Fasáda pražského domu vyčistí za rok 1 mld. metrů krychlových vzduchu

Sněhobílá fasáda domu v dopravně exponované ulici Pod Kaštany (Praha 6) vyčistí za jeden rok přibližně jednu miliardu (1 000 000 000) metrů krychlových pražského vzduchu od škodlivin z automobilové dopravy a dalších znečisťujících zdrojů. Mramorový obklad fasády representativní Villy Bianca byl očištěn od nečistot a ošetřen fotokatalytickým nátěrem FN®, který vyvinula česká nanotechnologická firma Advanced Materials-JTJ s.r.o.

Tato budova v Praze za rok vyčití 1 mld. metrů krychlových vzduchu od všemožných znečištění, foto: AMJTJ
Tato budova v Praze za rok vyčití 1 mld. metrů krychlových vzduchu od všemožných znečištění, foto: AMJTJ

Majitelé objektu tak získali fasádu, jejíž povrch zůstane dlouhodobě čistý, nebudou se na něm usazovat saze a špína ze znečistěného ovzduší, ani nebude porůstat zelenou řasou. Investice majitelů v řádu několika desítek tisíc korun však přispívá nejenom k dlouhodobému udržení hezkého vzhledu jejich domu, ale také ke zlepšování životního prostředí.

Samočistící efekt povrchové vrstvy fasády, vytvořené s pomocí suspenze FN®, je totiž založen na využití fotokatalýzy. Fotokatalytický povrch fasády velmi účinně rozkládá nejenom nečistoty, které se na něj usazují ze znečistěného ovzduší, ale i molekuly dalších imisí (včetně silných karcinogenů jako jsou aromatické uhlovodíky a emise z dieselových motorů), které s ním při proudění vzduchu přijdou do styku.

Takto zároveň povrchová FN vrstva funguje jako vysoce účinná nanotechnologická čistička vzduchu. Jeden metr čtvereční FN povrchu vyčistí za jeden rok v pražských podmínkách zhruba 3 miliony metrů krychlových vzduchu!

V roce 2011 byly v EU zpřísněny limity emisí, obzvláště benz(A)pyrénu, a letos v květnu byla překlasifikována toxicita dieslových emisí na karcinogen skupiny 1! Tento zásadní legislativní krok zároveň znamená, že bohužel okolo 80 % evropských měst tyto limity překračuje.

Nemusíme pro příklady chodit nikam daleko, smogové situace v Ostravě jsou za dveřmi a místa v centru Prahy jako Muzeum, Mezibranská, Legerova jsou nechvalně proslulé lokality, kde emise pravidelně překračují povolené limity. Řešení existuje – FN® technologie fotokatlytického čištění vzduchu.

Příklad Villy Biancy, která dekontaminuje přes miliardu krychlových metrů vzduchu ročně, tak může sloužit jako inspirace jak majitelům domů pro ochranu svých fasád, tak zastupitelům a představitelům místní samosprávy, politikům nebo úředníkům.

Za rozumné prostředky lze nejenom zajistit rychlé a účinné opatření pro snižování nebezpečných látek v ovzduší, ale také přispět k hezkému vzhledu měst a obcí elegantní a úspornou cestou.

tisková zpráva

Jeden myslel na “Fasáda pražského domu vyčistí za rok 1 mld. metrů krychlových vzduchu

  • 19. 9. 2012 (12.26)
    Trvalý odkaz

    Súhlasím plne z autorom a hlavne, zodpovedným predstavitelom by malo záležať na tom čo dýchajú aj oni sami. Nech sa páči,fotokatalytickým aplikáciami všetkého druhu:nanokrok.sk.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *