Bambus jako ideální stavební materiál pro Nikaraguu

Stavební společnost CO2 Bambu pravděpodobně nikdy nedostane kontrakt v hodnotě stovek milionů dolarů, nebo nebude pověřena výstavbou betonové hráze či víceproudé silnice. Pracuje totiž velmi citlivě jen s přírodními materiály. Jak název napovídá, jejich hlavní stavební surovinou je ve střední Americe běžně dostupný bambus.

Všude v okolí dostupný stavební materiál garantuje nízkou cenu. Výstavba je přitom skutečně blesková. Zdroj: CO2 Bambu.com
Všude v okolí dostupný stavební materiál garantuje nízkou cenu. Výstavba je přitom skutečně blesková. Zdroj: CO2 Bambu.com

Přes tradiční využití této k životnímu prostředí šetrné stavebniny si cestu k získání důvěry zadavatelů klestí jen pomalu. Čas první velké zakázky přišel pro CO2 Bambu až v roce 2011. Ke šťastnému startu pomohla shodou náhod přírodní katastrofa, hurikán Felix.

Nikaragua potřebovala rychle poskytnout náhradní bydlení obyvatelům vesnice Rosita, a tak se mezi nejrůznějšími projekty instantního bydlení, především ale na bázi tradičních staveb a betonu, prosadili i bambusáři.

Zakázka na výstavbu 82 domů byla první vlaštovkou. Bydlení totiž bylo rychle hotové, vyhovovalo všem nárokům obyvatel a bylo poměrně moderní. Navíc, což bylo pro nikaragujskou vládu asi nejpodstatnější, se jenalo o bydlení levné. CO2 Bambu využívá jako základní materiál bambus Gadua, který je využíván i v tradičním „domorodém“ stavitelství.

Zakázka pomohla společnosti vybudovat největší zpracovatelskou továrnu na teno druh bambusu ve Střední Americe. Vycvičila si tým zkušených stavitelů, inženýrů a technických dozorců, který dnes vysílá k jednotlivým projektům. Úspěchy, zajištěné kvalitním materiálem a stavebním dozorem, na sebe nenechaly dlouho čekat.

Prvním bylo získání oficiálního doporučení, jakési certifikace nikaragujského Ministerstva pro dopravu a průmysl, které schválilo bambusová obydlí jako vyhovující a doporučená. S touto státní garancí si už mohla CO2 Bambu získat pozornost Světové banky, která schválila dotační projekt společnosti na výstavbu „nízko-uhlíkového“ bydlení.

Jednou z navazujících zakázek už etablované společnosti byla výstavba šesti desítek obydlí pro místní komunity, postižené rovněž hurikánem. Domy stavěli podle tradičního venkovského vzoru, chýší „Bilwi“.

Zakladatel společnosti, Ben Sanderz-Bell, k vývoji společnosti dodává: „Vzhledem k tomu, že stavíme domy náhradou za ty, které zničil hurikán způsobený změnou klimatu, je celkem logické, že se Světová Banka rozhodla pro výstavbu která další klimatické změny svou uhlíkovou stopou nepodporuje.“

inhabitat.com

Jeden myslel na “Bambus jako ideální stavební materiál pro Nikaraguu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *