Do solární elektrárny dnes může investovat (skoro) každý Američan
V USA se úspěšně rozběhl nový projekt komunitního investování s názvem Mosaic („mozaika“). Princip je jednoduchý – jedná se o tzv. crowdsourcing, ne nepodobný aktuálně oblíbenému Kickstarteru. Mosaic je však zaměřen pouze na solární elektrárny. Investoři tak mohou investovat do projektů stavby fotovoltaické solární elektrárny. A samozřejmě se podílet i na jejím zisku.
Během prvních 24 hodin od spuštění projektu Mosaic investovalo celkem přes 400 investorů z celých USA přibližně $313 000 do čtyř projektů. Do dnešního dne je to už $1,1 mil. od více než 700 investorů.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Virtuální elektrárny – budoucnost energetiky
Společně zainvestovali střešní solární fotovoltaické elektrárny ve státech Kalifornie, Arizona a New Jersey. Roční výnos z takové investice se pohybuje kolem 4,5 %, ale může dosahovat až 7 %.
Škoda, že investovat nemůže zatím úplně každý, ale pouze obyvatelé států Kalifornie a New York anebo akreditovaní investoři, kteří jsou občany Spojených států americký. „Akreditovaný investor“ je zákoně definovaná kategorie americké Komise pro cenné papíry.
Mosaic pochopitelně pracuje na tom, aby příležitost investovat do rozvoje fotovoltaiky a možnost participovat na ziscích z nového, čistého zdroje energie mělo co nejvíce lidí. Potenciálně chce službu rozšířit i do dalších států mimo USA. „Nemáme přesný časový plán,“ dodává ale Lisa Curtis z Mosaic.
Možnosti kolektivního investování do podobných projektů jsou v USA velmi omezeny federálními regulatorními orgány.
https://joinmosaic.com/