Největší knihovna v Asii drží zlatou certifikaci LEED

Město Kotturpuram v Indii nasadilo vysokou laťku pro moderní stavitelství v Asii. Budova veřejné knihovny, nesoucí jméno indického premiéra jiho-indického státu Tamil Nadu, C.N Annaduraie, je historicky první indickou stavbou se zlatou certifikací LEED, a také je největší veřejnou knihovnou. Nejen v rámci indického subkontinentu, ale v celé Asii.

Indie může být hrdá - největší knihovna v celé  Asii a současně ekologicky šetrná budova stojí v provincii Tamil Nadu. Zdroj: crn.co.in
Indie může být hrdá – největší knihovna v celé Asii a současně ekologicky šetrná budova stojí v provincii Tamil Nadu. Zdroj: crn.co.in

Netradičně strukturovaná stavba, po obvodu, práce s přirozeným světlem v kontrastu se stinnými kavernovitými prostory a ekologické stavební materiály na bázi nízko-emisního betonu.

To vše jsou významné prvky, které ovlivnily zařazení knihovny do seznamu staveb, jež vynikají v oblasti energetiky a designu šetrnému vůči životnímu prostředí.

Do svých útrob pojme až tisícovku čtenářů a především 1,5 milionu svazků knih skladovaných ve speciálním archivu. Všechny vnitřní prostory, včetně „odpočinkové“ kavárny a studoven, jsou vybaveny úsporným LED .

Za architektonickým návrhem stojí C.R. Naravana Rao, který připouští, že „udržitelnost a ekologické principy měl při tvorbě návrhu neustále na srdci“.

Navrhovat eko-budovu s takovými rozměry ale nebylo nic snadného. Devět pater má dohromady plochu 28 000 metrů čtverečních, zahrnuje obrovské auditorium, sklady knih, archiv a dětské oddělení. Přímou součástí budovy jsou také dva velké konferenční sály, které mohou v budoucnu hostit nejrůznější akce.

Údajně více než 60 % veškerých stavebních materiálů pochází z blízkého okolí a lze je považovat za recyklovatelné. Zrovna tak byl kladen důraz na systém recyklace odpadní vody a její opětovné využití pro systém závlah. Počítalo se i se zelení, která má vytvářet „tepelné štíty“ na Slunci exponovaných plochách.

http://architecture.in.saint-gobain-glass.com

Jeden myslel na “Největší knihovna v Asii drží zlatou certifikaci LEED

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *