Bronx objevuje tajemství zeleně v ulicích

Edenwald je malou čtvrtí ztracenou uprostřed newyorského Bronxu, známého spíše z kriminálních seriálů. Navzdory své „špatné“ pověsti zde však místní začali pracovat na mimořádném projektu, který má zlepšovat kvalitu říční vody a současně snižovat vtok dešťové vody a nápor na čističky v době dešťů.

Záhonky, které díky štěrkovému podloží umožňují zasakování dešťové vody tlumí nápor znečištění na řeku a přístavní oblast. Zdroj: Nature of Cities/GWAPP.org
Záhonky, které díky štěrkovému podloží umožňují zasakování dešťové vody tlumí nápor znečištění na řeku a přístavní oblast. Zdroj: Nature of Cities/GWAPP.org

Voda v řece Hutchinson a okolí newyorského přístavu nepatří právě mezi nejčistější. Je tomu tak především díky splachu odpadků z ulic, které končí v kanalizačním systému.

Lokální průtrže mračen navíc činí vydlážděné ulice a vyasfaltované chodníky dočasně neprůchodné. I proto se rozhodli úředníci z newyorského Odboru životního prostředí investovat 300 000 dolarů do projektu na ozelenění ulic.

Prvním krokem bylo vybudování dvaadvaceti travnatých pásů za obrubníky, doplněných o hluboce kořenící rostliny a stromy, odolné vůči městskému prostředí. Zvýšení estetické hodnoty však nebylo hlavním záměrem, i když se také počítá.

Druhým krokem totiž bylo cílené snížení obrubníků v místech záhonů. Voda z ulice tak má možnost přetéct do štěrkového lože, a postupně odtud vsakovat mezi vegetaci.

Jednoduchý prvek, na který se při budování velkoměsta trochu pozapomnělo, má totiž nečekané „vedlejší“ dopady. Metr a půl hluboký záhon (se větším zahloubením kolem kořenů stromů) dostane ročně z ulice na 8500 litrů dešťové vody.

Co víc, díky odpařování vody z rostlin se současně čistí i prašné městské prostředí. Dvaadvacet hotových pásů v Edenwaldu navíc ušetřilo 7,57 milionů litrů vody, které by jinak přes kanalizaci tekly do čističky, případně do řeky.

I nadále hodláme rozšiřovat tenhle systém zelené infrastruktury v našem městě,“ říká Carter Strickland, vedoucí Odboru životního prostředí NY. „Chceme se zasadit o účelnější využití dešťové vody, která jinak jen odtéká z parkovišť, silnic a chodníků. Díky travnatým pásům, zalévaných deštěm, je i v letních měsících v ulicích Edenwaldu příjemný chládek, vzduch je čistější a lidé spokojenější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *