Vyřazené solární panely se nově musí recyklovat

Od ledna platí nová povinnost ekologické likvidace solárních panelů a jejich komponent. Na základě novely zákona o odpadech mají provozovatelé solárních panelů povinnost zajistit recyklaci panelů uvedených na trh před 1. lednem 2013. Za panely vyrobené po tomto datu přejímají odpovědnost jejich výrobci a dovozci.

Solární panely na střeše zahradní garáže, foto: M Mastrilli, wikipedia, licence Creative Commons 3.0 Unported
Solární panely na střeše zahradní garáže, foto: M Mastrilli, wikipedia, licence Creative Commons 3.0 Unported

Usnadnit firmám ekologickou likvidaci solárních panelů má nový kolektivní systém zpětného odběru Rema PV Systém.

Zapojit se do kolektivního systému Rema PV Systém mohou jak provozovatelé solárních elektráren, tak výrobci a dovozci solárních panelů. Provozovatelé mají zapojení do kolektivního systému podle zákona povinné a musí tak učinit do 30. června tohoto roku.

Výrobci a dovozci se pro způsob řešení recyklace musí rozhodnout již do 1. března, kdy je nutné registrovat se na Ministerstvu životního prostředí. Svou povinnost mohou na rozdíl od provozovatelů plnit i samostatně. Zapojení do kolektivního systému jim ale plnění požadavků zákona usnadní.

„Za výrobce solárních panelů, kteří se zapojí do kolektivního systému, převezme náš systém podstatnou část agendy spojenou s jejich novou povinností. Provedeme zápis do Seznamu výrobců elektrozařízení na Ministerstvo životního prostředí a budeme za ně zpracovávat roční hlášení,“ uvedla Helena Řepová ze společnosti REMA PV Systém, která zajišťuje organizaci sběru, třídění, nakládání a recyklaci solárních panelů. „Toto řešení představuje pro výrobce také nižší finanční náklady. Odpadá jim jak nutnost poskytnout finanční záruku na účelově vázaném účtu, tak i velká část nákladů na administrativu,“ doplnila Řepová.

Povinnost zajistit recyklaci solárních panelů se dotkne v České republice téměř 22 000 subjektů. Z tohoto počtu tvoří zhruba 350 výrobci a dovozci. Většinu potom představují provozovatelé solárních panelů. Ve většině případů se přitom nejedná o velké solární elektrárny, ale o drobné solární zdroje umístěné třeba na střechách rodinných domů. Hlavní povinností pro ně bude od roku 2014 postupně hradit částku vyměřenou na recyklaci provozovaných panelů. Řadu dalších povinností za ně převezme kolektivní systém.

„Zajištění ekologické recyklace solárních panelů a komponent po konci jejich životnosti je plně v režii kolektivního systému,“ sdělila Helena Řepová z kolektivního systému REMA PV Systém.

„Nad rámec zákona pak provozovatelům navíc nabízíme rozebrání a odvoz vyřazených solárních panelů, ale také možnost získat slevu ve výši 30 % na pojistném pro solární elektrárnu,“ dodala Řepová.

tisková zpráva

3 komentáře: „Vyřazené solární panely se nově musí recyklovat

 • 2. 3. 2013 (0.09)
  Trvalý odkaz

  to se ale Rema systémům podařilo prosadit pěkně….. zajistili si práci….. ještě nikdo neví za kolik… ale s určitostí je to zákonná povinnost…. je to k zblití? nebo k dostěhování z ČR?

  Reagovat
 • 21. 2. 2013 (17.42)
  Trvalý odkaz

  Nevím, proč se to řeší jako samostatná kapitola. FV panel je elektrické zařízení jako každé jiné a už při jeho nákupu musí být v ceně započítaný recyklační poplatek. Pokud tomu až dosud nebylo, tak nechápu proč. Že by zase zapracovala nějaká korupční lobby?.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *