NASA vyvíjí 3D tiskárnu jídla – replikátor jako ze Star Treku

Fanoušci série Star Trek se mohou radovat. Po palubním počítači a trikodéru se stává skutečností další oblíbená seriálová proprieta: replikátor. NASA, americký úřad pro letectví a kosmonautiku, chce vyvinout 3D tiskárnu na jídlo.

Pizza - ideální kandidát pro 3D tisk jídla. foto: cyclonebill, licence  Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic
Pizza – ideální kandidát pro 3D tisk jídla. foto: cyclonebill, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic

NASA aktuálně udělila inženýrovi Anjanu Contractorovi (vpravdě výstižné jméno) grant v hodnotě $125 000. Anjan má za úkol postavit pro americký vesmírný úřad prototyp univerzálního syntetizátoru potravy.

Původem Ind, Anjan Contractor dnes pracuje v měste Austin v Texasu u společnosti Materials Reserarch Corporation (SMRC). Ta se výzkumu a vývoji v oblasti letectví a kosmonautiky věnuje od roku 1998. Samotný Contractor se dlouhodobě zabývá především 3D tiskem.

Potrava pro vesmírné lety

3D tiskárny jsou dnes obrovský trend, který postupně mění řadu průmyslových odvětví. Podle Anjana má ale šanci výrazně změnit i způsob jakým se stravujeme. Jeho „replikátor“, „univerzální potravinový syntetizátor“ či „3D tískárna na jídlo“, jak chcete, by totiž mohl najít využití nejen na palubě vesmírných lodí (mířících např. na Mars), ale časem i v běžné domácí kuchyni.

Podle magazínu Quartz si Anjan představuje budoucnost, ve které na zemi žije 12 mld. lidí a kuchyň každého z nich je vybavena podobným zařízením. To pak dokáže syntetizovat nutričně vyvážená jídla přesně na míru, vrstvu po vrstvě, podobně jako dnes 3D tiskárny dokážou vytvářet přesné modely prakticky čehokoliv, co v počítači navrhnete.

Náplní do „replikátoru“ má být speciální prášek s životností až 30 let. To znamená, že „jídlo-tiskárnu“ bude možné bez problémů využít právě při vesmírných letech. A navíc, zamezí se tím obrovskému plýtvání s potravinami, které je dnes celosvětovým problémem.

Řešení pro temnou budoucnost?

Každá „kartridž“ či náplň potravinové tiskárny obsahuje základní stavební prvky potravy: cukry, bílkoviny, tuky, případně další složky. Jako ideální kandidát k podobnému způsobu přípravy se jeví pizza, která je sama o sobě složena z několka vrstev.

Anjan Contractor na pohlaváry NASA zapůsobil nejen svými sliby, ale především ukázkou svého prototypu. Ten zatím nedokáže „vytisknout“ pizzu, ale dokáže tisknout čokoládu. A to NASA stačilo k tomu, aby Anjanovi dala peníze na další vývoj.

Na videu s prototypem, který tiskne čokoládu už není zachyceno, zda ji někdo ochutnal. Výhodou „tisknuté“ stravy ale jednoznačně bude fakt, že bude přesně přizpůsobená dané osobě, čili personifikovaná. To je dnes běžné u vrcholových sportovců, ale nikoliv u běžné populace. Výsledkem by mohlo být výrazné zlepšení zdraví.

Základem 3D tiskárny jídla bude dnes asi nejoblíbenější 3D tiskárna na světě – open-source Rep-Rap. A stejně jako je návod k téhle 3D tiskárně dnes k dispozici všem na světě zdarma, počítá Anjan také s tím, že v budoucnu budou k dispozici open-source recepty na všemožné dobroty, které budou moct padat z replikátorů.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *