Francie chce pro fotovoltaiku stabilní podporou
Od nástupu nového prezidenta do funkce si Francouzi slibovali více, než jen novou tvář. Francois Hollande, kandidát Socialistické strany, se totiž prohlásil být „prezidentem pro chudé a nezaměstnané“, který vyvede zemi z ekonomické krize. Na rozdíl od svého předchůdce se také hodlá v daleko širší míře věnovat podpoře projektům obnovitelných zdrojů energie.
Nespatřuje v nich jen „ekologickou alternativu“, ale především tvorbu nových pracovních příležitostí. A první krok tímto směrem již skutečně učinil.
Součástí vládních opatření má nyní býti stabilní „průběžná“ podpora, provázaný systém ekonomických balíčků, které mají pomoci nastartovat tento dosud spíše opomíjený sektor obnovitelných zdrojů. Právě ona „průběžnost“ podpory je základním pilířem jeho nové politiky.
Jak situaci zhodnotila i ministryně pro energetiku, Delphine Batho: „V předchozích letech jsme přišli o řadu pracovních pozic, díky „jojo“ politice našich předchůdců, kteří střídali finanční podporu se sankčními a v zásadě likvidačními opatřeními. Nyní budeme ale vytrvale bojovat za opětovnou ekologickou konkurenceschopnost Francie.“
V USA dokončena 92MW solární elektrárna
Německo v roce 2012 instalovalo 7,6 GW solárních elektráren
Do solární elektrárny dnes může investovat (skoro) každý Američan
Se svými ministry nyní Hollande představil „nový plán“ k nastartování průmyslu. Jeho součástí je zdvojnásobení instalované energetické kapacity fotovoltaických systémů, a to na jeden gigawatt do konce roku 2013.
Ve srovnání s německými téměř osmi gigawatty, které stihli jen za loňský rok, to zní jako značný nepoměr, ale je to jistě krok správným směrem.
Podstatná je podle odborníků jasně deklarovaná změna tónu, zaznívající z Elysejského paláce. Podnikatelé i reprezentanti velkých solárních společností ale s nadšením nepospíchají.
„Po tři roky jsme neslyšeli od vlády žádné dobré zprávy,“ říká Jean-Louis Bal, vedoucí postava „lobby obnovitelných zdrojů“ ve Francii. „Je to dobrý a pozitivní signál, ale vyčkáme na další.“
Tou by mohl být bonus v podobě desetiprocentního navýšení stávajícího „feed in tariffs“, výkupního tarifu za produkci čisté elektřiny, určenou pro malé solární farmy, jež využívají technologie vyráběné v Evropě.
Hollande však má v záloze podobných „startovacích“ opatření povícero. Další hodlá představit v průběhu tohoto roku.
Holland přesně dokazuje to, co si o něm myslí většina inteligetních francouzů, kdy jsem s několika desítkami poslední dobou mluvil. Je to naprostý kecal, který jen říká pěkné pohádky slabomyslnějším lidem, kteří mu to žerou.
Tak to mezi politiky zdaleka nebude jediný :).
Carlos:
problém je v tom, že energeticky vhodných vodních ploch není tolik, kolik je energeticky vhodných solárních ploch.
Nebo jinak:
Na většinu střech průměrných rodinných domů (v ČR) dopadne více energie než kolik dům za rok spotřebuje. Ale energeticky využitelný vodní tok, má v blízkosti svého domu jen několik málo jedinců, kteří se navíc děsí každého většího deště.
Mno co jsem viděl staré seznamy mlynářů a jiných „vodních“ živnostníků, tak jsou to stovky, ne-li tisíce lokalit. Těch bylo jen ve veřejně dostupných fragmentech seznamu z roku 1930 přes 1600, odhaduji, že skutečný počet mohl být přes 3200.
Na onom fragmentu jsem napočítal přes 43MW potenciálu při zachování původních parametrů, přestože průtoky byly třeba nesmyslně nízké, brát 200l/s z toku s průtokem 10 000l/s je zbytečně málo. Opět to znásobím dvěmi (byť je to velmi nepřesné, Morava přeci jen nejsou Čechy), tak se dostaneme na 86MW.
Ikdyž ve svých úvahách jsem spíše mířil k větším vodním dílům. Jezům na Labi, podzemním elektrárnám se spády v řádu stovek metrů a výkonem v řádu jednotek až desítek MW.
Přestože v celé republice je doposud dost vhodných míst, některá byla vyřazena, zejména z důvodu zjevné neprůchodnosti takové stavby (např. velká hráz na Berounce, či kaskáda na Sázavě)Tak jsem došel k hodnotě 295MW.
Osazováním malých nádrží a rybníků, nebo jiných vhodných lokalit jsem „získal“ dalších 5,3MW.
celkem tedy 386,3MW. Vzhledem k množství zdrojů pod rozlišovací schopností, kterou mám s internetem doma za stolem, se klidně můžeme vyšvihnout ještě výš.
Jen pro informaci dle oficiálních metriálů JmK je v jihomoravském kraji bez problémů dostupný potenciál 30MW. Což se blíží (bez Prahy) mému odhadu pro celou republiku. Chtělo by to ale zjednodušit legislativu a mít na trhu vhodné levné a malé stroje pro spády 1-5m a průtok 5-100l. Kupodivu se i pro tyto výkony v řádu desítek wattů dělají asynchronní motory (generátory).
Kdyby takové vodní dílo mělo akumulační nádrž, pak by jednak zbrzdilo povodeň (v závislosti na volném objemu) a bránilo odtoku vody z krajiny, tedy by zlepšilo i bilanci spodních vod.
Spíš, než FVE by měli budovat vodní elektrárny, ty jsou na jednotku instalovaného výkonu mnohem produktivnější, než FVE. Až dopadnou, tak jako my, tak se budou divit.