Třetina světové poptávky po fotovoltaice jde z Číny

Trh lze ovládat v zásadě dvěma způsoby – stát se majoritním vývozcem produktu, anebo být hlavním spotřebitelem, který si může diktovat podmínky. V případě Číny a globálního trhu s fotovoltaikou, začnou možná brzy platit obě poučky současně. Krom toho, že nyní do světa proudí polovina fotovoltaiky právě z Číny, třetina celosvětově vyrobených komponent také do této země směřuje.

Pokud Čína ovládne celosvětový trh s fotovoltaikou, bude to její vítězství nebo prohra? foto: herrberg/sxc.hu
Pokud Čína ovládne celosvětový trh s fotovoltaikou, bude to její vítězství nebo prohra? foto: herrberg/sxc.hu

„V posledním kvartálu roku 2012 se stala Čína „koncovým odběratelem“ 33 % všech globálních zakázek, týkajících se výroby a konstrukce fotovoltaických panelů,“ píší v ekonomickém přehledu analytici společnosti NPD Solarbuzz.

Asijský obr získává na převaze jak v segmentu výroby, tak odběru zboží. Přitom ještě nedávno představovala tato země poměrně slabého koncového odběratele.

„Ještě před dvěma lety představoval koncový trh v Číně pro světově vyráběnou fotovoltaiku jen asi 10 % z celkového úhrnu,“ potvrzuje Michael Baker, analytik NPD Solarbuzz.

„Ve finále roku 2012 sem však už směřovala celá třetina realizovaných zakázek. V letošním roce se dá předpokládat, že svou pozici zásadního odběratele ještě více upevní, a prakticky ovládne oba navázané kanály obchodního řetězce. Tím stojíme na počátku úplně nové kapitoly.“

Pro výrobce z USA nebo Evropy bude stále těžší, proniknout na trh, který bude nastaven podle čistě čínských měřítek.

„Pro přístup na tento trh budou muset výrobci přijít s novými strategiemi, tak aby s větší dynamikou zvládli výkyvy a přesuny v zahraniční poptávce,“ rozvádí myšlenku Barker. „Čínský koncový trh má úplně jiné preference, pokud jde o dodávané moduly, jejich cenu a celkový tržní přístup k nim.“

Otázkou je, jestli by přílišná izolace naopak nevedla k zacyklení a uzavření čínského trhu, který by zůstal závislý na vlastních výrobcích a odběratelích. Celosvětová poptávka po fotovoltaice dosáhla v posledním kvartálu loňského roku 8,3 GW, z toho ale 60 % tvoří objednávky z Číny.

I díky tomu také poklesly stavy skladových zásob o 4 %. Celý ekonomický proces tedy není jen o Číně, válcující mezinárodní trh, ale také o tom, zda se svou výraznou převahou nakonec nebude definitivně izolovat.

PV-magazine.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *