Obnovitelné zdroje energie: Latinská Amerika nestojí stranou

Zatímco investice do čisté energie v celosvětovém průměru ke konci roku 2012 zakolísaly, Latinská Amerika hlásí vzestup. Tak zní hlavní závěr zprávy, vydané Bloombergovým institutem (BNEF). Ve srovnání s rokem 2011 byl zaznamenán vzestup investic plynoucích do obnovitelných zdrojů energie o 127 %.

Vodní elektrárna Paulo Afonso podblíž stejnojmenného města má výkon 4 GW. Právě vodní elektrárny se v Brazílii, podobně jako v Číně, mohou stát významným obnovitelným zdrojem energie. foto: Maria Hsu, licence  Creative Commons Attribution 2.0 Generic, zdroj: wikimedia
Vodní elektrárna Paulo Afonso podblíž stejnojmenného města má výkon 4 GW. Právě vodní elektrárny se v Brazílii, podobně jako v Číně, mohou stát významným obnovitelným zdrojem energie. foto: Maria Hsu, licence Creative Commons Attribution 2.0 Generic, zdroj: wikimedia

Celosvětové měřítko obnáší rámcovou částku $302,2 miliard (v roce 2011). Pokles o 11 % na $268,69 miliard v roce 2012 není přímo srovnatelný se $4,6 investovanými miliardami v zemích latinské Ameriky.

Přesto se jedná o významný signál, že pod hranicí Spojených států začíná docházet k výrazným změnám v plánování budoucího hospodaření. S obnovitelnými zdroji energie tu prostě začínají více počítat.

Dokazují to i čtyři velké připravované záměry: Mexiko rozhodlo v loňském roce do oblasti čistých zdrojů zacílit investici ve výši 1,9 miliardy dolarů. Oproti předchozím pokusům je to vzestup ve financování o neuvěřitelných 595 %.

Podobně masivní nárůst zaznamenala i Uruguay, která se rozhodla podpořit ekologický segment energetiky o 105 milionů dolarů (vzestup o 285 %), a Peru, které na projekty OZE odložilo stranou 643 milionů dolarů.

Do celkového přehledu není zahrnuta Brazílie, která v současnosti vede celý jihoamerický žebříček. Celá čísla nejsou prozatím k dispozici, ale hovoří se o investici v hodnotě přibližně $5,15 miliard.

Brazílie by se tak stala tahounem latinsko-karibského regionu, který by předběhl státní investice Mexika i Chile ($1,01 mld.). Poměrně logickou otázkou je, který segment je v této oblasti nejatraktivnější.

Statistika BNEF vyhodnocuje jako nejfrekventovanější příjemce investic projekty zaměřené na zpracování biomasy ($822,34 milionů), těsně následované výrobou biopaliv ($539,47 milionů) a po dlouhé odmlce pak projekty na rozvíjející potenciál geotermální energie ($76,69 milionů).

BNEF rovněž upozorňuje, že jednotlivé investice už neproudí jen ze státních rozpočtů, nebo amerických bank, ale stále výrazněji se zde objevují tendence k průniku „evropských hráčů“. Ať už v roli investorů, nebo dodavatelů konstrukčních prací.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *