kontejnery na sklo, papír a plasty zná pravděpodobně každý. Narazit na ně můžete téměř na každém rohu. Stejně tak téměř každý ví, že do modrého kontejneru patří papír, do zeleného sklo a do žlutého plasty.

Méně známý je oranžový kontejner na nápojové kartóny, tedy krabice od mléka, vína nebo džusů. Na ten však nenarazíte tak často, a tak se na mnohých místech tyto kartóny sbírají společně s plasty. I při třídění těchto základních odpadů platí pravidla, která každý nezná.

Do kontejneru na sklo například nevhazujte porcelán ani kovová víčka od lahví, do plastů zase rozhodně nepatří novodurové trubky nebo obaly od nebezpečných chemikálií. A kontejner na papír není určený pro hygienické potřeby.

Vyřazené elektrospotřebiče si můžete nechat zdarma odvést z pohodlí domova
Předvánoční doba je rájem pro prodejce domácích elektrospotřebičů, mobilů a dalších přístrojů, které patří k častým dárkům pod stromeček. Pro mnoho starých elektrozařízení tak období kolem vánočních svátků znamená konec jejich služby.

Zbavit se vysloužilých přístrojů můžete několika způsoby. Při nákupu nového můžete ten starý vrátit prodejci, využít můžete i sběrných dvorů. Jednodušší je ale objednat si zpětný odběr elektrospotřebičů přímo z pohodlí domova.

„Bezplatnou službu odběru vysloužilých elektrozařízení nabízíme domácnostem od 25 kilogramů nashromážděného elektroodpadu. Služba funguje na celém území České republiky, stačí pouze udělat telefonickou či emailovou objednávku,“ sdělila Lenka Kleger ze společnosti REMA Systém, která realizuje službu zpětného odběru vyřazených elektrozařízení v rámci projektu Buď líný.

Mezi elektrozařízení patří všechna zařízení fungující na baterie a elektřinu, společně s nimi se zpětně odebírají i DVD, CD a tonery.

Nepoužité léky vraťte zpět do lékárny
V rámci předvánočního úklidu můžete také prověřit svoji lékárničku. Asi v každé domácnosti se čas od času povalují nějaké staré léky, kterým už vypršela doba použitelnosti.

Léčiva se oprávněně řadí mezi nebezpečné odpady, které při vhození do běžného komunálního odpadu nebo záchodové mísy mohou kontaminovat půdu nebo vodu.

Čistírny odpadních vod si s kontaminovanou vodou nemusí stoprocentně poradit a voda plná farmaceutických zbytků pak může vážně ovlivňovat zdravotní stav živočichů ale i lidí. Nevyužitá léčiva je tedy nejvhodnější vrátit zpátky do lékárny. Vybírají je ale také některé sběrné dvory.

Barvy a ředidla odneste do sběrného dvora
V předvánočním čase se lidé mnohdy pouští také do úklidů garáží a dílen. Často tak objeví zbytky nepotřebných starých barev, ředidel, pesticidů a dalších chemikálií, které už nevyužijí. Také tyto nebezpečné odpady mohou mít velmi vážné dopady na životní prostředí a je třeba je třídit.

Staré chemikálie můžete odnést do sběrných dvorů, možné je využít i speciálních mobilních sběrů organizovaných pravidelně některými obcemi. Informace o správné likvidaci těchto odpadů najdete také na jejich etiketě. Zde by vždy měla být informace, jak naložit nejen s nevyužitým obsahem, ale i s obalem.

Pro baterie využijte místa zpětného odběru
Baterie pro své malé rozměry často neuváženě končí v popelnicích, přestože jsou v nich obvykle obsaženy toxické kovy a další škodlivé látky. Míst zpětného odběru baterií přitom každoročně přibývá a právě díky jejich malému rozměru by neměl být pro nikoho problém si vzít starou baterii do kapsy a odevzdat ji třeba v obchodě při nákupu.

„Sběrná místa se nacházejí nejen v prodejnách s elektrospotřebiči, ale i ve školách, firmách či veřejných institucích. Ze sběrných míst jsou baterie následně odváženy k recyklaci, díky níž jsou z nich získávány kovy jako olovo, zinek nebo nikl, které mohou být následně opětovně využívány,“ vysvětlil David Beneš ze společnosti REMA Battery, která zajišťuje kolektivní systém zpětného odběru a recyklace baterií a akumulátorů.

tisková zpráva

3 komentáře: „Jak se před Vánocemi zbavit starých věcí, které nepatří do popelnic

 • 25. 1. 2014 (22.25)
  Trvalý odkaz

  Tetrapackové obale se taky vhazují do plastů, ale někde se mají vhazovat do nádob z papírem (schválně jsem se na to zeptal místostarostky v jedné obci, když na nádobě to nebylo uvedeno)

  Reagovat
 • 3. 12. 2012 (16.53)
  Trvalý odkaz

  A co prázdný flašky od jaru, WC gelu, saponátu na podlahu. To jsou nebo nejsou nebezpečné látky?
  Tak co s nimi – vypláchnout a dát do žlutého kontejneru, nebo nevyplachovat a dát do směsného odpadu?

  Podobných článku je na webu moc, ale v úžasném není dopodrobna rozebrané co kam patří, všude je obecně známé fráze: plast do žlutého, kromě pvc, ……

  Reagovat
 • 30. 11. 2012 (12.58)
  Trvalý odkaz

  Zrovna včera jsem slyšel veselou historku o tom, jak byl jeden z prvních počítačů v ČR dlouhá léta elektroodpadem a ležel kdesi na půdě, ale jelikož je stále funkční, před pár roky se stal ceněným muzejním kouskem. Inspirace… :-)

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *