Zelení se hlásí k evropským cílům v klimatu a čisté energetice do 2030

Strana zelených podporuje iniciativu irského předsednictví, které v úterý 23.4.2013 vedlo neformální diskuzi se zástupci států EU o pokračování cílů ve snižování emisí, růstu obnovitelných zdrojů i snižování spotřeby. Vyšší podíl čisté energetiky podle Zelených zajistí energetickou soběstačnost států i zvýší kvalitu ovzduší v Evropě.

Solární park (rozsáhlá fotovoltaická elektrárna) v německém Thüngenu, foto: OhWeh, licence Creative Commons
Solární park (rozsáhlá fotovoltaická elektrárna) v německém Thüngenu, foto: OhWeh, licence Creative Commons

Podle Strany zelených je navýšení podílu obnovitelných zdrojů šancí pro zajištění ekonomického růstu s menší ekologickou stopou:

Energetická politika Německa nebo Dánska ukazuje, že lze zajistit růst HDP ruku v ruce s růstem větrných, solárních nebo biomasových zdrojů a snižováním spotřeby. Podobnou odvahu k energetické evoluci potřebuje i Česko svázané dávno překonanými fosilními a atomovými dogmaty. Jednotná evropská politika nás může inspirovat ve výměně zkušeností, jak zabránit příliš skokovému růstu solární energetiky během vlády Petra Nečase,“ říká Ondřej Liška, předseda Strany zelených.

Státy by proto měly podle Zelených v klimatické politice prosazovat:

– rekonstrukci systému obchodování s emisemi nebo dotažení ekologické daňové reformy, které by zavedlo reálnou cenu uhlí a dalších fosilních paliv včetně škod na zdraví, klimatu a majetcích. Nastavením skutečných cen fosilních paliv se urychlí konkurenceschopnost obnovitelných zdrojů a zkrátí doba, po kterou budou další instalace čistých zdrojů potřebovat podporu;
– stabilní podmínky pro růst obnovitelných zdrojů: například zmírnění byrokratických překážek připojování nových zdrojů;
– pevný závazek ve snižování spotřeby, který by určil dlouhodobější trajektorii ve zvyšování energetické účinnosti budov ale i průmyslu. Tak aby se domácnosti zbavily závislosti na energetických společnostech a podniky mohly vyrábět stejné množství s menšími výdaji za energii.

Strana zelených vidí v dalším klimatickém balíčku příležitost pro domácnosti i průmysl. Například jen solární energetika může přinést následující výhody:

– uhlíková stopa solární energetiky je 65x nižší než uhelných elektráren;
– solární energetika aktuálně zaměstnává v EU 265 tisíc lidí, v Česku to může být při soustavném růstu asi 4 tisíce pracovních míst;
– jen solární energetika může do roku 2030 pokrýt asi 15 % evropské spotřeby elektřiny;
– cena fotovoltaických panelů klesá o desítky procent. Předpokládá se, že do 5 let se jako první obnovitelný zdroj obejde bez podpory v téměř celé Evropě

tisková zpráva

18 komentářů: „Zelení se hlásí k evropským cílům v klimatu a čisté energetice do 2030

 • 16. 5. 2013 (20.14)
  Trvalý odkaz

  Jelikoz se neda odpovedet na Xty level vnoreni diskuze, odpovidam takto:

  Carlos: Kdybysme to ale vzali doslova, tak by se muselo platit i za elektřinu vyrobenou bateriemi (ano MWh za x desetiletí), v dynamosvítilnách, v autech, lokomotivách, dynamem na kole, možná i elektrickým zapalovačem.

  Rekl bych ze o toto prave jde. Priparazitovat se na vsem. Stejny princip dela OSA kdyz vybira poplatky i za tvorbu kdy autor s osou nema zadnou smlouvu. To je naprosto jedno a to same. Tak ted se budou vybirat poplatky za to ze obcan nevyuziva statni infrastrukturu, protoze ji k nicemu nepotrebuje. Bohuzel toto je pro stat to nejvetsi zlo co mu muzete udelat a stat to hrozne stve. Nezavisly clovek je pro stat uplna pohroma.

  Carlos: Děkuji za odkazy, v tomto případě je nutné vyvinout tlak na zákonodárce, aby tento nesmysl byl odstraněn.
  Bohužel jsme v něčem, co se začíná podobat feudalismu.

  Obavam se ze tlak na zakonodarce je malo. Neni tomu tak davno co prosla novela o tom, ze si nesmite dat na strechu svepomocne panel. Musite si k tomu prizvat a zaplatit firmu, ktera ma certifikat ministerstva. Tlak na zakonodarce nezmohl vubec nic. Oduvodneni bylo, ze kdyby se neprijala smernice evropske unie, CR by dostavala pokuty a tak je tedy lepsi prijmout mensi zlo v podobe omezeni zodpovednosti a svobody obcana vlastniho statu. Divna doba. Ne tlak na zakonodarce, ale nuz pod krk. Obavam se ze jina cesta nebude.

  Reagovat
  • 16. 5. 2013 (20.51)
   Trvalý odkaz

   Ještě jedna cesta je, ale vyžadovala by organizaci neskutečných rozměrů, takovou akci ale nikdy nepůjde z podstaty člověka udělat.
   Znáte takovou tu uličku hanby, kdy se k procházejícímu otáčí jeho kolegové postupně zády, jak kolem nich prochází? (minimálně v USArmy to mají) Udělat to ve velkém, co by se stalo, kdyby se ke stát (myšleno celému aparátu) postavili lidi zády? Prostě se na všechny regulace vykašlali, zákyzy příkazy… Prostě jím tím vzít moc. Represivní aparát vám bude k ničemu, pokud to udělá milion lidí.
   Ale je nutné s tím něco dělat, jenže nikdo si dobrovolně nenechá omezit moc, to udělalo jen několik vládců oktrojovanými ústavami.

   O OSA a autorských právech mi radši ani nemluvte, celý současný koncept je prznění přirozených práv k myšlence. Nebudu se tu o tom šířej rozepisovat, ale autorské právo má sloužit jen k tomu, aby bylo jasné, od koho dílo pochází. Ve skutečnosti to slovo COPYright přesně vystihuje o čem to je, o kopírovacím právu.
   Na internet jsem napsal X desítek textů, některé pod svým jménem, některé pod přezdívkami, některé anonymně pro svůj web, ale že bych někdy někmomu vyhrožoval autorskými právy? Ne, jenom ať se to množí, kopíruje, alespoň nebude tak snadné myšlenky zničit. Odmítám všechno to moderní claimování kdejakého žblebtu.

   Celkem by mne zajímal názor ústavního soudu na toto nárokování ať už ze strany OSA, což je presumpce viny, což je jen tak mimochodem proti lidským právům, nebo ze strany operátora trhu.

   Že státy se nám zbláznily a jsou přebujelé, tak to víme asi všichni, nebojím se tvrdit, ikdyž jsme to nikdo nezažili, že R-U lidem lezlo do života míň, než cokoliv po něm. K čemu nám stát dneska je, co po něm chceme? K čemu si tu hydru držíme, když je schopná akorát brát peníze a činnost konat jen potěmkinovskou? Kde jsou ty vybrané miliardy vidět? Proč se přerozděluje ve jménu „spravedlnosti“, když je to jen další nespravedlnost?
   Ptát se proč cpe další a další choboty do našich kapes by bylo hloupé, proč mu to ale dovolíme?

   No tak jsem trochu od energetiky utekl, ale myslím, to nevadí.

   Reagovat
   • 16. 5. 2013 (21.41)
    Trvalý odkaz

    „Znáte takovou tu uličku hanby, kdy se k procházejícímu otáčí jeho kolegové postupně zády, jak kolem nich prochází?“

    Znam :) Praktikuji to Klingoni ve startreku a mezi nimi je to brano jako obrovska potupa pro dotycneho ktereho zavrhli. Ovsem kdybychom byli Klingoni, polovina lobystu a politiku uz nezije a nekteri z nas (Klingonu) by byli vitezove v cestne bitve klingon proti klingonovi. Qapla‘!

    Kazdopadne s temi realnymi parazity je potreba ihned neco udelat nez bude pozde a lidska svoboda a nezavislost bude uplne znemoznena a v co nejvetsi mozne mire zpoplatnena.

    Reagovat
    • 16. 5. 2013 (22.08)
     Trvalý odkaz

     Bohužel nemám Auroru, Musashi leží potopená i s polovinou posádky kdesi v pacifiku a La Grace je uvízlá.

     Kromě toho se jich opravd zbavit asi jinak, než jak navrhujete, nebo jak by to dělali klingoni, nejde.

     Nejhorší je to, že nikdo z nich nechce příjmout odpovědnost, své selhání neberou jako selhání. Když ve starém Japonsku selhal samuraj, tak spáchal sebevraždu, když na Japonsko byly svrženy jaderné zbraně, odsouzení to hodný čin (takové zbraně neměly nikdy spatřit světlo světa), ministr války spáchal sebevraždu tradičním způsobem. Dneska se vám ještě vysmějí, že oni za nic nemůžou.

     Kdyby nebyly ty pitomé drony, mohlo se na dekády odejít do pustin a nechat to tu všechno vyhnít a odumřít, stejně tam lidstvo směřuje, zlomy porodnosti už nastávají prý i v muslimských státech, klesá. A pak začít znovu, velké množství věcí, kdyby svět nezamořili jadernou válkou a nezničili jej konvenčními zbraněmi, tak by dost z infrastruktury zbylo.

     Reagovat
 • 15. 5. 2013 (11.21)
  Trvalý odkaz

  V Evropě každý rok krachuje 220.000 firem a místo ztrácí 1.500.000 lidí. Každý rok. Díky extrémně silným odborům v Evropě a eko-hujerům prosazující extrémně drahé obnovitelné zdroje není Evropa konkurence schopná ve srovnání s USA a Asií. Přílišná byrokracie, regulace, drahá energie a nepružné pracovní právo přivede Evropu na buben.

  Reagovat
 • 14. 5. 2013 (15.31)
  Trvalý odkaz

  Nulovou podporu má
  bioplyn: nad 550KW
  FVE: mimo střechu, nebo na více než jedné budově, nebo budově která není v katastru, nebo nad 30kW.

  dále je pořadí asi takové
  biomasa: zelný bonus od 1000 do 2670 Kč/MWh
  vítr: zelný bonus 1570 Kč/MWh
  jádro v ČR: 1735 Kč/MWh – optimistická varianta MPO, reálná je kolem 2330 Kč/MWh + další nepřiznané a zatajované dotace.
  FVE: od 30.6.2013 nad 5kW zelný bonus 1880 Kč/MWh
  biomasa: výkupní cena od 2060 do 3730 Kč/MWh dle druhu biomasy
  vítr: výkupní cena 2120 Kč/MWh
  voda: NT zelený bonus 2150 Kč/MWh
  voda: zelený bonus 2230 Kč/MWh
  FVE: do 30.6.2013, 5 až 30kW zelný bonus 2280 Kč/MWh
  voda: VT zelný bonus 2390 Kč/MWh
  FVE: od 1.7.2013 5 až 30kW výkupní cena 2430 Kč/MWh
  FVE: od 1.7.2013 0 až 5kW zelný bonus 2440 Kč/MWh
  bioplyn: do 550KW zelný bonus 2490 Kč/MWh
  Jádro: v Turecku 2644 Kč/MWh
  FVE: do 30.6.2013, 5 až 30kW výkupní cena 2830 Kč/MWh
  Jádro v Británii 2848 Kč/MWh
  FVE: do 30.6.2013, 0 až 5kW zelný bonus 2860 Kč/MWh
  voda: NT výkupní cena 2945 Kč/MWh
  FVE: od 1.7.2013 0 až 5kW výkupní cena 2990 Kč/MWh
  voda: výkupní cena 3230 Kč/MWh
  FVE: do 30.6.2013, 0 až 5kW výkupní cena 3410 Kč/MWh
  bioplyn: do 550KW výkupní cena 3550 Kč/MWh
  voda: VT výkupní cena 3800 Kč/MWh

  Reagovat
  • 14. 5. 2013 (15.54)
   Trvalý odkaz

   Ještě doplním že zdroje bez podpory (FVE a bioplyn) nejen že nic nedostanou, ale naopak musí platit za vlastní vyrobenou a spotřebovanou elektřinu (i ostrovy), to je ta část energie která nejde to distribuční sítě:
   systémové služby 0,15995 Kč/kWh
   podpora výkupu elektřiny z OZE a KVET 0,70543 Kč/kWh
   činnost zúčtování OTE 0,00915 Kč/kWh
   dále ještě: daně, zdravotní, socky.

   Každý výrobce energie (i s jedním panelem na střeše nebo větrníkem) je bez nároku na podporu při ztrátě zaměstnání.
   Těmito absurdními poplatky je v ČEZku „chytře“ zamezeno stavět malé zdroje s prodejem do sítě bez „dotací“ a státní buzerace. O tyto poplatky se ale musí navýšit i dotace do OZE aby byla zaručena jejich návratnost a ovčani měli na co nadávat a nekecat do chystaného Temelínského tunelu, aby se ČEZ měl na co vymlouvat a skrýt nejdražší ČEZkým ERÚ schválené poplatky za distribuci v EU.

   Reagovat
   • 15. 5. 2013 (7.56)
    Trvalý odkaz

    Je zajimave jak urednik rekne odklid hovno, obcan pochopi jako sezer hovno a jde zrat hovna. U tech ostrovnich systemu muzete citovat konkretni pasaze z cenoveho rozhodnuti ERU, ktere narizuji poplatky za ostrovy, ktere neprovozuje operator trhu s energii ani distributor energie? Jakym zpusobem je prokazano a provadeno mereni vyrobene a spotrebovane energie? V cenovem rozhodnuti vidim psano „spotreba zakaznika operatora trhu“. Nikoliv jednotlivce nepodnikatele ktery s elektrinou neobchoduje. Dekuji za vysvetleni a pouceni.

    Reagovat
   • 15. 5. 2013 (17.05)
    Trvalý odkaz

    Vysvětlete mi, proč by měl majitel ostrovního od sítě odděleného, systému platit služby sítě? Dodejte citaci, kde to stojí.

    Reagovat
     • 16. 5. 2013 (18.51)
      Trvalý odkaz

      Kdybysme to ale vzali doslova, tak by se muselo platit i za elektřinu vyrobenou bateriemi (ano MWh za x desetiletí), v dynamosvítilnách, v autech, lokomotivách, dynamem na kole, možná i elektrickým zapalovačem.

    • 16. 5. 2013 (11.30)
     Trvalý odkaz

     Už se to tu a nejen tu řešilo:
     http://www.ekobydleni.eu/solarni-energie/jak-vyzrat-na-rostouci-ceny-elektriny-ostrovnim-systemem
     „I ten, kdo je v galvanicky odděleném prostoru, by měl vyplňovat výkazy a posílat je distributorovi, v jehož území se nachází,“ říká Trávníček. Jde prostě o spotřebu elektrické energie na území ČR, a proto musí platit.

     Na aktuální konferenci OFF-GRID, kterou uspořádala 15. března v Praze společnost B.I.D Services, však zazněla i provokativní otázka, zda tento poplatek už někdy někdo zaplatil.

     Velké ostrovní systémy, které jsou tvořeny průmyslovými areály, podle Trávníčka ano. Pro „podvodníky“ je sice stanovená pokuta, ale někteří odborníci se podivovali, jak asi ověřování, kolik si ostrovní systém sám vyrobil energie, probíhá.

     Reagovat
     • 16. 5. 2013 (18.43)
      Trvalý odkaz

      Děkuji za odkazy, v tomto případě je nutné vyvinout tlak na zákonodárce, aby tento nesmysl byl odstraněn.
      Bohužel jsme v něčem, co se začíná podobat feudalismu.

 • 14. 5. 2013 (14.39)
  Trvalý odkaz

  Carlos:
  myslet znamená hovno vědět:
  http://www.eru.cz/user_data/files/ERV/ERV8_2012.pdf

  Výkupní ceny pro nové zdroje:

  Malá vodní elektrárna v nových lokalitách
  výkupní cena 3230 Kč/MWh
  zelný bonus 2230 Kč/MWh
  VT výkupní cena 3800 Kč/MWh
  NT výkupní cena 2945 Kč/MWh
  VT zelný bonus 2390 Kč/MWh
  NT zelný bonus 2150 Kč/MWh

  biomasa:
  výkupní cena od 2060 do 3730 Kč/MWh dle druhu biomasy
  zelný bonus od 1000 do 2670 Kč/MWh

  bioplyn:
  0 až 550KW
  výkupní cena 3550 Kč/MWh
  zelný bonus 2490 Kč/MWh
  více než 550KW bez nároku

  vítr:
  výkupní cena 2120 Kč/MWh
  zelný bonus 1570 Kč/MWh

  FVE:
  od 1.1.2013 do 30.6.2013, 0 až 5kW:
  výkupní cena 3410 Kč/MWh
  zelný bonus 2860 Kč/MWh

  od 1.1.2013 do 30.6.2013, 5 až 30kW:
  výkupní cena 2830 Kč/MWh
  zelný bonus 2280 Kč/MWh

  od 1.7.2013 do 31.12.2013, 0 až 5kW:
  výkupní cena 2990 Kč/MWh
  zelný bonus 2440 Kč/MWh

  od 1.1.2013 do 30.6.2013, 5 až 30kW:
  výkupní cena 2430 Kč/MWh
  zelný bonus 1880 Kč/MWh

  Nad 30KW 0 Kč/MWh

  Od 1.1.2014 máme slíbeno že pro FVE již žádné „dotace“ (buzerace a omezování) nebudou.

  Jaderné elektrárny:
  Od 1735 Kč/MWh v ČEZku:
  http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/vitr-slunce-jadro-i-bioplyn-dostanou-stejne-od-67-eur-965756

  přes 2644 Kč/MWh v Turecku až po 2848 Kč/MWh Británii po dobu 35let!

  Reagovat
 • 14. 5. 2013 (9.32)
  Trvalý odkaz

  Ať páni zelení se postarají prvně o rozjezd emisenek (EMISních povolENEK) tak jak měly fungovat a nechají zrušit spotřební daň na zemní plyn, aby mohla jeho cena maximálně klesnout, je to asi to nejčistší palivo, co máme en.wikipedia.org/wiki/Fossil-fuel_power_station
  Jestli chtějí tu svou revoluci opravdu realizovat, tak se bez něho ještě najakou dobu neobejdou. Emise škodlivin jsou minimální, jediné významné jsou u NOx.
  Až se podaří, třeba v Austrálii, vybudovat velké solární elektrárny, jejichž přebytek bude moci vyrábět vodík, pak nebude probém ani s emisemi CO2, pokud ho bude tolik, aby zvládl plně nahradit jiná paliva. Jenom se obávám, že díky GRENATECu by sestejně většina proudu exportovala do Asie a pro výrobu vodíku by toho moc nezbylo.

  Pak jsou tu také nekonvenční zásoby plynu, minimálně průzkum třeba břidlic by se měl udělat i u nás, aby bylo jednou provždy potvrzeno, nebo vyvráceno, jestli by se vyplatil, nebo ne a jaké by byla dopady. Pokud se k tomu ještě rozjedou hydráty methanu, tak by se daly během pár let emise CO2 daly náhradou elektráren snížit až o 40%, SO2 v podstatě o 100%, NOx skoro o 50% a polétavé částice o 100%

  Jiank s nimi nesouhlasím v tom, že FVE jsou první OZE, který se obejde bez podpory, myslím, že u vodních elektráren je podpora už skoro nulová, ne-li nutlová nekolik let.

  Reagovat
 • 14. 5. 2013 (9.17)
  Trvalý odkaz

  Zelený utopit!
  Jestli si chtělí dělat pokusy, tak u sebe na zahradě. Jestli je to tak ekonomicky výhodně, jistě se k nim všichni brzy přidají. Kde má člověk do pr.. brát na takové experimenty prachy, když není ani na jídlo.

  Reagovat
 • 14. 5. 2013 (6.43)
  Trvalý odkaz

  Přidávám se a schvaluji iniciativu Strany zelených k evropských cílům.

  Reagovat
 • 14. 5. 2013 (5.49)
  Trvalý odkaz

  když teď padne vláda a budou se ministgranti a poslanci zavírat, doporučil bych k nim přiřadit zelený
  ti už toho u nás zkuvrili tolik, že si to zaslouží

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *