Navenek obyčejný dům, uvnitř energetický soběstačný domov

Kdo říká, že dům se schopností vyrábět elektřinu nejen pro vlastní spotřebu, musí vypadat jako supermoderní budova? Nedávno dokončený dům ve Wisconsinu využívá několik různých technologií pro výrobu energie. Vydělá peníze z prodeje elektřiny zpět do sítě a navíc pomáhá udržovat sousedské vztahy v klidu. pokračování…
rodinné domy - energeticky nezávislý dům

Neumann Developments, stavitelé domu, si stanovili za cíl „zkonstruovat ekonomicky životaschopné běžné rodinné domy, které budou vyrábět více energie, než spotřebují. To dovolí dramatické snížení emisí skleníkových plynů a závislosti na zahraniční ropě.“

Sledovací solární panel

Dvě solární elektrárny jsou srdcem domácí výroby elektřiny. Jeden sledovací solární panel, který se natáčí za sluncem, poskytuje 4600 kWh elektrické energie ročně. Může být využita k nabíjení elektrických vozidel nebo by mohla být využívána k výrobě vodíku, jakožto alternativního paliva do vozidel. Druhá stacionární elektrárna na střeše nabízí ročně 14700 kWh, což je mnohem více, než spotřebuje běžný rodinný dům za rok. Přebytek energie se prodává zpět do rozvodné sítě.

rodinné domy - energeticky nezávislý dům

Další část energetické nezávislosti domu pochází z geotermálního vytápění či chlazení v suterénu. Speciální teplonosná kapalina glykol proudí zemním kolektorem pod základy domu, kde je teplota celoročně stálá na hodnotě 12°C (teplota je závislá na lokalitě). Tepelně výměnný systém poskytuje letní chlazení (nucená rekuperace vzduchu) a usnadňuje výrobu tepla v zimě.

Geotermální vytápění a chlazení

Samozřejmě se počítá také s energeticky nenáročnými spotřebiči v domácnosti a jedním ze základů úspěchu celého snažení je také dobrá tepelná izolace domu. Solární a geotermální zařízení tvoří podstatnou část nákladů na výstavbu, nicméně v některých případech lze využívat státních dotací a slev. Nutno také dodat, že se jedná o vzorový příklad energeticky soběstačného domu. Individuální výstavby se mohou lišit v závislosti na lokalitě a potřebách majitele.

6 komentářů: „Navenek obyčejný dům, uvnitř energetický soběstačný domov

 • 19. 8. 2014 (10.01)
  Trvalý odkaz

  Na začátku jsem si myslel, že vše je to pohádka pro bohaté, ale podobný sen jsem měl taky. V 2011 jsme se z bytu přestěhovali do RD. Ele. nás vyšla na 2.000,-Kč/měs. a plyn na 3.200,-/měs. Začal jsem se zajímat jak to ponížit-ušetřit. Barák byl zateplený, tak jsem jen doladil podkroví tepelnou folii Tart a osvětlení nahradili LED. Investice za 10.000,-CZK. To nestačilo a tak jsem na střechu instaloval 4,6kW FVE – fotovoltaickou elektrárnu za cca 180.000,-CZK. Po prvním roce nám klesla ele. z 2 na 1.300,-Kč a plyn na 3.000,-. Zjistil sem, že nedokážu spotřebovat vyrobenou ele. v reálném čase a 2/3 výroby pustím do sítě = přebytky. Další kolo bylo vybavit zásobník plyn kotle na TUV ele. spiralou a ještě zařízením, které dokáže regulovat ele. z FVE = Wattrouter celkem investice 18.000,-. Přebytky jsem místo do sítě pustil do spirály na ohřev TUV a celý systém se posunul k dokonalosti. Dnes za ele. 700,-/měs. a za plyn 1.700,-/měs. Plus roční zisk z FVE je cca 28.000,-. Když to hodím do kalkulačky na 25let což je garantovaná výkupní cena a životnost FVE + úspora = 1.540.000,- výnos mínus 208.000,-investice = 1.332.000,-CZK za 25let provozu RD = slušný důchod, co ? :)

  Reagovat
 • 15. 12. 2009 (8.02)
  Trvalý odkaz

  Obrovský byznys a ještě nelegální kšeft s prodeje,lze zajistit odkoupením velkého množství
  elektřiny (KW) od souseda za běžnou cenu na trhu tj.
  2,75 Kč/1kw a pustit jako vyrobenou elektřinu s foto
  voltaliky do sítě za neuvěřitelných 13,65 kě/kw.

  Reagovat
 • 14. 12. 2009 (13.53)
  Trvalý odkaz

  V dnešní době a vzhledem k dostupným technologiím, je asi z mého pohledu, co se týče cena/výkon/životnost/učinnost, nejvýhodnější tepelné čerpadlo. Dále solární kolektory a nucená rekuperace vzduchu. Co se týče photo-voltaických panelů, není to určitě špatná volba, ale tato technologie je ještě mladá a je na začátku své éry.

  Reagovat
 • 14. 12. 2009 (13.43)
  Trvalý odkaz

  Jasně! To chápu. Můj dům prochází celým procesem strašně pomalu. Raději bych to pořešil jednorázově a měl „vymalováno“. Výhledově počítám s instalací různých technologií. Zatím je to pouze ve fázi plánů a představ:).

  Reagovat
 • 14. 12. 2009 (13.04)
  Trvalý odkaz

  Kubo, náklady jsou určitě v dnešní době velké na pořízení veškerých technologíí tohoto typu, ale není nad to myslet dopředu. Není nic snazšího, než si aspoň připravit místo pro technologie, které by Váš dům mohly v budoucnu napájet a vytápět a postupně svůj dům osazoval tím, čím by jste chtěl.

  Reagovat
 • 14. 12. 2009 (10.54)
  Trvalý odkaz

  Což o to, pořídil bych to hned. Ale náklady by se mi vyšplhaly do milionů… A to jaksi pro běžného smrtelníka…

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *