Supertenké solární články budeme všude nosit s sebou

Vědci z Jižní Koreje vidí budoucnost solární energetiky v nové generaci solárních článků. Ty jimi navržené jsou lehké, ohebné a super tenké, a díky tomu se výrazně rozšiřuje pole jejich uplatnění.

„Klíčový prvek budoucí solární technologie? Ohebnost.“ Zdroj: Juho Kim, et al / Applied Physics Letters
„Klíčový prvek budoucí solární technologie? Ohebnost.“ Zdroj: Juho Kim, et al/Applied Physics Letters

Proč by čistou elektřinu měly vyrábět jen střechy domů, parkoviště nebo rozlehlé solární farmy, když totéž může dělat i naše oblečení nebo přímo spotřební elektronika?

Institut vědy a technologie v jihokorejském Gwangju vidí ohebnost solárních článků jako zásadní prvek dalšího rozvoje nadějného zdroje energie.

Zatímco velké solární články běžných instalací naráží na limit vlastních rozměrů, prezentovaný ultra-tenký solární článek, který dosahuje tloušťky jednoho mikrometru, je možné s klidem namotat na psací tužku, aniž by došlo k jakémukoliv poškození.

Jak je to možné? Základem je samotný postup výroby, při kterém jsou na tenký povrchový kovový film součásti článku doslova natištěny. Polovodiče se skládají z mřížek arsenidu gallitého (gallium arsenide), a díky tlakovému nátisku není zapotřebí žádného „lepidla“, které by je drželo.

Článek je napojen na elektrodu s pomocí studeného sváru, což má zajistit vyšší ohebnost. Ve skutečnosti je možné srolovat natištěný článek do válečku o průměru 1,4 mikrometrů.

„I když se to možná na první pohled nezdá, menší velikost a výrazná tenkost článku zajišťuje mnohem nižší křehkost,“ říká Jongho Lee, inženýr z Gwangju.

Ohebné solární články mohou být podle jihokorejských vědců snadno aplikovány na skleněné povrchy, fasády budov i povrch karosérie automobilu. Těžiště budoucího využití má ale spočívat v „osobním“ kontaktu s čistou energií.

Supertenké články bude možné integrovat do tkanin oděvů, a každý nositel by se mohl stát „chodící baterií“, která by průběžně dobíjela všechny napojené uživatelské přístroje – hodinky, mobilní telefony, fotoaparáty, nebo nejrůznější zdravotnické monitorovací aplikace.

4 komentáře: „Supertenké solární články budeme všude nosit s sebou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *