Navenek obyčejný dům, uvnitř energetický soběstačný domov

Kdo říká, že dům se schopností vyrábět elektřinu nejen pro vlastní spotřebu, musí vypadat jako supermoderní budova? Nedávno dokončený dům ve Wisconsinu využívá několik různých technologií pro výrobu energie. Vydělá peníze z prodeje elektřiny zpět do sítě a navíc pomáhá udržovat sousedské vztahy v klidu. pokračování…
rodinné domy - energeticky nezávislý dům

Neumann Developments, stavitelé domu, si stanovili za cíl „zkonstruovat ekonomicky životaschopné běžné rodinné domy, které budou vyrábět více energie, než spotřebují. To dovolí dramatické snížení emisí skleníkových plynů a závislosti na zahraniční ropě.“

Sledovací solární panel

Dvě solární elektrárny jsou srdcem domácí výroby elektřiny. Jeden sledovací solární panel, který se natáčí za sluncem, poskytuje 4600 kWh elektrické energie ročně. Může být využita k nabíjení elektrických vozidel nebo by mohla být využívána k výrobě vodíku, jakožto alternativního paliva do vozidel. Druhá stacionární elektrárna na střeše nabízí ročně 14700 kWh, což je mnohem více, než spotřebuje běžný rodinný dům za rok. Přebytek energie se prodává zpět do rozvodné sítě.

rodinné domy - energeticky nezávislý dům

Další část energetické nezávislosti domu pochází z geotermálního vytápění či chlazení v suterénu. Speciální teplonosná kapalina glykol proudí zemním kolektorem pod základy domu, kde je teplota celoročně stálá na hodnotě 12°C (teplota je závislá na lokalitě). Tepelně výměnný systém poskytuje letní chlazení (nucená rekuperace vzduchu) a usnadňuje výrobu tepla v zimě.

Geotermální vytápění a chlazení

Samozřejmě se počítá také s energeticky nenáročnými spotřebiči v domácnosti a jedním ze základů úspěchu celého snažení je také dobrá tepelná izolace domu. Solární a geotermální zařízení tvoří podstatnou část nákladů na výstavbu, nicméně v některých případech lze využívat státních dotací a slev. Nutno také dodat, že se jedná o vzorový příklad energeticky soběstačného domu. Individuální výstavby se mohou lišit v závislosti na lokalitě a potřebách majitele.

Sdílet: