Střešní elektrárna hotová za dvě minuty

Společnost Beamreach Solar cílí svůj nový produkt na majitele domů s plochými střechami. Ty z principu nevyhovují požadavkům na uchycení klasických střešních solárních elektráren. Beamreach proto přišel se speciálními super-lehkými panely, vhodnými pro „ploché“ instalace.

„Solární elektrárny pro střechy s plochým profilem představují dosud nevytěženou příležitost na globálním trhu.“ Zdroj: BeamreachSolar
„Solární elektrárny pro střechy s plochým profilem představují dosud nevytěženou příležitost na globálním trhu.“ Zdroj: BeamreachSolar

Sázka na kouzlo nečekaného se společnosti Beamreach Solar zjevně vyplatila. Po celém světě totiž narazíte na miliony domů se zarovnanými střechami. A jak říká Mark Kestens, vedoucí manažer zmíněné společnosti:

„Příležitost jen čekala.“ Odlehčená solární jednotka, zvaná Sprint, je v dlouhodobém srovnání schopna dosáhnout o 30 % lepšího výkonu, než konvenční solární instalace.

Přitom je svou konstrukcí velmi jednoduchá, a k montáži si vystačíte s naprostým minimem nástrojů. V popisu výrobku se dokonce uvádí „Zero tools“, tedy prakticky bez nářadí.

Celá solární sestava je zasazena do připravených nosných kolejniček, a po zacvaknutí už na svém místě pevně drží. Pochopitelně se vkrádá otázka, jak si takový samodržný „systém“ poradí se silným větrem.

V Beamreach si ale věří. Podle provedených testů dokáže jejich plochá elektrárna bez problémů ustát vichr vanoucí rychlostí 115 mil v hodině (185 km/h), a snese tlak (například při silné sněhové pokrývce) 60 kilogramů na čtvereční stopu.

A dál? „I netrénovaný člověk položí takovou domácí solární elektrárnu během dvou minut,“ dodává Kerstens. „Jdeme dolů s cenou instalace, přidružené práce a přitom nezasahujeme do tělesa střechy.“

V současnosti prý vyrobí jeden instalovaný blok (za průměrných podmínek) 320 wattů, ale Kerstens ujišťuje, že Beamreach Solar neustále reaguje na aktuální vývoj technologie a očekává i v oblasti výkonu další posun kupředu.

Pochopitelně, že i ploché střešní elektrárny mají své neduhy. Tím zásadním je, že se obtížně vyrovnávají s přehříváním, přičemž dochází k poklesu výkonu. Na řešení se v Beamreach prý usilovně pracuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *