Krok za krokem – cena solárních panelů spadne o 10-20 %
Ne nebojte se, není to jen další zbožné přání. Naopak, je to realita nejbližších měsíců. Své díky směřujte čínské společnosti Suntech Power, která vyvinula levnější technologii výroby solárních článků. Díky novému postupu výroby může cena křemíkových solárních panelů spadnout až o 20 %!
Obrázek: Suntech Power
O čem je řeč? Solární článek se kromě jiného skládá z křemíkových plátků. Ty nejúčinnější (a nejdražší) články obsahují křemíkové plátky, nařezané z jediného křemíkového krystalu (monokrystalický křemík).
Můžeme zvolit samozřejmě levnější výrobu křemíkových plátků. Avšak tzv. polykrystalické křemíkové plátky (složené z mnoha krystalů) jsou mnohem méně účinné než jejich ušlechtilejší verze.
Obrázek: Křemíkový ingot a křemíkové plátky/NidoKidos.org
Technologie výroby firmy Suntech Power jde jinou cestou. Podařilo se jím novým způsobem vypěstovat křemíkové ingoty, které obsahují až 70 % monokrystalického křemíku. Zbývající menší část připadá na polykrystalický křemík.
Nové hybridní plátky jsou prakticky stejně účinné jako plátky vyrobené z jediného krystalu. Náklady výroby jsou ale poloviční.
Obrázek: Výroba monokrystalického křemíkového ingotu „klasickou“ cestou /cnfolio.com
Bohužel cena výroby křemíkových plátků představuje jen malou část ceny solárního panelu, proto i pokles ceny panelu je menší – a to zmiňovaných 20 %.
Podle všeho, uvedené informace vůbec nepotěší vývojáře ve Spojených státech. Důvodem je snaha Američanů prosadit se na trhu s tenkovrstvými solárními články.
Ty jsou na 1 watt výkonu teoreticky levnější než silnostěnné křemíkové protějšky. Avšak v nejbližší době nebude na trhu model schopný konkurovat dravým čínským výrobcům.
Ředitel společnosti Suntech Power Stuart Wenham prohlašuje, že zavedení nových článků do výroby bude snadné. Důvodem je kompatibilita nové technologie a stávajícího výrobního zařízení. Díky tomu nejsou potřebné investice do nových strojů či zařízení.
> Avšak v nejbližší době nebude na trhu (tenkovrstvý) model schopný konkurovat dravým čínským výrobcům. Autor se domnívá že tenkovrstvé články se vyrábějí jenom v americe? Anebo jak to bylo myšleno?
Skutečnost: Cena za polykrystalický panel Jinko Solar čína, 0,92 eur/Wp, za amorfní tenkovrstvá panel GS-Solar anebo NexPower 0,86 eur/wp.
Krom toho amorfní mají díky 2x menší teplotní závislosti ročně minimálně o 10% větší výrobu v kWh.
Ty slibné vývojové směry stěží opustily stádium prvotního nápadu. Uběhnou léta, než se jeden nebo dva z nich dostanou do stádia ověřovacího prototypu a další léta než bude možno zahájit jejich běžné používání.
Rozhodně jsem nechtěl naznačit, že by se mělo čekat s vývojem čehokoliv. Vývoj solárních panelů (nebo jakéhokoli jiného užitečného zařízení) byť by byl dotován státem podporuji. S čím mám problém je naprosto zvrácená situace, která v oblasti oze panuje v Evropě. To, že se do této černé díry (a dnes je výroba elektřiny z oze v Evropě jen a pouze černou dírou) lijí stovky miliard korun a euro je zločin. (Upozorňuji, že něco jiného je vývoj a něco jiného je naprosto nekonkurenceschopná a neefetktivní výroba.) A stejným zločinem je takřka okamžité odstavení funkčních a již zaplacených zařízení, která by byla schopná ještě po desítky let levně, ekologicky a bezpečně vyrábět el. proud. Z toho jasně plyne, že smyslem mého komentáře nebylo regovat na článek, se kterým nemám problém ale reagovat na příspěvek „Valentina“.
Slova do pranice.
Ohledně akumulace. Několik slibných vývojových směrů existuje. Stačí si prolistovat náš webmagazín a najdete spoustu odkazů na perspektivní akumulátory elektrické energie.
Pravda, použitelné zařízení nebude asi tak rychle na trhu.
Ale máme čekat s vývojem účinných solárních panelů, až bude k dispozici vhodná baterie na trhu? Nebo máme vyvíjet efektivnější panely nezávisle na jistotě vhodného úložiště elektřiny?
Ten výrobce kdo bude mít v čase příchodu vhodného akumulátoru elektřiny nejlepší a nejúčinnější solární panely – vyhrává.
to Milada, asi
existuje jeden ucinny sposob akumulacie energie, ale ten nie je mozne budovat do nekonecna a ma svoje limity a tou je precerpavacia elektraren. Nedostatok vhodnych terennych podmienok + voda na precerpavanie + ochrana zivotneho prostredia + NIMB (Not In My BackyYard, nie za mojim humnom) + medved na 4 = maco.
Proste ti isti [l]udia, ktori bezhlavo kricia za zrusenie JE, sucasne vykrikuje, ze ale OZE nie pod ich oknami.
peace … miro novak
Německý parlament je banda populistů a Německo na jejich populismus šeredně doplatí. O nějaké brzké partii se vůbec nedá hovořit. Než budou solární elektrárny schopny konkurovat klasické energegice uběhne ještě nejmíň 30 let. Uvědomte si, že to co se teď vyvíjí v laboratořích stále není konkurenceschopné, stále to má příliš malou účinnost a výrobní náklady jsou stále příliš vysoké. Uvědomte si, že stále vůbec není vyřešeno otázka akumulace elektřiny, která v případě masivního nasazení fotovoltaiky naprostou nezbytností. O tom se dnes stěží jen spekuluje, žádné prototypy zařízení, které by byly schopné akumulovat dostatečné množství proudu ani neexistují. Uvědomte si, že to trvá roky než se funkční prototyp dostane do výroby a do každodenního použití. A jen idiot může rozhodovat o biliónech na základě něčeho co doposud neexistuje.
Pán Grohmann nedajte sa znechutiť v dalšom informovaní o novinkách.Suntech Power je len začiatok pre skorú paritu.Nemecký parlament dal jasný signál čo treba urobiť s Temelínom.Bohunicami
Rozdíl ceny nebo účinnosti mezi monokrystalickým nebo polykrystalickým solárním panelem nemá nic společného s novou technologii výroby Suntech Power. Ta je levnější bez ohledu na skutečnosti uvedené v bodech 1 a 2.
Zase jste naletel nejakym marketingovym blabolum pane autore a pisete clanek o tematu o kterem nemate ani potuchy.
1. cena komercne pouzivanych monokrystalu (PV panelu) oproti polykrystalum prakticky totozna ( rozdil ne vic jak 10%)
2. ucinnost masove pouzivanych monokrystaly a polykrystalu je take podobna, prakticky rozdil spociva pouze v jinem pomeru vyuziti dufuzni nebo prime slozky slunecniho zareni.
3. z vyse uvedeneho vyplyva nulova ci minimalni cenova vyhoda
4. vysmivat se tenkovrstvym technologiim je nemistne, jejich parametry se postupne zlepsuji a maji potencial pro vyrazne snizeni ceny.
5. zadne silnostenne solarni clanky neexistuji, to jste si zase neco vymyslel.
Hezké, ale v ČR si stejně budou muset všichni kupovat elektřinu od nás, provozování FVE spojené s distribuční sítí a snižování vlastní spotřeby, jsme ovčanům zatrhli.
Jsme s vámi Skupina ČEZ.