Evropský parlament chce závazný cíl růstu obnovitelných zdrojů do roku 2030
Evropský parlament včera v nelegislativním hlasování podpořil potřebu pevně stanoveného cíle pro další růst obnovitelných zdrojů do roku 2030. Europoslanci tak dali jasný signál, že podporují navýšení množství čisté energie z větrných, solárních nebo biomasových zdrojů. Pokračování ve strategii zdůrazňuje také vhodnost pobídek i škálu podpůrných mechanismů využívaných členskými státy.
Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost k tématu uvádí:
„Větrné, solární nebo biomasové zdroje dávají v Evropě práci milionu lidí a do konce tohoto desetiletí zaměstnají trojnásobek. Dnes mají investice v obnovitelných zdrojích roční obrat více než 130 miliard euro, což odpovídá asi jednomu procentu HDP EU. Do roku 2020 překoná čistá energetika HDP Česka. Pevně stanovený závazek posílí stabilitu investic do čisté energetiky, která pomáhá zvyšovat energetickou soběstačnost EU a šetřit tak desítky miliard euro za spotřebu fosilních paliv.“
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Obnovitelné zdroje energie: Latinská Amerika nestojí stranou
Čistá energetika – šance, která nastartuje v EU ekonomiku a ušetří stovky miliard
Zelení se hlásí k evropským cílům v klimatu a čisté energetice do 2030
Dnes se bude Rada Evropy zabývat také konkurenceschopností EU a energetickou politikou. Premiér ČR Petr Nečas však jede na jednání hájit především pozici obřích energetických společností. Vývoj v Evropě však nasvědčuje, že atomové projekty patří minulosti.
Sluneční elektrárny na střechách domů a větrné zdroje tvořily loni největší podíl nově připojených zdrojů v EU a pomohly tak zabránit vzniku téměř 25 milionů tun oxidu uhličitého – hlavní příčiny globálních změn klimatu.
Data vyplývají z aktuální studie Evropské fotovoltaické průmyslové asociace (EPIA) [1], podle které přibylo více než 16 GW fotovoltaických elektráren celkem a téměř 12 GW větrných turbín. Dále také pokračuje trend poklesu jaderných elektráren (mínus 1,2 GW) a uhelných zdrojů (mínus 2,4 GW).
„Růst čistých zdrojů vyžaduje stabilní prostředí a jasnou strategii pro další období. Petr Nečas jel do Bruselu hájit výstavbu obřích atomových zdrojů, které však lidem žádné výhody nepřinesou. Naopak investice do nového sektoru čisté energetiky podpoří oživení ekonomiky a pomohou Evropě snížit dovozní závislost na často nevyzpytatelných ekonomikách, které nás svazují importem ropy nebo plynu. Také Česká republika může zbavením se fosilních paliv ušetřit desítky miliard korun na léčení zdravotních potíží vyvolaných spalováním uhlí,“ říká Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.
Slunce:
• celosvětový instalovaný výkon solárních panelů dosahuje 102 tisíc megawattů, tedy více než čtvrtinu všech jaderných reaktorů
• solární elektrárny uspoří každoročně 53 milionů tun CO2
• v Evropě se nachází přes 70 procent světových instalací solární energetiky, které vyrobí tolik elektřiny, jako je ekvivalent spotřeby více než 30 milionů domácností
Vítr:
• celkově se v Evropě točí přes 109 tisíc megawattů větrných turbín [2]
• v roce 2012 se ve větrné energetice proinvestovalo více než 12 miliard euro
• výkon 100 tisíc magawattů větrných elektráren umí dodat elektřinu pro 57 milionů evropských domácností a nahradit tak produkci 62 uhelných elektráren
Zdroje:
[1] http://www.epia.org/index.php?id=22
[2]http://www.ewea.org/fileadmin/files/library/publications/statistics/Wind_in_power_annual_statistics_2012.pdf
Řekl bych, že Evropský parlament v tomto případě odvádí dobrou práci. Nechápu, proč je zde tolik kritiků. My jsme asi národ ustrašenců, kteří se nechají opít rohlíkem, tedy chci říci mýty a polopravdami šířenými velkými energetickými společnostmi. Instalovaný výkon v EU rok od roku roste a žádné proklamované blackouty se nekonají. Vypadá to podle diskuze zde, že jediní osvícení v celé Evropě jsou Češi, a že bez dostavby Temelína se celá evropská energetická síť se díky nestabilitě zhroutí. :-) Jenom jsme si jaksi nepovšimli, že tento superstabilní zdroj je za prvé jako kapka v moři a za druhé prakticky se nedá podle potřeb sítě rychle regulovat. Je to jen o nás a pro nás. Pokud bude taková elektrárna produkovat přebytky na rámec ČR, budeme je muset v nepříznivé konstelaci téměř zadarmo vyvážet (nebo za to budeme muset ještě platit), jak se teď už děje v případě špiček u OZE, nebo se to bude muset například v létě odstavit.
Myslím, že jediné do čeho má smysl investovat je voda, V evropě pořád existují místa, kde se dají vodní elektrárny o nemalém výkonu stavět, jenže ty jen stěží budou krýt výpadek jen německého jádra a úbytek uhlí.
Dotované výkupní ceny jsme zde už probírali, doufal jsem že jejich pořadí bylo pochopeno:
http://www.ekobydleni.eu/energie/zeleni-se-hlasi-k-evropskym-cilum-v-klimatu-a-ciste-energetice-do-2030/comment-page-1#comment-119650
Proti vodě ovšem nic nemám, ale všechny OZE zdroje je nutno využívat přednostně.
Jediný zdroj který snad není pouze finančně dotovaný je hnědé uhlí, to si ale vyžaduje do jiných dotací.
Těžba černého uhlí je také dotována a o jádru to platí dvojnásob:
http://www.euractiv.cz/print-version/clanek/unie-planuje-prodlouzit-dotace-na-tezbu-cerneho-uhli-007663
„Vlastní těžba v EU je totiž nerentabilní kvůli vysokým nákladům na mzdy a bezpečnost. Prodeje domácího černého uhlí jsou evropskými vládami převážně dotovány a těžba je postupně utlumována. “
http://www.okd.cz/cs/tezime-uhli/soucasnost-u-nas-i-ve-svete/uhli-v-evropske-unii
Dotace bohužel byly jsou a budou, jsou to také regulační páky státu, díky kterým může danému oboru i škodit (případ OZE).
Přednostně je třeba využívat ty zdroje energie, které jsou sto splnit požadavky na ně kladené, tj. stabilní výroba el. energie za rozumnou cenu. FVE ani VTE tento požadavek nesplňují ani náhodou. Jaderné energetika není o těžbě uranu ve střední Evropě. Jaderné palivo lze transportovat na velké vzdálenosti, lze ho tedy snadno dováže a vytvářet dostatečné zásoby.V současné době je právě jádro, jediným stabilním, levným, bezpečným a při tom ekologickým zdrojem elektrické energie.
OZE uškodila především idiotská představa, že jimi lze v dohledné době nahradit klasickou energetiku.
ale nějak …tu ve vaší líbivé zprávičce, zaplacené jistě atom loby není nikde řečeno kdo zaplatí a vyřeší uložení toho použitého paliva JTE
to už se nehodí do krámu že,… takže o tom mlčíme, ale uvědomělý člověk když napíše A, řekne i B
ale to od zaměstnance jenž je placen za líbivá prohlášení je ….nemožné chtít, že
PS nejsem příznivcem FVE a VTE v tom garde jak je prosazováno… pokud to potřebuje dotaci je to vždy špatně, správný investor musí investovat i do věcí co se navracejí delší dobu jak tři roky
a verze jaká se řeší v CR spíše technologiím uškodila díky vládním zásahům, navíc je zde stále nevyřešeno ukládka vyrobená nad výroby a doplnění v době kdy ….
Nějaký relevantní argument by nebyl? Kolovrátkovským opakováním stejné blbosti o ukládání vyhořelého paliva u čtenářů s alespoň průměrnou inteligencí neuspějete. Za prvé, JE z každé vyrobné kwh odvádějí peníze na jaderný účet. Ty budou sloužit k likvidaci doslouživších instalací a vyhořelého paliva. Za druhé o ukládání vyhořelého paliva vážně uvažují jen zelení, stát to řeší protože se k tomu zavázal. Ovšem každý kdo problematice alespoň trochu rozumí ví, že vyhořelé palivo se nikdy ukládat nebude (byla by to stejná blbost jako navěky zakopat hluboko pod zem zlaté cihly). Vyhořelé palivo je cenný energetický zdroj, bude se tedy přepracovávat a opětovně využívat v nových typech reaktorů.
Pokud ale jdou intervence do většiny zdrojů, pak je někde něco špatně, někde je chyba. Jenže celý trh, co trh, společnost je silně zdeformovaná, vazyb stálé tisíce let jsou pokroucené a to jen kvůli ideím několika „tvůrců dobra.“
Je několik možností, co s tím dělat, nejlepší by bylo zrušit intervence, ale všem, dále pak odpovídajícím způsobem, pokud to jde ze státního rozpočtu, snížit daňovou zátěž.
Jinak je možné to říct i takto, Evropa si už hodně dlouho hraje na to co dávno není a nechce si to přiznat, jenže jak vidíme, tak už tato hra pomalu také končí.
Lidstvo je trochu nevhodně rozložené vůči zdrojům energií, obávám se, že to bude motor masivních přesunů v budoucnu. Odhaduji, že energeticky jsme se dostali do bodu, kdy nám území naší republiky neposkytne dost energie pro pohon společnosti, budeme-li uvažovat jen recentní zdroje energie.
Jinak viděl jsem plány ČLR na rozvoj velké hydroenergetiky, údajně by to zvládlo až 30% budoucí spotřeby.
Když si to tak vezeme, tak naše energetika stojí z větší části na odkazu našich předků, velkou část vyrovnávání sítě zařizují okolo čtyřiceti a více let staré hydroelektrárny, některé uhelné elektrárny slouží už od WWII, jiné jsou také asi tak 30 let staré.
Mozem Vas, Carlos, poziadat, aby ste mi napisal na adresu macmiro@me.com? Dakujem vopred.
Proč? Co potřebujete?
Ja bych pak tedy chtel zavazny cil rozpusteni Evropskeho parlamentu a to drive nez do roku 2030, nebot nehodlam takovou instituci financovat ze svych dani.
ještě, že se tento moloch do té doby rozpadne
když si člověk uvědomí, jaké odborníky jsme tam poslali my, tak se ani nedivím