Supertenké solární články jsou 1000x tenčí než papír

Průlomové technologie mají často počátky v armádním výzkumu. Stejný je i příběh supertenkých, odolných solárních článků, které jsou tisíckrát tenčí než papír. Pracují přitom ale mnohem efektivněji.

Výzkumní fyzici Domenico de Ceglia, Neset Akozbek, Dr. Michael Scalora and Maria Antonietta Vincenti, autoři projektu supertenkých solárních článků. foto: army.mil
Výzkumní fyzici Domenico de Ceglia, Neset Akozbek, Dr. Michael Scalora and Maria Antonietta Vincenti, autoři projektu supertenkých solárních článků. foto: army.mil

Nový typ solárních článků vyvíjí Americké centrum letectví a raketového výzkumu (AMRDEC). O nejnovějším úspěchu AMRDEC nedávno informoval spoluvynálezce technologie, Michael Scalora.

Z jeho práce totiž může mít spíš než armáda prospěch celé lidstvo. Zatímco průměrný list papíru je tlustý zhruba 100 000 nanometrů, jím navržené solární články můžeme měřit v pouhých několika stovkách nanometrů.

>>> ČÍST CELÝ ČLÁNEK <<<

EkoBonus.cz

2 komentáře: „Supertenké solární články jsou 1000x tenčí než papír

  • 10. 9. 2015 (14.55)
    Trvalý odkaz

    zná to velmi dobře ted jen otázka za jak dlouho se to oběví na trhu a za jakou cenu se to bude prodávat

    Reagovat
  • 10. 9. 2015 (9.52)
    Trvalý odkaz

    Nevím jestli neunavitelný dron je zrovna to po čem všichni toužíme, ale i tak by měl zásadní problém a tím by byla rychlost a velikost ani s účinností 50% by nemuselo být k dispozici dost energie pro jeho pohyb vysokou rychlostí a pomalu letící by se dal mnohem levněji nahradit něčím na způsob vzducholodě.

    Navíc takové články budou trpět nízkou mehanickou pevností a budou msut tak jako tak být na něčem mechnicky odolnějším. Pokud se budeme bavit o obnovitelných materiálech, pak to může být klasický celofán (vlastně plast z celuózy). Taková výroba na „nekonečné“ fólii by mohla, pokud by byly nanášeny segmenty o výkonu 10W s mezerou např 5mm mezi nimi, umožnit prodej takového článku, který bude velmi blízce vyhovovat přání zákazníka a také by to urychlilo, nebo spíše zjednodušilo instalaci na místě.

    Další věc, který by se k tomu hodila by byla zadní samolepící vrstva, takže by šly články lepit jako tapeta v podstatě na jakýkoliv povrch a mohly by být třeba, pokud by bl druhý povrych omyvatělný, instalovány i na stěnách silně osluněných chodeb, tam by tyto panely nezabraly v podstatě žádné místo.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *